Aj my máme doma prváčika

Dva dni pred začiatkom školského roka som dala Dankovi pusu - Dobrú noc, už len dva krát sa naspíš a bude z teba školák... Počkaj mami, ako si to myslela??? Veď si povedala, že do školy pôjdem až po prázdninách! Prekvapenie V jeho tmavých očiach sa zrkadlila štipka strachu Mrkám . A tak sme sa dočkali, jeho školská taška, ktorú prevláčal od Vianoc po celom dome (aj do škôlky ju vzal ukázať) sa teraz hrdo nosí spolu s ním do školy.

Ako sa tak ráno pozerám cez okno za svojimi dvomi rovnako vysokými synmi (Kristián je už tretiak) brodiacimi sa mokrou trávou popri ceste na autobusovú zastávku, srdce mi stíska nostalgia. Čoskoro to budú šuhaji na ktorých sa budem pozerať zdola, prirýchlo sa míňa čas...

Daniel je zvláštne dieťa. Komplikované, ukryté vo svojom citlivom svete, strašne ťažké je mu rozumieť. Na svet sa díva očami dospeláka, tvrdohlavý je ako malé dieťa. A jeho vzdorovitosť nie je sprevádzaná prejavmi hnevu. On prejavuje takú nešťastnosť ak mu nie je v niečom vyhovené... keby sa radšej srdil ako Kristián. Vyvoláva v človeku pocit, že mu strašne ubližujete. Preto som sa veľmi obávala ako zvládne nástup do školy. Ako ho pochopí jeho pani učiteľka? Ešte stále mám v sebe nepokoj, všetko sa ešte len ukáže. V škole je zatiaľ prikrátko, nedajú sa robiť uzávery. Ale pár zaujímavých zážitkov už máme:

Asi hodinu som mu doma tlačila do hlavy inštrukcie o tom, že po vyučovaní má ísť do školského klubu detí, kde sa stretnú s Kristiánom a ja po nich potom prídem autom. O pol jedenástej ktosi búcha na dvere - otvorím a tam Daniel. Pricestoval zo školy sám, bez peňazí (DAnko, prečo si išiel na autobus a nie do družiny? chcel som sedieť vedľa Mareka, vieš aké to bolo super??? S kým si išiel na autobus, sám alebo ťa poslala pani učiteľka? sám... Ale veď si nemal peniaze! jeden ujo ma zachránil, on to počul, že nemám... Od koho to počul? no predsa od tej tety... Od akej tety? no tej čo sa volá pani učiteľka... Veľký úsmev ) Našťastie som bola doma.

Majú zošit do ktorého kreslia prvé čiary - oválkov, čo sú postavičky zložené z kruhov a elíps. Keď som včera otvorila ten zošit, nevedela som, či sa mám smiať alebo zaplakať Chichocem sa . Jeho oválkovia mali uslzené tváričky (hoci na predlohe sa usmievali) a to preto, lebo im umrelo bábätko. Na ďalšej strane mali dokreslené kopačky - lebo chlapec a dievča hrajú futbal. Všetci sú neuveriteľne okatí, tuším prilepím aj foto Chichocem sa . V šlabikári mal vyfarbiť panáčikov na semafore. Zeleného MUSEL nakresliť v modrých nohaviciach. Darmo som argumentovala, nakoniec ma presvedčil - dobre, ale pani učiteľke si to vysvetľuj sám Mrkám

Vedela som, že len ťažko prijme nejaké pravidlá, už len dúfam, že aj u pani učiteľky bude mať toto dieťa pochopenie. Aj zo škôlky ho vyslali s hodnotením - rozumu teda má, ale je to individualista. Preto premýšľam zájsť s ním za nejakým odborníkom, nech mám srdce na mieste, že sme nič nezanedbali. Pretože každý mi hovorí, že Daniel je proste INÝ ako ostatné deti. Neviem či v dobrom, či v zlom... každopádne je to originálne dieťa, ktoré je ťažké vychovávať. Tak nám držte palce Mrkám

Pozdravujem ostatné prváčatá, nech sa im všetkým darí SlnkoSlnkoSlnkosom Kvietokv papradí

Komentáre

amaalka kraasny blog(clap) SrdceSlnko

Amalka(y) -už ma chytajú "hisáky", keď pôjdeme do školy my(giggle) A to máme ešte nato tri roky:-P
PS:daj si to do SÚŤAŽE, aby Ťa mohla do nej Kamilka zaradiť.

V sutazi to bude, ja som sem clanocek prehodila z komentara k sutazi.

hej, ja som si vsimla, ze tu ktosi robi triky Chichocem sa
trosku som opravila nadpis Mrkámsom Kvietokv papradí

Amálka,krásne(clap) TlieskamTlieskamTlieskamTlieskam
Usmievam sa tu,krásny Danielko,to máš poklad,ver mi.Ja mám jedného takého podobného synátora,už je síce veľký,ale keď pol prváčik ako tvoj,tiež sme si užili.Tiež som nevedela,či ísť k nejakej psychologogičke,alebo počkať.On napríklad prišiel po telesnej výchove v cudzích ponožkách a presviedčal ma že sú jeho...alebo miesto o jednej hodine prišiel o 17h. a z úplne opačnej strany ako je škola,špinavý,dotrhaný ako bezdomovec,šťastný,vysmiaty,že bol vyprevadiť spolužiaka na autobusovej stanici,(asi3km od nášho domu),cestou si natrhal jabĺčka v cudzom dvore a oráňal orechy,lebo bol hladný a tuším už aj tma začala byť,tak si pomyslel,že ide domov radšej...(giggle) Nakoniec som pochopila,že má túlavé topánky a hlavu v oblakoch ako jeho ocino Srdce ,a asi aj tvoj Danielko bude také tigríča,nie náhodou?:-)
Veľa som sa už rozpísala,ale chcem ťa len povzbudiť,neboj,bude z neho šikovný samostatný chlapec,aj ten náš,žije si stále vo svojom svete,ale nosí samé jednotky celé roky,učitelia ho vždy chvália,môžem sa na neho spoľahnúť vo všetkom,aj keď nikdy nebol a asi ani nebude ako väčšina jeho spolužiakov.:-)

fidorka, trafila si klinec po hlavičke. Ja neustále ďakujem, že Danko je taký aký je, lebo vďaka tomu chápem Tigra oveľa viac. Veľa vecí mi vďaka jeho podedeným génom docvaklo Mrkámsom Kvietokv papradí

ešte že ich tak ľúbime,však?;-) -myslím aj malých aj veľkých...(heart) SrdceSrdce

Ahojki, aj Náš jakubko je taký, ale má šťastie na pani učteľku, veľmi sa mu pozdáva. Najmä preto, že vedie počítačový krúžok asi Chichocem sa Čítať sa naučil sám, tam problém nebude, už si číta knihy /celkom po mne Vyplazený jazyk / ale s písaním, no uvidíme ... tie oválikové detičky má také nejaké čapaté ... tiež je individualista v tom, že robí len to, čo ho baví a čo chce .. teda k maľovaniu a cvičeniu rúčky som ho veľmi nepriprela ... /jedine na hodváb, to by ho bavilo, lenže zas nemám toľko materiálu nazvyš/, a okrem toho má jeden vzor : na všetok kreslí pána Zuba. Ten svoj vypadnutý nechcel dať ani zúbkovej víle, napísal jej list, že aby mu ho nechala, a vložil si ho do hodvábneho vrecka na okuliare. Teraz ho nosí aj s tým vreckom v peńaženke.
Už mi aj jedna pani učiteľka povedala ,že je iný, že nekomunikuje ... ale on je taký tichý niekedy , keĎ sa cíti neisto. čo však neskôr dobehne ... tak som zvedavá. Vškole sa mu veľmi páči, dúfam si nájde aj kamarátov /nie je typ na bitky a chlapčenské besnenie/ oni sa s Kikou tiež besnia ale tak nejako ako medvieďatá ... NO, veď tam má sestru, tak sa nejako prebavia. Kika je už štvrtáčka, a tiež je bude veselšie s bratom. A príde aj zo Záježky jeden tatino, čo ich znova bude učiť na gitaru a aj iné nástroje ako bubienky a tak... nuž sa tešíme. Je ich v triede len 7 ... tka je pani učiteľka ako Snehulienka Váľam sa od smiechu po podlahe Z toho len dve dievčatá, ale podľa Kuba oni dve vyvádzajú najviac a robia hluk Chichocem sa Nuž, aj moje malé Váhy teda síce váhavo, ale zato spokojne nastúpili do ZŠ na LAzy Bozkávam

Ahoj. Mna teda zarazilo, ze ho ucitelka pustila domov sameho, ked mal byt v skolskom klube. U nas je toto dost prisne, dokonca aj mojmu stvrtakovi som musela podpisat v slovniku, ze moze chodit sam domov, nehovoriac o prvakovi. V prvej triede si ich po vyucovani sleduje vychoska a Stanka vypusti, az ked sa dostavim osobne.
Inak co sa tyka individuality dietata, mam nejake skusenosti, uz som sa naucila nezatazovat sa pohladmi ostatnych, ze "co to mam za dieta". A zda sa, ze uz to vyryvacov prestalo bavit :-).

Ach Amálka,

celkom ti závidím - aj ostatným, čo majú takých drobcov prváckych. Ja mám síce tiež prváčku, ale už na VŠ - a aj keď som s ňou bola prvý deň v škole (z čiste praktických dôvodov, nemali sme notársky overenú kópiu rodného listu, musela som operatívne vybaviť, kým skončí zápis) - to samozrejme bolo celkom o niečom inom.
Držím Danielkovi palce, nech je jeho paniu učiteľka chápavá a milá osôbka, čo bude mať pre neho pochopenie.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok