reklama

Naše deti, vaše deti ...

Kamila , 06. 02. 2014 - 12:45

reklama

Tento víkend som sa po dlhom čase stretla s kámoškou. Vidíme sa málo, ale spriaznené duše sme stále. Katka je učiteľkou na základnej škole na prvom stupni. Rada počúvam, jej zážitky ako učiteľky.

Tu na naničmame, sme už viackrát rozoberali, že dnešné deti sú iné ako sme boli my. Sú živšie, menej pozorné, možno viac agresívne, neuznávajú autoritu učiteľa ... Od Katky som sa dozvedela aj to, že dnešné deti už nie sú také bezstarostné, veselé ako sme boli my. Často sú smutné, utrápené, nevyrozprávané a občas aj kruté ... Prvé čo nás napadne, doba je iná, deti majú veľa podnetov z televízie, počítačových hier, menej chodia s kamarátmi von ... Podľa dlhoročných skúsenosti Katky, sú však deti predovšetkým, verným zrkadlom životného prežívania nás rodičov.

Často si to možno neuvedomujeme, ale deti sú ozaj barometrom každej rodinnej, vzťahovej, osobnej, finančnej, existenčnej ale i zdravotnej krízy nás rodičov. Aj keď ich možno nechceme zaťažovať našimi starosťami, problémami, deti ich intenzívne vnímajú pocitovo. Na druhej strane rodičia so svojimi deťmi trávia málo času, aby sa to negatívne čo visí vo vzduch vykompenzovalo hoc len vzájomnou prítomnosťou, blízkosťou, rozhovormi, úsmevom ...

Mám nad čím premýšľať, aj keď o takom mám doma dôkazy na dennom poriadku. Maličká je oveľa viac podráždená, keď sa otriasa môj pracovný svet, zneisťujú nás zdravotné problémy a s nimi stúpa napätie. A uvedomujem si aj keď trávime v jednej miestnosti veľa spoločného času, chcelo by to viac času venovaného len jej. Jasné aj tých väčších treba občas odchytiť. Chichocem sa Mohlo by ma tešiť, že spätné odozvy od učiteľov na naše deťúrence boli väčšinou pozitívne, viac sme si užívali "radosti" doma, ale rezervy ako rodičia máme dosť veľké.

Dievčatá, ako vnímate svoje deti ako naše verné zrkadlo vy?


reklama


reklama

gueva, Št, 06. 02. 2014 - 13:24

Nemám rada, keď sa ľudia vyhovárajú na dobu. Dobu tvoríme my ľudia, my dospelí. Čiže akí sme my, taká je aj doba a také sú aj naše deti. To je v globále.
V jednotlivých prípadoch to tak nemusí byť. Každý z nás sa rodí s istou výbavou a istým ladením. Zjednodušene povedané melancholik nebude asi nikdy extrovert sršiaci vtipom.
Ale je jasné, že základom výchovy je rodina.1 odborník povedal, že aj zlá rodina je lepšia ako žiadna. Pretože aj z tej zlej si človek odnesie nejakú životnú skúsenosť.
Ešte k tomu času strávenému s deťmi, každý kto je svojprávny sa môže slobodne rozhodnúť, či pôjde radšej s deckami do lesa, alebo si zahrajú karty, alebo sa bude naháňať v robote od rána do večera, aby si mohol dovoliť kúpiť napr. novú TV, auto. Je to o prioritách, aké si každý zvolí. Možno u niektorých by stačilo, keby sa prestali porovnávať so susedom, rodinou...

Kamila, Št, 06. 02. 2014 - 13:44

Je uplne jasne a ucitelke zvlast, ze kazde dieta ma svoje osobnostne ladenie, len ta detska beztarostnost, ktora by mala prisluchat veku, sa zriedkavejsie prejavuje u deti akejkoľvek povahy, jasne ze svojskym stylom. Ano niekedy je to o prioritach, niekedy o vaznych rodinnych vztahoch a niekedy o existencnych problemoch.

majas, Št, 06. 02. 2014 - 14:06

Súhlasím s napísaným, len u nás to je akosi prevrátené, naše deti sú najradšej samé doma, môžu robiť čo chcú, nikto od nich nič nechce, a keď už príde na hlad, tak piškóty, jogurty a sladkosti im postačia.
Minule som ich musela priam vykopať stavať snehuliaka za krásneho slnečného počasia, pubertiačka v tom najprv hľadal hlbší zmysel, pubertiak mal problém, že sa treba obliecť, len ja som to brala ako radosť, ale zvladli sme to, aj oni sa nakoniec vytešili. Najmladšia sa však urazila, že sme to bez nej, nuž nebola doma. Nevyberieš si.
Niekedy si hovorím, že by som sa mala nad tým zamyslieť, že sú tak radi keď sme preč, ale keď vidím ako trávia ten čas, ležiac už skoro na hlave a nohy na plafóne, tak si hovorím, zhniť ich nenechám.
Určite vnímajú problémy okolo seba, tak ako všetky deti, ako sme ich vnímali my a vnímali ich aj naši rodičia či prarodičia ako deti, nemyslím si že to majú ťažšie, možno trošku iné.

Kamila, Št, 06. 02. 2014 - 15:13

Asi ano, kazda doba ma svoje tieniste stranky. Ked kukam moje serialy z historie, tak mame uzasne dlhe obdobie bez vojen, ale jasne vsetko je relativne. Suhlasim, dnesne deti zapojit do nejakej aktivity nie ej az tak jednoduche, hlavne tie ksu vacsie. Úsmev

anjeli, Št, 06. 02. 2014 - 17:45

Nuž doba je veru taká aký sú ľudia, žijúci v nej...a už dlhšie si všímam, že celkove v spoločnosti /a to nielen na Slovensku/ sa chorobne šíri sebeckosť a egocentrizmus. Málokto sa dnes stará o druhého a nielen, či niečo nepotrebuje, ale aj ako sa má, čo cíti, čo ho trápi...ale na druhej strane, keď ma to aj zaujíma, nepočujem nič dobré. Vždy sa nájde niečo, na čo sa máme chuť sťažovať, zanadávať si, ofrflať - tu to už je ľudový folklór /mňa keď sa niekto známy spýta ako sa mám, odpoviem dobre a teraz mi môžeš závidieť Veľký úsmev - ale to len žartom/... a v tejto atmosféra negatívna žijú aj naše deti. Ja sa o problémoch, ktoré mám rozprávam s manželom osamote /bez detí/. Keď spolu vyriešime, oboznámime deti /nepáči sa mi, keď vyrastajú v atmosfére "niečo sa deje" ale nevedia čo. Nezaťažujeme ich, neočakávame nijaké riešenie, keď hovoríme napr, o peniazoch hovoríme o príjmoch aj výdavkoch v rozumnej miere. Takisto je to o zdraví, nedorozumeniach v rodine...ide o to, aby sa naučili žiť aj s tým, že ľudia majú problémy a rozprávajú o nich a pomáhajú si, hľadajú východisko.../
Z rozprávania mojich detí /áno, rozprávame sa, aj keď to možno nie je moderné Mrkám / počúvam samé historky o tom, ako si spolužiaci vedia robiť naschvál, posmievať sa, ponižovať... Naposledy otec jedného spolužiaka napadol ďalšieho spolužiaka zato, že sa jeho synovi posmieval, že všetko žaluje Prekvapenie Prekvapenie Prekvapenie , normálne má to decko monokel. /Mne tak stúpol tlak, keď som to počula... Smútok. a teraz to dieťa vyrastá v rodine, kde mama chodí riešiť do školy fakt každú drobnosť, ktorá sa jej nepozdáva, postaví si rodinu na piedestál dokonalosti a otec mu mláti spolužiakov...tak čo je to za príklad a ako to majú ďalší spolužiaci spracovať?/
So starším sme riešili problematiku neonacistov a skínov - počul o útokoch, počul názory spolužiakov, chcel poznať aj ten náš... tak sme rozoberali aj túto ťažkú tému.
Neviem či je to doba, ale obyčajný človek veľa krát nemá na výber, ako bude žiť... ja si práve hľadám prácu a 90% všetkých podmienok prijatia je časová flexibilita /robiť od nevidím- do nevidím/. Manžel zarezáva na 3 smeny, keď potrebujú tak na 12-tky. A čo povie zamestnávateľovi, že uprednostní trávenie času s rodinou? No nepomôže si, keď chceme uživiť rodinu, zaplatiť HÚ, nájomné, pomôcky do školy a pod. /a to máme 14 rokov staré auto - novšie nepotrebujeme, keď staré slúži, televízor len jeden, počítač tak isto, telefóny na dobíjanie...žiadny luxus, bežný štandard/. Ja keď sa chcem zamestnať tiež si nemôžem klásť podmienky, ako by mi to vyhovovalo a z jedného platu to dlhodobo nejde...takže skôr alebo neskôr budem musieť /aj keď nechtiac/ okresať čas strávený s mojimi deťmi... Smútok

Kamila, Pi, 07. 02. 2014 - 09:28

Presne tak, deti maju byt v obraze rodinnych problemov, akychkolvek, ale primerane veku, schopnosti pochopit a ak je nieco, co vedia ovplyvnit, tak jasne treba vysvetlovat ..., v kazdom pripade tak, aby v detoch neostaval pocit viny za nieco, za co ozaj nemozu.

Fany1000, Pi, 07. 02. 2014 - 07:36

Áno, hovorí sa, že dobu tvoríme my ľudia, len ja si myslím, že je to pravda len z časti... Vo veľkej miere k tomu prispieva celkový systém, aký v krajine prevláda. Sociálne istoty, ak sú ohrozené, ovplyvňujú prežívanie každého človeka. Áno, peniaze nie sú všetko! To hovoria ľudia, ktorí nezažili ich nedostatok. Naozajstný nedostatok, na zaplatenie domova, jedla a zabezpečenie základných ľudských potrieb. Koľko je prípadov, keď zo zdravotných dôvodov nebol človek schopný toto zabezpečiť a odrazu bol na pokraji spoločnosti, často úplne bez domova.
Už veľakrát som si povedala, že sa nenechám "stiahnuť a vtiahnuť do tejto hektickej atmosféry", ale žiaľ veľmi, veľmi často si uvedomujem, že sa mi to nedarí. Nepamätám si, žeby som niekedy žila v takom "neustálom strachu": Ak sa zmeškám k lekárke, budem musieť zaplatiť za nedodržaný termín. Ak nenahlásim zmenu poisťovne, zaplatím si. Ak bude moje dieťa často choré a ja sa budem musieť oň postarať, prídem o časť platu, o bonusy, ktoré výplatu prilepšujú... A to nepíšem o osamelých ľuďoch, matkách.
Myslím si, že na deťoch sa podpisujú vo veľkej miere médiá.
Deti majú kvantum informácií, väčšinou negatívnych vzorov, ktoré potom prenášajú do svojho života. A nielen z médií. Moje dieťa 1-krát počulo vulgárne slovo od dospelého človeka. Vedľa papierníctva v OD bol bufet. Čakajúc na platbu sme si vypočuli, o čom sa nám ani nesnívalo. Keby to niekde použilo...koho by prvého vinili...rodiča.
Chceli sme Ameriku. Máme ju. So všetkým všudy. Už aj u nás sa strieľa v školách, aj u nás už sú také priepastné sociálne rozdiely...
História sa opakuje...aj naši predkovia boli svedkami takýchto zmien.
Nemám patent, ako to vyriešiť. Len si myslím, že začať treba od hlavy. Ak bude rodina naozaj (nielen rečami) na 1.mieste našej spoločnosti, potom bude možné postupne dať do poriadku všetko, čo sa od nej odvíja.

gueva, Pi, 07. 02. 2014 - 08:15

Chceli sme Ameriku. Máme ju. So všetkým všudy. Už aj u nás sa strieľa v školách, aj u nás už sú také priepastné sociálne rozdiely... Áno Áno Áno A presne o tom to je. Že západný spôsob života neprináša len slasti života, ale aj tie negatíva. Ľudia vlastne dosiahli to, po čom tak veľmi túžili. Za železnou oponou si mysleli, že na západe padajú pečené holuby do huby zadarmo. Teraz je tá realita aj tu. Majú demokraciu, môžu si povedať, čo chcú, môžu sa súdiť, sťažovať, prostestovať, len to akosi nikoho nezaujíma. Ešte k tým sociálnym istotám. Aké majú sociálne istoty ľudia napr. v Amerike? Milióny nemajú ani len základné zdravotné poistenie. Čiže plať alebo skap. Naši ľudia odchádzajú do zahraničia a len málokto z nich sa prizná, že na to aby sa mali lepšie drú ako kone od nevidím do nevidím. Chápem, keď niekto drie, aby si zabezpečil bývanie, základné životné potreby. Nechápem, keď niekto drie, aby si kúpil novú plazmu a deťom najdrahšie mobily a tablety. Lebo aj o tom je naša mentalita. Ukázať okoliu, susedom, že mám na viac a čo všetko sme si kúpili. Obdivujem ľudí, ktorí sa vykašlali na výdobytky techniky, vzali deti a išli žiť na kopanice. Majú moje sympatie. Ja sama sa snažím o nejaký ten stred. Chvalabohu aj s MM vyskakujeme len do takej výšky, na akú máme. Vnímam to ako rozumné riešenie. Zakrývať sa len takou perinou na akú mám.

Tangy, So, 08. 02. 2014 - 11:35

Áno Áno obom dievcatam. Len v dnesnej dobe, ak prehanam (teda dufam, ze prehanam) keby si vzala deti niekam, kde by ste chceli zit odkazani na vlastne zdroje, nakoniec by ta este dosla skontolovat socialka a obvinili by ta, ze zanedbavas prava deti. Odkedy je najmensi na svete- 4 mesiace, bola som s nim 3x v nemocnici, MM musel vzdy ostat doma s detmi. Keby nemal pracu aku ma a nelepili by sme to s mojimi rodicmi, ktori pracuju, byvaju v inej dedine, staraju sa o choru staru mamu a kazdy den vyberaju zo skolky aj sestrinho syna, tak naozaj neviem, ako by to dopadlo. Ked sa cloveku pripletie do zivota choroba, je to naozaj zle. A ak je potom dlhodoba...

ne - mozna (bez overenia), Pi, 07. 02. 2014 - 07:59

Fany, pekne si to, súhlasím.
Hlavne tá posledná veta je top. Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama