reklama

skolstvo

brestik , 16. 01. 2009 - 09:34

reklama

Chcela by som sa vas opytat ci nemate skusenosti niektora ako to chodi ak vase ratolesti chodia v zahranici do skoly.Totis mi sme asi pred 4rokmi chceli robit na Slovensku vyrovnavacie skusky a dohodli sme sa s pani riaditelkou zo ZS.Povedala ze este take nikdy nerobili deti ale informuje sa a da nam vediet.My smesa vtedy pripravovali ale nikto sa nam neozval a tak vtedy sme to vzdali.Ale kamaratka teraz ma postrasila ze ak tie vyrovnavacie skusky mat nebude moze to byt problem.:-O


reklama


reklama

adus, Pi, 16. 01. 2009 - 10:35

Podrobnosti neviem, ale urcite by problem bol, ak by chceli napriklad pokrcovat v skole na Slovensku. Svagor zije uz niekolko rokov v Kanade a viem, ze vzdy v lete museli prist na Slovensko a decka sa biflovali ako dive, aby spravili tie vyrovnavacie skusky - to teda bolo pocas veku, ktory u nas spada do povinnej skolskej dochadzky. Oni ich robili ale na skole, kam chodili predtym, nez do tej Kanady odisli, lebo zakladnu skolu zacali tu.
Rovnako mam kamaratku, ktora s muzom a detmi skoro cely zivot stravila na "zahranicnych misiach" a ta tiez deti vzdy pripravovala na tie skusky, ktore potom robili vzdy v lete, ked prisli domov na dovolenku.
Myslim, ze ak sa nechystaju tu zit a dalej studovat, tak by to asi problem nemal byt - budu mat doklady o vzdelani z krajiny, v ktorej ziju a tie im tam budu aj akceptovane.

brestik, Pi, 16. 01. 2009 - 10:52

Dakujem Adus,tusim ze mam radsej zavolat na skolstvo a vysvetlit im to .Mozno ze spetne tie skusky robit mozeme

Adinka, Pi, 16. 01. 2009 - 16:35

Ahoj, naša Helenka /sesternica/ tiež chodí do školy v BElgicku, a robila tieto skúšky teraz v lete po štvrtej triede. JE zapísaná od prvej triedy na jednej škole v BB, kde ju aj zavolali na tie testy. Boli zo všetkých predmetov, ktoré sa u nás učia. A dostala vysvedčenie. Čiže netreba to každý rok, ale na konkrétnej škole by ti to možno povedali presne.
Ďalej neviem kedy bude robiť, či v šiestej, alebo až potom .. uvidíme.
Je to tiež teda kvôli tomu, keby sa náhodou vrátili na SLovensko a cchela by pokračovať na ZŠ tu v svojom ročníku ... tak aby mala tie skúšky.

ka3nka, Pi, 16. 01. 2009 - 22:37

U nas deti, ktore su zapisane na nasej skole a ziju v zahranici, robia postupove skusky kazdy rok.pokial su zapisane na slovensku, maju tu povinnu skolsku dochazku a skusky robit musia, inac by z toho bol problem.

Ayosh, Ne, 18. 01. 2009 - 17:22

Kocky, ja som na tuto temu pisala toho vela na inej stranke, tak vam to skopirujem, nechce sa mi to vypisovat este raz.

Je to povinnost pre rodicov zo zakona. Hlavne co sa tyka deti, ktore su v krajine, kde sa nenarodili a teda nemaju tam statne obcianstvo. Rodicia za to mozu byt trestne stihani...
Pri skuskach nejde o vsetky predmety, ktore sa ucia slovenske deti na Slovensku, ale take ako dejepis a zemepis, pretoze neverim, ze by inde ako na SR ucili deti slovenske dejiny alebo rieky a pohoria na SR (tak detailne).
tie skusky sa robia prevazne raz do roka, ale ide o dohodu teba ako rodica s riaditelom skoly alebo danymi ucitelmi.

A ked ide o dvojite obcianstvo, tak to je jasne. Pokial je nejaka slovenka vydata v UK a dieta narodene v UK ma aj UK obcianstvo, nemusi byt zahlasene na SR. Ide o deti, ktore ziju v tretej krajine, ktorej obcianstvo nemaju. Neviem, ci som to napisala "chopopitelne".

Ayosh, Ne, 18. 01. 2009 - 17:33

Ja tu mam v UK susedu Slovenku, co chodi s detmi kazdy rok na SR kvoli tym skuskam. Ona povedala, ze kazda skola ma na zahranicne deti iny system. Niektore mozu robit skusky aj raz za dva roky. V prvom rocniku sa ucila s detmi slovensku abecedu, citat a pisat (pisane nie tlacene pismena). Skuska pozostavala z precitania par odsekov z citanky, ktoru mali doma a napisania par viet kvoli pisaniu. V druhom rocniku sa pridala k slovenskemu jazyku aj vlastiveda. Skuska bol pisomny test, kde mali otazky: ake je hlavne mesto SR, najvyssi vrch, vymenovat pohoria... Kristinka povedala, ze to nie je nic namahave, da sa to zvladat a ked nemozu letiet jeden rok na skusky, tak napisu do skoly list s prelozenim skusok. Niektore skoly vraj dokonca umoznuju, aby dieta robilo testy v pritomnosti rodica, aby to nebolo take strohe dieta-neznamy ucitel, ale vytvorilo to tu domacu atmosferu, ze rodic skusa dieta a ucitel len sleduje. Prisni pri znamkovani nie su a za skusky dostanu vysvedcenie, kde je slovne napisane hodnotenie typu "vyhovel" a "nevyhovel", ale vraj vzdy kazde dieta vyhovie.
Este som sa pytala na vybrane slova... Tak tych je vraj spolu 250, ale neucia sa vsetky, len take frekventovane.
Ostatne predmety sa vraj v ramci Europskej unie uznavaju a teda netreba robit rozdielove skusky.

Ayosh, Ne, 18. 01. 2009 - 17:39

Nech sa paci oficialne stanovisko "zhora":

Chceme dať dieťa na základnú školu v zahraničí

Rodič má právo rozhodnúť sa, že jeho dieťa bude navštevovať základnú školu v zahraničí. Vzhľadom na skutočnosť, že školská dochádzka je povinná, štát si ponecháva istú formu kontroly.

Dieťa musí byť riadne zapísané do kmeňovej školy v SR, pri zápise rodič oznámi, že jeho dieťa bude navštevovať školu v zahraničí.
Rodič musí písomne požiadať riaditeľa o povolenie. To musí obsahovať meno, priezvisko a bydlisko žiaka, jeho rodné číslo, názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať. V prípade, že sa dieťa bude v zahraničí zdržovať dlhodobo aj predpokladanú dĺžku pobytu v zahraničí a adresu bydliska v zahraničí.
Riaditeľ by mal posúdiť, či nie sú isté pochybnosti o žiadateľovi - napríklad pri rozvedených rodičoch, či sa o dieťa nezaujíma odbor sociálnych vecí apod.
V prípade dlhodobejšieho pobytu mimo územia SR zákonný zástupca prihlási žiaka do školy do 15 dní od jeho príchodu do krajiny pobytu a do 30 dní oznámi spôsob plnenia školskej dochádzky žiaka riaditeľovi kmeňovej školy.
Na konci každého školského roku je takéto dieťa preskúšané z vybraných predmetov v kmeňovej škole v SR. Zákon umožňuje vykonať skúšku aj za dva, tri, najviac však za všetky ročníky po ukončení 4. alebo 9. ročníka.
Predmety, z ktorých sa má skúška vykonať ,ako aj jej obsah určí riaditeľ príslušnej školy. Povinným predmetom je vyučovací jazyk.
Termín skúšky dohodne s riaditeľom zákonný zástupca žiaka do 15. mája kalendárneho roka, v ktorom má skúšku vykonať. Žiak môže zo závažných dôvodov, najmä veľkej vzdialenosti a dostupnosti ku kmeňovej škole, vykonať skúšku aj na inej škole v SR, a to po dohode zákonného zástupcu žiaka s riaditeľom školy, v ktorej sa má skúška vykonať.
Žiakovi, ktorý vykonal úspešne skúšku z predmetov, ktoré sa na škole v zahraničí nevyučujú, škola vydá vysvedčenie.
Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní na žiadosť zákonného zástupcu žiaka alebo riaditeľa kmeňovej školy vydá odborné stanovisko k uznaniu časti štúdia na škole v zahraničí a prevedie hodnotenie žiaka na škole v zahraničí do slovenskej klasifikačnej stupnice.

Žijeme v zahraničí . Aké máme povinnosti vo vzťahu k povinnému zápisu?

Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku má každý rodič, ktorý je občanom SR a takisto aj jeho dieťa má slovenské občianstvo, bez ohľadu na to, kde žije.

V prípade, že má dieťa dvojité občianstvo, rodič tak urobiť nemusí, pokiaľ navštevuje školu v danom štáte podľa jeho legislatívy.
Dieťa je možné zapísať aj na diaľku. Rodič alebo zákonný zástupca môže splnomocniť niekoho na Slovensku, aby dieťa zapísal do hociktorej základnej školy na Slovensku. Splnomocnená osoba by sa mala preukázať rodným listom dieťaťa, splnomocnením od zákonného zástupcu dieťaťa a svojim občianskym preukazom.
Rodič oznámi pri zápise riaditeľovi, že dieťa bude navštevovať školu v zahraničí a podá si písomnú žiadosť. Riaditeľ ZŠ, ak nie sú pochybnosti o rodičovstve a zodpovednosti žiadateľa, vydá povolenie, že môže navštevovať školu mimo SR.
Pre postihnuté dieťa, ktoré je vzdelávateľné, platia rovnaké podmienky ako pre ostatné deti.
V prípade, že dieťa i rodičia sú občanmi SR a nezapíšu dieťa po dosiahnutí veku začatia povinnej školskej dochádzky do základnej školy na Slovensku, porušia zákon a mali by to čo najskôr napraviť. Najlepšie je osloviť riaditeľa niektorej ZŠ na Slovensku a dohodnúť sa s ním, aby dodatočne dieťa zapísal. Táto škola potom bude pre dieťa kmeňovou na nej bude vykonávať skúšky.
Dieťa, ktoré sa vzdeláva v zahraničí, navštevuje normálne školu v danom štáte a na Slovensku musí raz za určený čas (podľa ustanovení príslušného zákona) absolvovať na svojej kmeňovej škole preskúšanie zo slovenského jazyka a prípadne aj z ďalších predmetov, ktoré sa v zahraničnej škole nevyučujú a sú povinné pre príslušný ročník slovenskej školy a tých predmetov, ktoré sú odlišné (dejepis, zemepis). Len v takomto prípade dostane aj slovenské vysvedčenie.

Je možné svoje dieťa učiť doma?

Domáce vzdelávanie v SR zatiaľ zákony neumožňujú. Existujú len dve výnimky.

Ak dieťa žije dlhodobo v zahraničí a neovláda jazyk danej krajiny. Rodič v takomto prípade potrebuje písomný súhlas riaditeľa príslušnej, kmeňovej školy na Slovensku.
Ak má dieťa vážne zdravotné dôvody, napríklad je dlhodobo pripútané k lôžku. Vtedy by mal rodič umožniť učiteľovi navštíviť dieťa aspoň na dve hodiny týždenne.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama