Zabudnuté a menej známe jarné bylinky

Jarná bylinková sezóna je rozbehnutá, sitá sa plnia prvými bylinkami,ktoré sú nápomocné pri oslabenom organizme, pri dýchacích ochoreniach, alebo na druhú stranu, na posilnenie látkovej výmeny, očisty a regenerácie dôležitých orgánov ako je pečeň, žlčník, pankreas a črevá.

V marci a apríli zbierame - brezové listy, podbeľ, prvosienku, cesnak medvedí, hluchavku, pľúcnik, zbehovec, zádušník, púpavu, pŕhľavu, mladú lucernu, pastiersku kapsičku.

Pri niektorých už sám názov nám napovie, načo sa užívala bylinka po veky vekov... Spoznajme niektoré málo známe a zabudnuté ako je zádušník,zbehovec a do tretice môj obľubený pľúcnik.

Zádušník brečtanovitý/Glechoma hederacea/ 

Trváca bylina, chlpatá, s nadzemnými až 1 m dlhými bylinnými poplazmi. Listy sú pekné krojené obličkovité až srdcovité. Kvety sú usporiadané v početných papraslenoch v pazuchách stredných a horných listov. Kvitnú v marci až v júli, sú medonosné a príjemne voňajú.

Zbiera sa kvitnúca vňať alebo len listy po odkvitnutí. Niektoré z obsahových látok: triesloviny,éterické oleje-s mentónom, pulegónom, pinokarvónom, horčiny, organické kyseliny,terpény, flavonoidy, saponíny, minerály.

Bylinka sa používa hlavne na liečenie prieduškovej astmy, pri kašli, ťažkom dýchaní, a iných ochoreniach dýchacích ciest na uľahčenie od kašľania. Vňať sa používa pre svoj sťahujúci účinok aj pri žalúdočných a črevných problémoch - hnačky, preháňanie, bolesti žalúdka, vracanie.

Má dobré protizápalové účinky vďaka svojim obsahovým látkam a preto sa využíva aj pri chorobách močových ciest, pomaly rozpúšťa močové kamene, piesok v obličkách, pri zápale močového mechúra, uvoľňuje zastavené močenie a v ľudovom liečiteľstve sa používa aj proti pomočovaniu detí.

S obľubou sa používa aj na omývanie rôznych ekzémov a vyrážok, pri ťažko sa hojacích ranách a rôznych kožných chorobách, aj pri hemoroidoch a tiež pri zápaloch ústnej dutiny ako kloktadlo. Naše babičky ho používali tiež pri nechutenstve.

Zlepšuje aj látkovú výmenu a trávenie, tvorbu žalúdočných kyselín, užíva sa aj pri poruchách pečene a žlčníkových kameňoch. Pomáha pri avitaminóze, anémii, jarnej únave a chrípke lebo obsahuje veľa vitamínu C- najviac za čerstva. Mladé čerstvé listy sú výborným doplnkom v jarných šalátoch.

V kuchyni sa sušený zádušník využíva aj ako korenina a má príjemnú vôňu vďaka obsiahnutým siliciam.

Zbehovec plazivý /Ajuga reptans/Zbehovec plazivý je trváca bylina s 10-30 cm vysokou, priamou, štvorhrannou, ston­kou a tvorí nad­zemné bylinné poplazy. Kvety má krásne zvonkovité, sýto modré až fialkové, s dlhým dolným pyskom. Zámena môže nastať so zbehovcom ženevským, ktorý napr. nemá poplazy.

Zbiera sa a používa na rovnaké účely a z obidvoch byliniek sa pripravuje zápar. Zbehovec je troška zabudnutá bylinka, a popritom jeho účinky sú univerzálne. Tým že zlepšuje látkovú výmenu je povedaného dosť.

V namiešaných bylinných zmesiach, ktoré užívame vo forme čaju,  môže slúžiť ako prevencia aj ako podporný prostriedok pri rôznych civilizačných chorobách ako je cukrovka, zvýšený krvný tlak, dna.  Keďže má aj protizápalové účinky môže byť nápomocný pri reumatizme a iných zápaloch ako doplnková liečba.

Pôsobí tiež ako Cholagogum alebo Choleretikum, podporuje tvorbu žlče a tak zlepšuje trávenie, má aj sťahujúce účinky preto pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, pri kašli, tiež pri zápale hlasiviek a prechladnutí a astme. Zvonku sa bylinka pridáva do masti a obkladov pri poraneniach, reume, dne na upokojenie zápalu a bolesti.

Pľúcnik lekársky / Pulmonaria officinalis /Je to trváca bylinka z čelade borákovitých. Dorastá do výšky 10-30cm a oválne listy zvyknú mať biele jemné bodky. Kvitne skoro na jar od marca do mája a farba rúrkovitých kvetov sa mení od ružovej po fialomodrú.

Zbiera sa kvitnúca vňať, alebo aj po odkvitnutí prízemné listy. Obsahuje napr. kyselinu kremičitú, triesloviny, živicu, sliz a rôzne minerálne látky hlavne draselné a vápenaté soli.

Rastlinka je zaujímavá hlavne vďaka obsahu vo vode rozpustnej kyseline kremičitej, ktorá má protizápalové účinky. Pľúcnik pôsobí aj močopudne, čím pomáha odvádzať z tela odpadové látky a dokáže spolu s inými bylinkami zmierniť reumatické ochorenia.

Bylinka sa využíva pri chorobách dýchacích ciest, v kombinácii s ďalšími liečivkami ako je semeno feniklu, aníz, materina dúška, list podbeľu s obsahom saponínov a trieslovín. Pomáha aj pri zápale priedušiek i tuberkulóze - prispieva k uzdraveniu pľucného tkaniva.

Pôsobí posilňujúco pri nedostatku minerálnych látok aj nedostatku bielych krviniek pri infekciách tak ako aj praslička a pŕhľava- obsahujú tiež kyselinu kremičitú.

Pľúcnik vie byť nápomocný aj pri krvácaní a poškodení slizníc napr. žalúdka a čriev. Mladé listy sa môžu využiť skoro na jar do šalátov spolu s púpavou, či zádušníkom.

Čajová zmes na zlepšenie látkovej výmeny

  • púpava nasekaný koreň 20g 
  • repík lekársky vňať 20g 
  • pŕhľava dvojdomá list 10g 
  • zbehovec plazivý 10g 
  • betonika lekárska 10g 
  • šípka oplodie bez semien 20g 
  • fenikel podrvené semeno 10g 

Zmes si pripravíme z týchto bylín, poriadne premiešame a dávkujeme 1 vrchovatú čajovú lyžičku na 2,5dl vody.

Zalejeme vriacou vodou, prikryjeme a necháme lúhovať trocha dlhšie cca 20 minút.

Precedíme a pijeme pred jedlom alebo medzi jedlom počas dňa 2 šálky ako kúru jeden mesiac.

Počas roka môžme zopakovať na jar aj na jeseň.

Aj keď je príroda silná, nie všetky zdravotné problémy je možné zvládnuť len pomocou byliniek. Nepodceňujte dlhotrvajúce problémy a vyhľadajte lekára. V prípade, že užívate lieky, prípadne máte problémy s alergickými reakciami, rozhodne domácu prírodnú liečbu konzultujte s lekárom.

Autorka: Alena Báthoryová

Ak sa chcete s Alenou poradiť, pošlite jej otázku do Bylinkovej poradne na Nanicmama.sk.
Viac informácií o liečivých bylinkách nájdete na stránke www.herbaria.info

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok