Nesnažte sa opravovať nekompatibilný vzťah

Na začiatku vzťahu sa nám môže zdať, že je všetko fajn. Tešíme sa na partnera, plánujeme spoločné večere, dovolenky, spoločné chvíľky. Sme z partnera nadšení. Dohodneme sa na dlhodobom vzťahu a začneme plánovať budúcnosť. Ako čas beží, začnú sa vo vzťahu prejavovať chyby, nesúlad a inkompatibility. Zdá sa nám, že v niektorých situáciách si s partnerom nerozumieme a že príjemné chvíle zo začiatku sú preč. Aj drobné chyby začínajú narušovať spoločné príjemné chvíle a niekedy dokážu pokaziť celý deň alebo aj dovolenku.

Je dobré vedieť, že tieto udalosti sú vo vzťahoch normálne. Každý jedinec má právo na svoj názor, a preto nemôžeme požadovať, aby sme mali vedľa seba úplne identických ľudí, dvojičky, ktoré sa budú zhodovať vo všetkom. Nezhody a odlišné pohľady sú normálne a poznáme metódy, ako ich riešiť tak, aby to bolo pre vzťah prospešné.

Stojí mi tento partner za to?

Ak sa dostanete do nepríjemnej situácie, keď s partnerom prežívate nezhody, opýtajte sa sami seba: „Stojí mi tento partner za to, aby som s ním trávil svoj drahocenný čas, aby som s ním strávil život?“ Položte si túto jasnú a nekompromisnú otázku. Sami sebe. Čestne. „Stojí mi môj partner za to, aby som s ním bol a riešil s ním tento problém? Aby som s ním trávil voľný čas, míňal s ním svoje peniaze?“

Domáca ústava

Ak si odpoviete, že áno, pokračujte vo vzťahu ďalej. Pokiaľ si odpoviete, že nie, ste vo vzťahu zbytočne. Ak vám váš partner stojí za to, využite na riešenie sporov Domácu ústavu. Táto ústava zahŕňa veci, na ktorých sa s partnerom nedokážete dohodnúť, a zároveň stanovuje, ako ich budete riešiť. Je dôležitá, aby sa vzťah, ktorý vám stojí za to, nerozpadol pre maličkosti.

Sú však prípady, keď ste s partnerom úplne nekompatibilní a Domáca ústava vám nepomôže. Čo to znamená? Zo začiatku môžeme byť partnerom okúzlení a vzťahová chémia nám môže poslúžiť na to, aby sme boli unesení jeden z druhého. Táto počiatočná náklonnosť sa však časom rozplynie. Pocity spojené so zamilovanosťou totiž vznikajú v mozgu, ktorý pri dlhodobom prežívaní aj tých najpríjemnejších vecí otupuje ich silu.

Koučing

Chobotnicova metóda

Pevný vzťah stojí na kompatibilných prvkoch. Samozrejme, chceme mať partnera stále radi, chceme byť stále v stave určitej zamilovanosti a okúzlenia, ale to na dlhodobý vzťah nestačí. Potrebujeme mať takzvané kompatibilné prvky. Bez nich nám partner zakrátko prestane stáť za to, aby sme s ním trávili čas.

Čo sú kompatibilné prvky? Ide o činnosti, myšlienky, túžby, životné poslania, ktoré máme s daným človekom spoločné. Tieto veci rieši Chobotnicova metóda. V krátkosti: špecifikujete si tri najdôležitejšie oblasti, ktoré sú vo vašom živote nenahraditeľné, v ktorých získavate na dôležitosti a váš život nadobúda nové hodnoty a získava smer. Zároveň si vymenujte tri činnosti, ktoré vás maximálne iritujú. To isté urobí váš partner.

Je potrebné, aby ste sa zhodli aspoň v jednej dôležitej oblasti a aby sa nestalo, že oblasť, ktorá je dôležitá pre vás, sa objaví v partnerových nenávidených. Čo nám Chobotnicova metóda v podstate sprostredkuje? Zaisťuje, aby náš dlhodobý život ladil v tom dôležitom. Lebo tam, kde sa zhodujeme v dôležitom, vznikajú prvky priateľstva a priateľstvo je vstupnou bránou dlhodobého vzťahu. Prečo by som s niekým trávil svoj drahocenný čas, ak nie je môj priateľ? A ak mojím priateľom je, zákonite sa s ním delím o to, čo je pre mňa dôležité. A čo je dôležité? To si každý človek musí špecifikovať sám.

Inkompatibilita vo vzťahu

Keď zistíte, že vo vašom vzťahu sú prvky inkompatibility, teda že sa s partnerom nezhodnete ani v jednej z troch zvolených vecí, nesnažte sa svoj vzťah opravovať. Jednoducho ste si vybrali zle, pretože vás na začiatku nikto nepoučil o vzťahovej inteligencii. Počiatočná náklonnosť zmizla a vy žijete s človekom, s ktorým nemáte nič spoločné. Nemusí byť zlý, ale budete sa s ním v lepšom prípade nudiť. Ak sa vám to stalo, prestaňte taký vzťah opravovať. Nemá to cenu.

Položte si otázku: „Stojí mi to za to, aby som s týmto človekom žil?“ Ak si odpoviete: „Nestojí“, urobte všetko pre to, aby ste vzťah ukončili čo najskôr.

V knihe Partnerský manuál sa dočítate, kedy je ten najvyšší čas sa rozísť.

Aleš Kalina

www.ales-kalina.cz

Jsem člověkem, který rád pomáhá lidem s jejich nepříjemnými myšlenkami. Již v 17 letech se ve mně probudila touha ptát se lidí kolem sebe, jak se mají a proč se necítí dobře. Rád se starám o životy druhých jako o svůj vlastní a jsem přesvědčený, že každý člověk má nárok na skvělý život a naplnění svých tužeb a vizí. 

Prožil jsem ne příliš lahodné dětství, z čehož mi vzniklo mnoho nepříjemných emočních programů, které mi pozdeji mnohokrát komplikovaly život. Když jsem na pokraji zoufalství nad svojí životní cestou objevil Emoční rovnice, jako programy ovládající naše chování a formující vše, co kolem sebe vidíme, bylo mi jasné, proč jsem právě já musel jít údolím stínů.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok