reklama

Nehospodarne narabanie so zverenym majetkom

Pridal/a Mentula dňa 06. 10. 2019 - 17:04

reklama

Otázka používateľa
Menrula

Spravca bytov pri obstaravani sluzieb a prac platenych z fondu oprav vzdy uprednostuje najvyssiu cenovu ponuku, ktora je niekedy aj 5 x vyssia ako ostatne. Zrejme tu zohrava ulohu ponuknuta provizia. Je mozne to riesit obratenim sa na Policiu pre nehospodarne narabanie so zverenym majetkom, alebo na sud ?

Odpovedá
advokát Bános

Dobrý deň,

Vami opísané konanie správcu je v rozpore  s § 8 b ods. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého Pri správe domu je správca povinný hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou a v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy, ako aj s § 8b ods. 2 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dohodnúť  čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebyt. priestorov v dome.

Vo Vašom prípade prichádza do úvahy podanie podnetu na Slovenskú obchodnú inšpekciu, keďže Vy ako vlastníci vystupuje v danom vzťahu ako spotrebitelia. Vami uvádzaný postup správcu môže byť porušením § 4 ods. 1 písm. h) zákona o ochrane spotrebiteľa, v zmysle ktorého predávajúci - poskytovateľ služby je povinný zabezpečiť poskytovanie služieb spôsobom, ktorý umožňuje ich riadne vykonanie, a teda ide o postup, ktorý je v rozpore s uvedeným § 8b ods. 2 zákona o ochrane spotrebiteľa. Na základe Vášho podnetu bude SOI preverovať postupy správcu, pričom výsledkom správneho konania môže byť uloženie sankcie vo forme pokuty.

Predmetné konanie by mohlo taktiež napĺńať znaky skutkovej podstaty trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 ods. 1 Trestného zákona, v zmysle ktorého Kto inému spôsobí malú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu alebo vyplývajúcu zo zmluvy opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.  V prípade podania trestného oznámenia, toto odporúčam podať na neznámeho páchateľa /aby ste sa nedopustili trestného činu krivého obvinenia/  a súčasne odporúčam priložiť aj všetky dôkazy, ktoré môžu potvrdiť nehospodárne konanie správcu.  Záverom by som Vám však  odporúčal takéhoto správcu odvolať resp. vypovedať uzatvorenú zmluvu o výkone správy, podľa podmienok, ktoré máte v zmluve stanovené. Správcu bytového domu je možné odvolať na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov a to nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov. Schôdzu je  nutné najskôr zvolať, pričom schôdzu  musí zvolať samotný správca.  V prípade ak správca schôdzu nezvolá do 15 dní od požiadania, právo zvolať schôdzu má aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Vrábľoch a Nitre


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama