reklama

Hlavne pojednávanie

Pridal/a Evama dňa 25. 12. 2018 - 18:32

reklama

Otázka používateľa
Započítava sa do správy o dĺžnom výživnom

Dobrý deň,

21.2.2019 máme mať odročené HP. Jedná sa o HP po trestnom rozkaze, na ktorý bol podaný odpor zo strany exmanžela a z HP v júni tohto roku sa exmanžel ospravedlnil. Výživné má vyplácať k 25. dňu v mesiaci. Moja prvá otázka znie či mám do správy o dĺžnom výživnom započítať už aj dlžné výživné za február 2019 (v prípade že v daný mesiac výživné neuhradí) alebo nie, z dôvodu, že exmanželovi budú zostávať ešte niekoľko dní na uhradenie a v podstate až do konca mesiaca. 

Po druhé sa chcem spýtať či a prečo by mohla alebo mala odomňa sudkyňa v takomto prípade žiadať moje výdavky. ďakujem. Alebo som zle pochopila a sudkyňa mala na mysli novú správu o dlžnom výživnom, keďže z júna tohto roka už nebude aktuálna?

ďakujem Eva

Odpovedá
advokát Bános
Dobrý deň, predpokladám, že vo Vašom prípade ide o trestný čin zanedbanie povinnej výživy.  Trestný čin zanedbania povinnej výživy spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. Trestný čin zanedbania povinnej výživy má charakter pokračovacieho trestného činu s prvkami hromadného trestného činu. V dôsledku toho pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy je vyhlásenie odsudzujúceho rozsudku tým procesným úkonom, ktorý rozdeľuje prípadné pokračovanie páchateľa v konaní, ktoré spočíva v ďalšom, hoci časovo bezprostredne nadväzujúcom, zavinenom neplnení vyživovacej povinnosti, na ďalší samostatný skutok. Pokiaľ teda hlavné pojednávanie sa koná 21.02.2019, a Váš exmanžel má vyplácať výživné k 25. dňu v mesiaci, tak za február 2019 nemôžete započítať do správy o dlžnom výživnom. Pokiaľ bude vyhlásený rozsudok na hlavnom pojednávaní, a Váš exmanžel nebude uhrádzať výživné vo februári, to bude samostatný skutok. Čo sa týka druhej otázky, podľa zákona o rodine obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Súd u rodičov povinne skúma rozhodujúce hľadiská pre určenie rozsahu vyživovacej povinnosti a výšky výživného, u matky dieťaťa najmä výšku príjmu, bytové možnosti, či sa o dieťa osobne stará, či sa stará o domácnosť, či žije s otcom dieťaťa, prípadne s inými tretími osobami, aká je jej životná úroveň, zdravotný stav, finančné možnosti, aké sú náklady, ktoré pravidelne vynaloží a aké sú výdavky, ktoré má súvislosti a dieťaťom; u otca dieťaťa súd skúma výšku príjmu, jeho zamestnanie, príjmy z inej ako závislej činnosti, zdravotný stav, náklady, životnú úroveň, bytovú otázku. Uvedené sa však spravidla vyžaduje v rámci civilného konania, pri určovaní výšky výživného. Pokiaľ však od Vás sudkyňa predmetné vyžiadala v trestnom konaní, môže to byť z dôvodu analyzovania všetkych okolností danrho prípadu, na tkoré bude prihliadať pri určovaní trestu a najmä trestnej sadzby obvineného. JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede, Vrábľoch a Nitre

reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama