reklama

Uplácať v škôlke?

Turandotta , 17. 02. 2014 - 13:53

reklama

Dnes som konečne prišla na to, prečo je môj syn menej obľúbený pani učiteľkami v škôlke...jedna mamička mi náhodou nechtiac prezradila, že ona nosí učiteľkám bombonieru alebo kávu...aha do frasa, to mi nedošlo...a teraz váham, urobiť to alebo nie? môj syn je malák a náročnejší tzv jašivý typ:), tak pomerne dosť často počúvam ako neposlúchal a pod...snažila som sa aj učiteľke radiť, že ho treba viac chváliť a že niekedy skrátka nič neplatí...ale viac menej tomu nechávam voľný priebeh...hoci ma trocha mrzí, že vidím, že nie je ich miláčik, že tam furt mojkajú tie malé dievčatká...v podstate viem, že to nie je až taký problém a prežije bez toho, že ho budú mať učiteľky rady, ale nebolo by lepšie keby tomu tak bolo? žeby som počúvala ako spomínaná mamička samé chvály na syna, nosil by rôzne odmeny a obrázky, ktoré mu učiteľka nakreslila a pod...zatiaľ chodí len prvý rok, možno sa to bude prehlbovať a časom to bude horšie...neviem, to mu fakt mám pomôcť takto aby si ho učiteľky viac všímali? zatiaľ chodí do škôlky pomerne rád, hoci občas sa vracia smutný, ale nepovie mi prečo...asi sám ešte nerozumie mnohým veciam...tak neviem, poraďte skúsenejšie...ďakujem.


reklama


reklama

Turandotta, Po, 17. 02. 2014 - 14:02

No takýto výraz som nosila dnes odkedy som sa to dozvedela...bola som šokovaná, prekvapená a pohoršená ale teraz už rozmýšlam, že to je asi bežná prax a my sme asi z višne spadli, že o tom s mužom nevieme...rozmýšlam, teraz je malák, potom bude stredňák, potom predškolák, potom ZŠ, SŠ, to každej učiteľke takto budeme musieť nosiť pozornosť? to som nevedela...

aramana, Po, 17. 02. 2014 - 13:58

Áno no bomba! Áno jasné, takto si vychovávame učiteľov, lekárov a vlastne všetkých s ktorými prichádzame v ich práci do styku...
Počúvať chvály na dieťa za kávu?
celé zle

Turandotta, Po, 17. 02. 2014 - 14:03

asi tak...ja bez chvály prežijem, ale či aj on?

ne - mozna (bez overenia), Po, 17. 02. 2014 - 14:10

Neviem ja som teda asi z višne padnutá, alebo mám fakt šťastie na ľudí, ale toto som nepostrehla.
A tieto negatívne komentáre na Tvojho syna má každá učiteľka? A čo tak zmeniť škôlku?
Nechápem.......

Turandotta, Po, 17. 02. 2014 - 14:15

nie, v podstate buď nepovedia nič alebo že neposlúchal, nechcel sa obliekať alebo sa jašil ale veľa krát mi nepovedia nič, ale on sa prizná, že bol za trest v inej triede alebo tak...hoci chodí tam zastupovať jedna pani dôchodkyňa a tá vždy povie, že je zlatučký keď sa jej spýtam alebo povie aj konkrétne, že pekne papal a hral sa a tak...ja len toľko, že či je toto bežná prax o ktorej som doteraz nevedela alebo tak..v podstate sa zatiaľ nič hrozné nedeje len som bola občas prekvapená keď som videla, že niektoré deti si učiteľky tak mojkajú a hrajú sa s nimi a ostatné sú bokom a rozmýšľala som prečo?

lua, Po, 17. 02. 2014 - 14:33

Keď sa tak spätne nad tým zamýšlam u nás to bolo asi to isté, lebo niektoré deti boli veľmi oblúbené u učiteliek,
ja som nenosila nič, ani mi to len nenapadlo, sem-tam dcérku pochválili ale nikdy tak nemojkali ako iné deti a neskôr som si všimla, že niektoré deti aj pri vystúpenich sú na očiach stále a niektoré nie, asi to bolo tými pozornosťami. Ale prežili sme to. Odstrkovaná nebola, zle jej nikto nerobil, tak som nič neriešila.
Ja som proti takýmto spôsobom.

Teraz je dcérka na základnej a tu im dokonca niektoré učitelky vracajú čokolády, kávy, berú len kvetinky. Nikto tu nečaká na pozornosti. Tu sa mi to zdá už objektívnejšie.

ne - mozna (bez overenia), Po, 17. 02. 2014 - 14:42

Ahá tak preto moje deti nikdy neboli pri žiadnom vystúpení vpredu. A ja som si myslela, že asi nie sú talentované. Hm. Prežili sme. Budú vpredu vlastnou zásluhou a nie za kávičku.
Myslela som si, že takéto vymrelo. Preboha, však to musia byť mladé mamy. Tak to sa ešte načakáme. Kvietok

Fany1000, Po, 17. 02. 2014 - 15:09

ne-mozná, tvoje deti nemuseli byť netalentované...len možno majú zábrany vystúpiť na javisku pred obecenstvom...myslím, že to nebolo pre kávu.
Niektoré deti sú už od mala na javisku "doma", samé sa hlásia do "hlavných postáv", iné sa cítia dobre tam, kde sú...napríklad vzadu, alebo v skupinke iných. Na druhej strane je pre dobro veci, vybrať deti, ktoré predstavenie "podržia", iné ho doplnia...a v závere to celé vyzerá super.
Ako spieva Werich v rozprávke:
"ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udeláme moc"

ne - mozna (bez overenia), Po, 17. 02. 2014 - 15:17

O to vôbec nejde. Moje deti sú pre mňa naj, aj keď neboli v prvom rade. Úsmev
Podstatné bolo to v druhej časti.
Tiež to vnímam tak nejako ako si Ty písala pod týmto, len nechápem dávaniu kávičky, cukríkov a pod.

Fany1000, Po, 17. 02. 2014 - 16:20

vieš, tomu ani ja nechápem...len si myslím, že si to robíme samy...tú kávu a pod. si nik nepýtal... Mlčím
a je mi len smutno, že ak nám niekto niečo doniesol, z vlastnej iniciatívy a aj napriek odmietaniu to nechal, a teraz o nás píše, že za to sa inak správame k dieťaťu... viem, že to nebolo o nás, ale podstata je tá istá Smútok

ne - mozna (bez overenia), Po, 17. 02. 2014 - 16:27

Ja si to nemyslím. Úsmev Ja mám fakt asi šťastie na ľudí, mne sa nikdy nezdalo, že by niektorá učiteľka bola k mojim deťom iná ako k ostatným.
Stále mám pocit, že problém bude niekde inde. Ale to je len môj pocit.

Turandotta, Po, 17. 02. 2014 - 20:01

Niečomu som porozumela, niektorym inotajom zase nie...ale nevadi. dufam, ze ste to nemysleli tak, ze mate pocit, ze chyba je vo mne alebo v mojom dietati...ale dakujem za kazdy nazor.

ne - mozna (bez overenia), Ut, 18. 02. 2014 - 09:00

Nič si z toho nerob, ja dakedy inak rozmýšľam ako druhí ľudia. Mrkám
Možno sa Ti to len zdá, že čakajú na niečo. Treba si to vyhodiť z hlavy.
Rob ako Ti radia dievčatá, zaujímaj sa, informuj aby si mala čo najviac informácií.
Kvietok

Turandotta, Ut, 18. 02. 2014 - 09:45

aj ja som intuitivny typ...aj ja mavam casto pocit...tusenie...zdanie...

Fany1000, Po, 17. 02. 2014 - 15:02

dlho som zvažovala, či reagovať...ale nedá mi
som učiteľkou v materskej škole...napíšem svoj pohľad, lebo síce sa mi zdá nepravdepodobné, žeby pani učiteľky uprednostňovali niektoré deti vďaka káve a cukríkom, ale nebola som, nevidela som, nezažila som...
sú rôzne deti...niektoré by sedeli na kolenách celý deň, iné prídu...stisnú sa a zase sa samé hrajú a sú aj také, ktoré by som aj postískať chcela, ale cítim, že oni nechcú... a ver, že to nie je len o vzťahu učiteľ - dieťa. To si častokrát dieťa "donesie z domu". Ja to volám "odťažitosť". Myslím, že mnohé maminy mi dajú za pravdu, že aj také dieťa býva...proste sa nerado objíma...
Neviem, aká si ty pri kontakte s učiteľkami, inými ľuďmi...vzťah je vždy o dvoch stranách... Sú rodičia, ktorí prehodia pár slov, alebo pochvália výzdobu, práce deti, lebo aj za tým je človek - učiteľ, a sú aj takí, na ktorých tvárach za celý rok nevidno úsmev, neustále sa ponáhľajú... samozrejme, nesúdim, len konštatujem...s takými je ťažko nejaký neformálny kontakt nadviazať.
Ak môžem poradiť, skús byť "pozornejšia" k dianiu v škole, nielen, čo sa týka tvojho syna, ale celkovo. Kávu si radšej uvar doma a v kľude si sadni a oddýchni. Každému z nás dobre padne, keď stretne milého a usmiateho človeka Úsmev

zeg, Po, 17. 02. 2014 - 17:04

Presne tak si myslim, ze to je, ako pise Fany. Niektore deti su take pritulne a prejavuju sa, predvadzaju. Ine sa vyhybaju vystupeniam. Urcite sa najdu aj ucitelky, co niektore deti uprednostnuju, ale nemyslim, ze by to bolo kvoli pozornostiam. My sme do skolky nosili = kvety, kavu, cokoladu = na konci roka, alebo ked mali deti narodeniny. Ale ako podakovanie a nie ako uplatok, aby boli ucitelky lepsie.

Myslim, ze na tom nie je nic zle, takto sa podakovat - ak je to uprimne, ale deti by mali vediet, ze je to zo srdca, nie formalita. Mne sa velmi pacilo, ked synova anglictinarka odchadzala na matersku a chalani deviataci mali potrebu kupit jej nieco na pamiatku, aj teraz, ked je na strednej, tak sa občas zastavia u triednej.
Minule som bola na Mikulasa aj detskej lekarky , vzala som maličkost aj pre ňu.

Turandotta, Po, 17. 02. 2014 - 17:59

no vidíš, presne takto som to pojala aj ja od začiatku, nosím vždy niečo do skôlky - nálepky, cukríky na odmenu, papier a naposledy som doniesla fotky z karnevalu, urobila som kolaze kde bolo takmer kazde dieta, aby to dali na nastenku a vies co nedali:(pocas karnevalu som tam bola cele doobedie a pozorne som si vsimala cele dianie...odvtedy rozmyslam cim to je, je pravda, ze este nez tam syn nastupil, som pocula, ze ucitelky v tej skolke dost uprednostnuju deti z bohatych rodin, moc som tomu neverila, myslela som si, ze ta mamicka co to hovorila na ihrisku ma asi trocha komplex, ale teraz som zacala rozmyslat, ci to nie je tym, ze my sme skolke peniaze nedali...moj syn nie je nejaky extra jednoduchy pripad, preto viem, ze staci trpezlivejsi pristup a veci mozu fungovat, navyse chcem, aby mu davali menej sladkosti ako inym, kvoli zapcham, ale nie tak aby si to moc uvedomil a pod. a preto som sa snazila trosku byt aj ja ustretovejsia, ale nic som nedosiahla, tak rozmyslam preco a asi som nasla odpoved...neviem, som z toho rozcarovana, ale nebudem to riesit, uvidim. kavicku z principu nedonesiem, lebo asi by sa aj moj muz so mnou za to rozviedol:)som idealista a ocakavam asi moc od uceteliek a zvlast ked mam dieta ktore da zabrat vo vychove aj nam rodicom...

Ariesa, Po, 17. 02. 2014 - 15:14

po prvom roku v skolke som chcela menit zariadenie ... ale ked dostal druhy rok ine ucitelky, cela situacia sa zlepsila k lepsiemu a ostal so svojomi kamosmi.

nemam to rada, taketo preventivne pozornosti. kvietky nosime na koniec skolskeho roka ako podakovanie, na zaciatku nie.
dat pani ucitelke moze len to, co sam vyrobi. teraz sa na polroku lucil s druhackou ucitelkou, ide na matersku, kupili sme kvietky, dostala vyrobenu drobnostku a napisal jej kartu s podakovanim a obrazkom, sam si nacvicil, co jej povie pri luceni.

ale na druhej strane, mozno sa mozes zapojit do niecoho - priprava predstavenia, vyzdoba skolky, dielnicka...

anjeli, Po, 17. 02. 2014 - 20:37

Mám tri deti a ani raz som nešla do škôlky uplácať, aby sa k nim učiteľky lepšie správali Mlčím - pripadá mi to normálne, tak ako aj to, že keď idem k lekárovi, nenosím automaticky kávu, bonboniéru, obálku /kávičku a dezert nosievam len výnimočne tým, ktorých lepšie poznám a potrebujem niečo navyše od nich Hambím sa /-
Čo sa týkalo škôlok, najstarší nastupoval na "dedinskú", kde učiteľky odchovali už rodičov našich detí a tak tam "príbuzenské" vzťahy fungovali - deti, ktorých rodičia už do tej škôlky chodili mali priateľskejší prístup, ako môj, ktorý bol "cudzí". Mrzelo ma to, ale vedela som prečo to tak je a že to nezmením Smútok . Trvalo to niečo vyše pol roka, potom sme šli do podnájmu a novej škôlky. Syn tam bol nový, ale pomerne rýchlo zapadol. Vzhľadom nato, že sme sa peniazmi nemohli rozhadzovať a chodili tam aj deti bohatých rodičov, nepociťovali sme ani tak žiadne rozdiely /pokiaľ bolo treba niečo sponzorsky pokryť, rodičia - podnikatelia to zaistili, ale detičky mali rovnakú starostlivosť aj pozornosť/. Podobnú skúsenosť som mala aj s druhým synom Úsmev , najskôr nastúpil do tej istej škôlky , kde chodil brat, potom sme sa zas sťahovali a tak začínal nanovo, ale zapadol vždy... bol síce také svojhlavé šidlo, pár krát tiež skončil v druhej triede "za trest", ale vedel, čo urobil zle a začo bol potrestaný. Takisto ak sa mu niečo podarilo, pochválili ho.
Najčerstvejšie a asi aj najbohatšie skúsenosti mám s najmenšou dcérkou. Nenosíme do škôlky dary pre pani učiteľky, ale keď majú Vianočnú besiedku, MDD, karneval a pod. nosievame tortičku, cupcakes a pod. pre všetky deti a keď má narodeniny alebo meniny, pripojíme aj drobný darček pre pani učiteľky. Dcérka sama od seba kreslieva obrázky učiteľkám a oni ho spolu s ostatnými kresbičkami prilepia na okno - výstavku. Medzi nami sú kamarátske vzťahy, dcérka je síce bezproblémové dieťa, ale zas aj dosť zakríknuté, keď jej niekto ubližuje, povie to mne až doma a tak potom doriešujem u pani učiteľky.
Možno je to fakt o tom, že už rodičia zmenili prístup učiteliek - naučili si ich očakávať prezent ako protihodnotu za ich starostlivosť...
Ale rovnako to môže byť aj ako písala Fanny: niektoré deti sa radšej pritúlia, poľúbia, iné zas dotyky neznášajú.
Tak buď počkáš, kým sa situácia vykryštalizuje alebo poriešiš zmenou /triedy, škôlky, budeš sa domáhať väčšej pozornosti pre Tvojho syna - aj keď keby toto žiadal každý rodič, pri tom množstve detí je to nedosiahnuteľné/.

Turandotta, Po, 17. 02. 2014 - 20:45

Ďakujem veľmi pekne za váš príspevok.

loulou, Po, 17. 02. 2014 - 21:56

No ja teda oči vyvaľujem. Turandotta, netuším či je toto vôbec možné, keď sa vžijem do kože učiteľky, aj do takej, ktorá prijme kávu alebo čokoládu od rodičov, nepríde mi pravdepodobné že by na základe toho mojkala niektoré deti viac ako tie, ktorých rodičia nič nedonesú. Skôr to bude tak, ako píše fany.
Moja dcéra nastúpila do škôlky na jeseň, je suverénne najmladšia a ešte tam aj dosť vytŕčame, takže som sa trošku bála, ako zapadne. A preto som si s učiteľkami vytvorila vzťah. Hneď na začiatku som im dala najavo, že sa o dcéru budem zaujímať - aké činnosti robii v škôlke, ako sa správala, či mala konflikty s deťmi, ku ktorým deťom má najbližšie, či spala, či jedla a čo jedla etc.
A vždy som prehodila pár slov smerom k učiteľke, aj keď som sa ponáhľala a tak som bola dokonale informovaná. A dcéra si síce dlhšie budovala vzťah s kolektívom, ale vzhľadom na vyššie popísané skutočnosti a jej povahu som to považovala za normálne. Ale fakt, FAKT by ma ani vo sne nenapadlo sledovať, či ju učiteľky mojkajú a čo to je tým, že som tam niečo priniesla alebo nie Prekvapenie
Možno sa skús začať viac pýtať, nečakaj len na to, čo Ti poviedia samé, komunikuj o problémoch a zistíš, kde môže byť príčina toho, že syna toľko nemojkajú ak Ti teda na tom tak záleží, alebo možno zistíš, že sa Ti to celé len zdalo.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama