reklama

Kvaka - zdravé variácie

Pridal/a Lenka R dňa 10. 06. 2016 - 15:31

reklama

KVAKA zdravá a zaujímavá zeleninka . Inšpirovala som sa receptom na nokerle z kvaky a nakoľko táto zeleninka je neobyčajne zdravá a dá sa z nej vyčariť všetko možné , chcem sa podeliť o pár receptov / nápadov/.

Zdravé raňajky - nakrájana kvaka na plátky chutí skoro ako biela reďkovka alebo mladý kalerábik - Manžel sa mi smial , že zdravá klobáska. Ale no a čo, keď ju miluješ , nie je čo riešiť Veľký úsmev

Tip k obedu hranolky z kvaky s morčacím mäskom na pare a šopským šalátom . Hranolky robíte úplne ako zo zemiakov , len ja ich pečiem v trúbe na pečiacom papieri, tak sú naozaj dietne. A chutia super.

Ďalší nápad k obedu - kvakovo-mrkvová  kaša s tuniaovým steakom. Klasika uvariť kvaku aj mrkvu , podobne ako keď robíte zemiakovu kašu , troška soli, mlieka, masla a vymiešať na pyre. Tiež chutná a zaujímavá príloha Úsmev

Ďalší nápad na večeru - postrúhaná kvaka na chlieb / kto má ako rád - maslový, syrový , omastený ../  Super mňamka .

a ešte som robila aj pomazánku - zostala mi nastúhaná kvaka , tak som ju zmiešala s nízkotučným tvarohom, troškou tatarky a len tak pre farebný efekt som tam nakrájala trošku zelenej a červenej papriky.

Snáď som vás trošku inšpirovala, dievčatá , vyskúšajte a uvidíte, že si túto zeleninku zamilujete.

Ešte ma napadá , zatiaľ som nevyskúšala , že by sa z nej dala uvariť celkom dobrá polievka / nastrúhať kvaku, mrkvu a inú  koreňovú zeleninu, podusiť , ochutiť  ../  alebo namiesto zemiakových placiek vyskúšať z nastrúhanej kvaky . Skúsim , sama som zvedavá ako sa podaria Úsmev


reklama

reklama

Kamila, Pi, 10. 06. 2016 - 15:58

Ďakujem, Waw, to vyzera úžasne, idem naštudovťa čo to vlastne kvaka je a kde ju zoženiem. Úsmev

dasa_, Pi, 10. 06. 2016 - 16:03

U nás sa kvaka dávala tradične do fazuľovej polievky. Len teda, tá naša polievka je na sladko. Najskôr sa varí fazuľa. Keď je skoro uvarená, pridajú sa zemiaky, kvaka a hlavná ingrediencia - sušené slivky. Fajnšmekry si pridajú aj lyžicu domáce slivkového lekváru bez cukru. Kto chce, varí aj sušené jablká. Nakoniec sa pridáva zásmažka, komu nie je dosť husté. A fazuľa sa používa taká tá obrovská čierna najlepšie. Toto bolo u nás tradičné piatkové jedlo.

M.á.r.i.a, Pi, 10. 06. 2016 - 19:36

Lenka R super tlieskam Ti Tlieskam a ostatným dievčatá...nebojte sa ju používať, dostať ju kúpiť na farmárskych dvoroch alebo bežne Kauflande. Používam ju na miesto zemiakov...Úsmev

dan-cula, So, 11. 06. 2016 - 17:34

kvaka alebo ako sa u nás vraví kvak-sa postovalo na poli spolu s repou-burgyňou..s kvyky sa robila zvyčajne polievka pripadne prívarok..potom sa to na pár rokov vytratilo lebo ked sa spomenula kvaková polievka to bolo akože jedlo chudobných)a teraz sa to zas našlo akože"novinka" a ešte v Norsku na severe sa kvaková hustá polievka varí takmer v každej domácnosti.Ja sejem kvak pravidelne aj narastie ale nevydrží v pivnici do jari ako kedysi asi je to prešlachtená odroda.-a to mám tú istú pivnicu po starkej kde zemiaky a burgyňa su do neskorej jari len s 2-3mm klíčkami.

Dzeny, Po, 13. 06. 2016 - 13:30

No Lenka, ja odpadávam! Super:) Ďakujeme za nápady, ja som netušila, že sa dá kvaka takto kadejako použiť.Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama