Čo je advent a prečo ho oslavujeme

Advent - pochádza z latinského slova adventus, čo znamená príchod. V kresťanstve sa používa špeciálne pre príchod Ježiša, sviatok jeho narodenia, prípravy na cirkevné sviatky Vianoce. Advent sa začína 1. adventnou nedeľou, teda nedeľou medzi 27. novembrom a 3. decembrom, štyri týždne pred Vianocami. Končí sa po západe slnka na Štedrý večer.

História adventu sa datuje od 4. storočia, kedy sa z kresťanského východu začal do Galie a Španielska šíriť nový zvyk prípravy na príchod Krista. Vtedy bol ešte počet adventných nedieľ rôzny – od 2 do 6. Adventná predvianočná príprava sa spomína v Ríme už za pápeža Leva I. Veľkého (440-461) Viac sa v Európe rozšíril za vlády Karola Veľkého, keď nahradil dovtedajšie slávnosti zimného slnovratu.

Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc, spomienky na narodenie Ježiša. Dôležitou súčasťou adventu je pôst a rôzne zvyky. Neje sa mäso, iba ryby. V minulosti sa bielili fasády, upratovalo sa vnútro domu a opravovali náradia. Počas adventu sa nesmeli konať svadby a zábavy.

Adventný veniec

Symbolom adventného obdobia, je adventný veniec so štyrmi sviecami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Postupne do Vianoc sa zapaľuje jedna sviečka za druhou. Nápad zhotoviť adventný veniec pochádza od hamburského duchovného Johanna Wichlerna. V roku 1860 si zavesil vo svojom dome veľký čečinový veniec a pripevnil na každý adventný deň jednu sviečku. Sviečky pridané v nedeľu boli väčšie ako ostatné.

Ešte nemáte adventný svietnik? Inšpirujte sa výberom krásnych výtvorov na Artmama.sk. Adventý kalendár

Myšlienka urobiť adventný kalendár prišla v 19. storočí z evanjelického prostredia. Ten prvý bol úplne jednoduchý, kriedou sa každý deň kreslili čiary na stenu. Neskôr sa robili kalendáre v štýle sviec alebo hodín. Predchodcovia adventného kalendára ako ich poznáme dnes vznikli neskôr pre radosť detí, aby si skrátili čakanie na Vianoce. Adventný kalendár dlho začínal od čísla šesť, keďže ho priniesol Mikuláš dobrým deťom. Dnes už v obchodoch narazíme len na moderné kalendáre, ktoré sa začínajú už 1. decembra.

V období adventu sa cirkevné tradície prepletajú s pradávnymi ľudovými zvykmi. Počas zimných dní, keď bolo málo denného svetla vznikali rôzne hry, zábavy a tradície. Predvianočné zvyky sú rozmanité a líšia sa od regiónu k regiónu.

Na svätého Ondreja 30. novembra sa slobodné dievčatá pýtali, či sa budúci rok vydajú a aké povolanie bude mať ich nastávajúci. Zvykom bolo bolo spoločné varenie halušiek, hrabanie dna potoka, pýtanie sa kohúta o polnoci, počúvanie štekotu psov alebo liatie olova. ; )

Na svätú Barboru 4. decembra sa trhali vetvičky zo stromov, kríkov. Keď do Vianoc pekne rozkvitli, bolo to znamenie, že sa dievča do roka vydá. Niekde chodili večer po domoch "Barborky", dievčatá alebo ženy, neskôr i muži, oblečení do bielych šiat so šatkou na tvári, aby ich nebolo poznať. Metlou alebo husacím krídlom symbolicky zamietli izbu a odišli do ďalšieho domu.

Mikuláš 6. decembra: Svätý Mikuláš bol skutočný človek, ktorý sa narodil v roku 250 v zámožnej kresťanskej rodine. Pomáhal chudobným, rozdal celý svoj majetok a stal sa biskupom. Ráno 6.decembra si deti vo vyčistených krpčekoch našli jabĺčka, oriešky, cukríky, niekedy však cibuľku, cesnak, uhlie alebo šupky zo zemiakov, ako odmenu za správanie. Po dedine chodili na Mikuláša trojčlenné skupiny: Mikuláš, čert a anjel. Navštevovali známe domy, aby odovzdali deťom sladkosti, ktoré pre ne pripravili rodičia.

Lucia 13. decembra: Na Slovensku sa tradovalo, že Lucia bola najväčšia zo všetkých bosoriek. Keď ju hodili do plameňov, aby ju upálili ako strigu, vraj nezhorela, ale žila ďalej. V predvečer Lucie dospelí i deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi. Niekde urobili z jedľovej vetvičky a obilného kláska metličku a ňou, namočenou do svätenej vody, od Lucie do Vianoc kropili celý dom a stajne. Nie nadarmo sa hovorievalo, že „Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc“.

Vianoce 24. – 26. decembra: K najbohatším patria zvyky medzi Vianocami a Novým rokom. Boli to zvyky spojené s vítaním znovu sa rodiaceho slnka, neskoršie s Kristovým narodením. Vianoce (Hody) trvali od 24. do 26. decembra.

Štedrý deň mal viacero pomenovaní - Kračún, Vilija (z lat. vigília), Dohviezdny večer. Na Štedrý deň ráno sa pieklo vianočné obradné pečivo. Podľa tradície muselo byť do východu slnka z pece vonku. Ním obdarovali neskôr vinšovníkov. Chlapi zaplietli do bičov počas pečenia novospradenú šnúru, aby sa darilo statku. Gazdiná si ešte pred východom slnka poutierala ruky od cesta o ovocné stromy a popol z pece vysypala pod stromy, aby bola dobrá úroda.

Vianočný stromček sa u nás udomácnil pomerne neskoro. V polovici 19. storočia sa táto módna novinka rozšírila z nemeckých oblastí do okolitých krajín. Vianočných zvykov je veľmi veľa, v každom regióne mali tie svoje. Cez deň sa postilo, ale večer čakala všetkých, podľa možností, bohatá večera. Krájalo sa jabĺčko, šupiny z kapra dávali pod obrus, krmil dobytok ... a neskôr si deti našli pod stromčekom skromné darčeky. Deň sa neodmysliteľne končil Polnočnou omšou.

Božie hody (25.12) - 1. Sviatok vianočný je sviatkom pokoja a pohody. Nesmelo sa pracovať, dokonca ani postele ustielať.

2. sviatok vianočný - Svätý Štefan (26.12.) V tento deň sa konali konali zábavy, vinšovali sa koledy.

Silvester 31.12. pre predstavoval koniec starého a začiatok nového. Bolo treba poďakovať za staré a prosiť o nové.

Doba vianočná sa končí definitívne dňom Troch kráľov (6.12). V tento deň chodili chlapci, prezlečení za troch kráľov, koledovať po domoch a boli obdarovaní koláčmi, peniazmi.

Prajem vám pokojné obdobie adventu naplnené láskou a radosťou, nielen našich detí. Aby blížiace Vianoce boli pre nás ozaj sviatkami pohody a mieru, aby sme prípravu na ne zvládli bez zbytočného zhonu.

Niet nad správny rodinný časový manažment a zdravú striedmosť? (sun)

Zdroje: Žena.sme.sk, Jablko.cz

Prečítajte si aj obsiahly text komentára od Petwika27 k príspevku tu na NM Mikuláš čo nám dáš >>

Komentáre

Mam rada advent a dufam, ze z toho cara, na ktore si spominam najma z detstva, predam nieco aj svojim detom.
Inak chyba mi tu upratovaci kalendar od mamamati. Niezeby som sa hrnula do upratovania, co bolo treba spravit som spravila a zvysok ma caka priebezne, ale vzdy mi to sprijemnovalo den a aj NM.

Veru aj mne chýba mamamata, aj bez upratovania. ;)
Súhlasím advent je krásny, keď si ho vieme vychutnať. My dnes budeme dokončovať tri advetné kalendáre, Prekvapenie bo moja deva je barz tvoreniachtivá. Ešte nemám tušenia čo do nich dám. Včera sme mali iný program, našťastie to pochopila. Mrkám

Jasneze tu chyba, aj bez upratovania. Rozmyslala som aspon nad vianocnym romanom na pokracovanie na sprijemnenie adventu na NM. Co vy na to dievcata?

Tak co, pustime sa do toho romanu? Zapojili by ste sa?

Ja sa na román velmi necitim, skus zacat, mozno sa niekto prida. Chichocem sa

Kamila, super si to spísala Áno
Ja si pamätám ako sme so sestrou na Luciu veštili, kto bude náš frajer. Ale nedávali sme lístočky s menami do cesta, lebo sme boli lenivé, našli sme si zlepšovák! Lístočky sme zrolovali a napchali do cestovín, konkrétne kolienok, tie boli na to ako stvorené. Váľam sa od smiechu po podlahe Keď to videla mama, nemohla uveriť tej invencii ÚsmevÚsmev Musím povedať, že to nefunguje, lebo sa to nesplnilo. Ani Duško ani Jožko si ma nezvali za ženu, našli si úplne iné ženy! Úsmev

Vidíš, to ono je tých zvykov oveľa viac. Inovatívne ste veru boli. Chichocem sa

Pekne si to pripomenula, ja nie som na adventné vence, raz som to urobila a stačilo, nie som s tým stotožnená.
Na Božie narodenie bolo u nás naozaj tak a v neustlanej posteli sme mohli byť a čítať si aj celý deň okrem omše, rodičia aj dobytok boli nachovať ale my sme nemuseli robiť nič. Chlapci mohli ísť aj von, ale ženy v tento deň boli iba doma.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok