reklama

Výstava alebo...

kvietockarka , 29. 07. 2013 - 23:57

reklama

Milé mamičky!
Každodenne prechádzam v našom meste okolo mnohých bilboardov. Nikdy sa nad nimi nejako nepozastavujem, no nad týmto som sa pozastaviť musela! Už z diaľky z autobusu som zazrela veľký nápis typu: "Môžu psychiatrické lieky zabiť vaše dieťa?" Veľmi ma to prekvapilo a zarazilo zároveň! Keďže sa táto téma týka aj našej rodiny, rozhodla som sa o tom zistiť viac (samozrejme, kde inde ako na internete :-) ). Natrafila som na dokumentárny film s rovnakým názvom. Keď som si ho pozrela, nestačila som sa čudovať a zanechal vo mne doslova zmiešané pocity. Aké máte názory na tieto veci vy? Myslíte si, že psychiatri majú vo veciach jasno a vždy vedia, čo robia? Keď bolí detská (alebo už pubertiacka) dušička, sú vhodné lieky, alebo sa im radšej vyhýbať? Zároveň by ma veľmi zaujímal názor slovenských odborníkov na túto výstavu. Ak máte nejaké iné informácie, ozvite sa (sun). Zaujíma ma váš názor!
S pozdravom Kvietočkárka


reklama


reklama

Buba (bez overenia), Ut, 30. 07. 2013 - 07:36

Kvietockarka, pozrela som si ten film a je mi zle. Nie som odbornik, ale pracujem s predskolskymi detmi uz 10 rokov. V Kanade ma nejaku diagnozu, "label" kazde piate dieta. Spomen si na Tvoju triedu na zakladnej skole, bolo vas 30, bolo tam 6 chorych deti? Velky podiel na tom ma ADHD. Je to najpopularnejsia diagnoza. Dieta je mimoriadne zive, neposedne, urozpravane, agresivne, nesustredene, mozes pridat desat dalsich charakteristik. Pre ucitelku je "zle". Ona ma totiz v triede 25 deti, 4 su povedzme takyto "zli", jedno ma Downov syndrom, jedno je hluche, jedno je mimoriadne nadane a zvysok take normalne deti, ktore samozrejme obcas tiez vystrajaju. A ona ich ma nieco naucit, v tejto krajine nesmie zvysit hlas, nesmie trestat, vsetko len pozitivne, dieta je panboh, vsetko smie. A zial ucitelka vo vacsine pripadov na deti kasle, cest vynimkam. Ak sa jej podari dostat tych "zlych" na ADHD lieky, je velka pravdepodobnost, ze zostanu utlmeni, pasivni"dobri" Pre rodica je to tiez vyhoda, dostane k dietatu asistenta, ktory dietatu pomoze s ucenim a namiesto platenia drahej skolky, ci druziny mu stat bude platit opateru a zabezpeci bezplatnu dopravu specialnym skolskym autobusom. Este mam skusenost s detskou migrenou. Mam v skolke trojrocne dievcatko, ktore malo cudne zachvaty s naslednou bolestou hlavy. Urobili jej minimum vysetreni a ked ma to uz raz nastavalo,zavolala som pre nu pri jednom zachvate zachranku, na druhy den sa jej podarilo dostat k neurologovi a ten to diagnostikoval ako detsku migrenu a je na liekoch, ktore sa na Slovensku nastastie predpisuju len dospelym. Bola velky jedak, teraz sotva je, ma taky cudny kukuc, casto jej krvaca z nosa, vela spi, ale je pravda, ze hlava ju neboli. Nastastie je dnes na internete tolko informacii, ze kazda mama ma moznost si ich vyhladat. Na Slovensku medicina bojuje s inymi problemami, nedostatkom penazi, mozno uplatkami, ale treba o tychto zvratenych praktikach vediet, lebo sa to siri ako mor.

kvietockarka, Ut, 30. 07. 2013 - 12:35

Viem si predstaviť, aké to musí byť pre učiteľov ťažké, každopádne tieto deti podľa môjho názoru potrebujú osobitný prístup, pozornosť. Čo je podľa mňa najhoršie, niektoré lieky jeden problém vyriešia a spustia mnohé ďalšie :-( Dosť ma prekvapilo, ako to v dokumente opisovali- keď videli, že so synom nie je niečo v poriadku, že mu tie lieky očividne nerobia dobre, prečo s tým niečo nerobili? Prečo sa neozvali, nevyhľadali iných odborníkov? Viem, na jednej strane chceli pomôcť, na druhej mu iba uškodili. Dobrý psychiater hrá pri týchto problémoch veľku rolu. Lieky? Fajn. Ale kde je terapia a komunikácia s pacientom? Keby nepodcenili tieto veci, možno by sa nič také nestalo. Keď sa v našej rodine vyskytol takýto problém a psychiater predpísal dospievajúcemu dievčaťu antidepresíva, prvá vec, ktorú som urobila, zistila som si všetky dostupné informácie o liekoch, o možnosti liečby, zvážili sme úplne všetko. Každú malú zmenu sme ihneď oznámili psychiatrovi a všetko bolo a je úplne v poriadku! :-)

crystall, Ut, 30. 07. 2013 - 09:31

no u nás to asi ešte len bude.
Akurát včera, keď som bola večer v centre, tak mi prebehli plagáty popred oči.
Zastavili mi oči na tom dieťati a názve v tmavom páse: Môžu psychiatrické lieky zabiť vaše dieťa?

Ale to je tak všetko, čo som k tomu stihla.

kvietockarka, Ut, 30. 07. 2013 - 12:00

Áno, presne tak to bolo aj u mňa :-) Ale celkom ma to zaujalo, potom som sa tomu večer "povenovala". Vraj je to nejaká výstava, u nás v meste je to v Dome odborov. Premýšľam, že by som sa tam zašla pozrieť aj keď mám z toho vážne rozporuplné pocity!

Iwa, Ut, 30. 07. 2013 - 22:16

Kde je to "u nás v meste"?

kvietockarka, Ut, 30. 07. 2013 - 22:35

ZA :-) Dnes som zistila, že je to bolo len do 21., takže nič. :-|

Iwa, Ut, 30. 07. 2013 - 22:47

hmm, tak nič. Ale asi by som tam nešla pozrieť, kúsok toho filmu mi stačil. Zdá sa mi, že to smeruje k druhému extrému "žiadna liečba liekmi". Prvý extrém volám "Na všetko chcem tabletku", ale najrozumnejšieje byť kdesi uprostred, keď má niekto problém a hlavne láska lieči (úplne všetko) ;-)

Kamila, Ut, 30. 07. 2013 - 11:44

Lieky od psychiatra, riadne zamavaju aj s dospelym clovekom nieto s dietatom, nedavno nam tu popisoval svoje skusenosti jeden pan, moje osobne su tiez rozporuplne. Je mi jasne, ze nie vsetko je biele alebo cierne, ze u dospeleho cloveka v tazkej depresii mozu lieky pomoct ... Ale, nemala by som uz vobec odvahu davat ich svojim detom. Vraj velky vplyv na spravanie deti ma zlozenie stravy, su aj homeopatika, site na mieru prave podla psychickeho spravania, dobra psychoterapia vie pomoct.

kvietockarka, Ut, 30. 07. 2013 - 12:20

Ja osobne s užívaním psychiatrických liekov u mladších detí skúsenosť nemám, mám skúsenosť s užívaním takýchto liekov u dospievajúcich. Žiaľ, bolo to nevyhnutné riešenie a musím povedať, že naozaj splnili svoj účel a pomohli. Nebolo to jednoduché a prišli sme na to, že s takýmito problémami naozaj nie je sranda, človek sa dostane doslova do začarovaného kruhu. A u detí? Keďže viem, aké dokážu byť tieto problémy zlé, keby to malo tým detičkám pomôcť, aby sa vrátili do normálu, prečo nie. Ale nepomôžu IBA lieky, dieťa potrebuje aj veľa lásky a pozornosti od svojich blízkych, pocit, že niekto stojí pri ňom a spoločne to dokážu prekonať.

Kamila, Ut, 30. 07. 2013 - 12:28

Nervrdim, ze lieky nepomozu, ale maju ozaj prilis vela vedlajsich ucinkov, takze by som ich brala len ako uplne posledne riesenie, aj to po vyskusani vsetkych inych moznosti. Hlavne velmi dobre to musi byt dobre odkonzultovane s psyhiatrom, aby vedľajšie účinky liekov nenarobili viac škody ako úžitku.

kvietockarka, Ut, 30. 07. 2013 - 12:40

(y) Podľa môjho názoru je tiež prvoradá komunikácia so psychiatrom, s pacientom, všetko si dobre premyslieť a nerobiť unáhlené rozhodnutia. Hlavne si dieťa všímať, komunikovať s ním a nič nebrať na ľahkú váhu! :-)

evelyn d, Ut, 30. 07. 2013 - 13:08

Sice som si pozrela iba paru minut, ale ja taketo filmy nemusim. Rodinna tragedia je zdramatizova a zobrazena ako Disney film.

Ako vsetky lieky, ktore su nespravne predpisane a davkovane, aj psychiatricke mozu zabit. Tiez vela zavisi od organizmu, ako to telo prijme. Psychiatria je velmi mlada Veda, a vela je toho este neobjasneneho. Suhlasim s Tebou v Tom, ze treba stale zvazit a hladat aj ine dostupne sposoby liecby. Kazdy sme iny, tak aj kazdy bude reagovat inak.

Kachita, Ut, 30. 07. 2013 - 13:28

Podla mojho nazoru najviac problemov nastava pri urcovani, kedy su psychiatricke lieky nevyhnutne a kedy sa da skusit aj ina cesta.
Co sa tyka deti, neskutocne velky podiel vsetkych dys- diagnoz ma strava a hlavne vysoky podiel cukrov v nej. Deti su teraz viac same ako niekedy, disponuju vsetkymi moznymi prostriedkami na komunikaciu, ale netravia tolko casu ani v kolektive, ani vykonavanim takych kreativnych detskych hier (postavme si bunker z toho, co najdeme vonku atd.). Podla mna vplyvov je nesmierne vela.
Osobne mam skusenost so psychiatrickymi liekmi, pomohli. Osobne, keby som mala vtedy tie skusenosti ako mam teraz, tak by som na to isla opacnym smerom - doplnky, veeeeela veeeeela dotykov a pokoja. Ale taketo nieco sa neda urobit len tak, cele okolie sa musi na to nastelovat. Podla mojho nazoru psychiatricke lieky vyvolavaju zavislost (aj ked oficialne nie). Podla mna ak ide o depresie a uzkostne poruchy, treba skusit aj inu komplementarnu liecbu. Samotne uzkosti su casto len vybuchom sopky naakumulovanych problemov (a ich prezivani) v tele a teda v mysli cloveka. Je tazke sa vyrvat zo spolocnosti a z prudu zivota a pocuvat vlastne telo. Ale az sa naucime komunikovat s vlastnym telom, vie nam ukazat cestu. Nie je vsak kompatibilna s dnesnym stylom zivota, resp. s tym ,co vidime ako to spravne.
A ake existuju doplnky ? Existuje 5-htp (prekurzor serotoninu), GABA, St.John´s Wort (lubovnik, extrakt), Valeriana, Magnezium, L-theanine alebo vhodne namiesane latky spolu s vitaminami a mineralmi. A hlavne ENZYMY - enzymy su velmi nedocenovane latky, bezne si clovek mysli, ze ich telo potrebuje len na travenie, ale nie je to tak. Enzymy na lacny zaludok sa spravaju inak ako uzite enzymy v strave. Na druhej strane, ak mame nedostatocne vylucovanie enzymov, strava nie je dostatocne upravena, co sa prejavuje aj na psychickej labilnosti a aj na alergiach a inych potiazach (nedostatocne rozlozene latky su v tele identifikovane ako cudzorode latky a telo proti nim bojuje). Takze je prilis vela moznosti, ako sa k tomu postavit. Psychicke problemy mozu byt len spickou ladovca velkeho nanosu malych problemov.

kvietockarka, Ut, 30. 07. 2013 - 13:47

A čo sa týka tej výstavy? Na jednej strane spoločnosť a organizácie podporujú liečbu. Všade sa dočítate, že problémom sa dá pomôcť, navštívte odborníkov, atď. Robia sa rôzne kampane, ale aj výstavy (napr. Som ako ty, schizofrénia,Deň duševného zdravia...). Na druhej strane natrafíte na takúto výstavu? Obávam sa toho, že jediný, kto bude trpieť, budú deti "osvietených" rodičov, ktoré sa budú zbytočne trápiť aj napriek tomu, že sa im dá pomôcť! V tomto prípade som rozhode zástanca liečby, samozrejme kombinovanej s terapiou (ako som už napísala). V spolupráci s rodičmi, blízkymi a dobrým psychiatrom sa dá predísť všetkým možným problémom :-)

Iwa, Ut, 30. 07. 2013 - 22:42

Pozrela som si kúsok filmu... tiež ma prekvapilo, že rodičia nič nerobili, keď začal byť chlapec iný/divný :-( Osobne som s deťmi párkrát sedela v čakárni psychológa/neurológa/psychiatra, ale skôr z niektorých rodičov som mala pocit, že by tú odbornú pomoc potrebovali oni a nie ich dieťa. bolo to tak 1:1... veď ja tiež niekedy nemám nervy na vlastné deti, zlú náladu, málo času, stres... Ale snažila som sa (po febrilných kŕčoch) dávať synovi diazepam minimálne - proste to bol taký vnútorný šiesty zmysel, že teraz dám tabletku a teraz ani netreba. Som skôr zástancom alternatívnej liečby teraz po nadobudnutých skúsenostiach. Ale voľakedy, keď som skúsenosti nemala a ani toľko vedomostí, tak by som bola dala čokoľvek, len aby bolo naše dieťa v poriadku a čo možno najrýchlejšie. A zrejme aj toto nahráva zástancom liekov, že rodičia potom odsúhlasia čokoľvek, čo by MOHLO pomôcť a keď liečba nenapreduje tak, ako by mala, tak sa utešujú, že veď lekár vie, čo robí a že to asi tak má byť.

Tominkalka, Ut, 30. 07. 2013 - 22:46

Ja mám tiež skúsenosť aj takú,aj inú s liekmi.Mojej dcére diagnostikovali zvýšený ADHD a predpísala psychiatrička zaručený liek na dozretie mozgu a ešte antidepresíva.Mala ešte viac problémov pri vstávaní do školy a tak lieky nebrala.Rozum jej dozrie raz určite aj vekom a netreba to umelo,aj keď sú s tým liekom vraj dobré výsledky.My sme vždy odmietali aj antibiotiká,ktoré dcére vždy obvodná predpísala a raz mi aj mimo ambulancie povedala,že ich predpisuje,lebo rodičia to chcú.Ja som tiež za to,že veľa problémov aj psychiatrických sa dá liečiť,len tým,že sa odstráni hlavná príčina a tá je v rodine a výchove.Treba veľa lásky a porozumenia

Rybička, St, 07. 08. 2013 - 14:59

Nemam nastastie skusenost s liekmi od psychiatra, ale s inymi ano ,ak boli zle predpisane a bolo z nich este horsie. Aj lekári su len ludia a mozu sa mylit. Co sa tyka ADHD a predpisovania liekov, pise sa o tom aj v tejto knizke :
http://www.martinus.sk/?uItem=106272&gclid=CJepo6ew67gCFcJc3godMTMASg
uz som ju tu mozno spominala a pise sa , ze sa lieky podavaju mnoho raz zbytocne. Myslím si, že tie lieky naozaj môžu aj zabiť dieťa ale aj dospeleho. Vedľajsích učinkov je vela a nevenuje sa im pozornost tak ako by sa mala.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama