Z rodinnej histórie

Cez Vianoce je zvyčajne viac času na rôzne rozprávania. A tak zrazu došlo na hostorku z našej rodiny, o ktorej sme vlastne nikto nevedeli.

V časoch druhej svetovej vojny bol môj pradedo z maminej strany richtárom v dedine, kde som bývala. V susednej obci, ktorá pokračovala hlboko do hôr sa vytvorili partizánska bunka.

Cez niekoľko obcí v tom čase budovali Nemci cestu na presun techniky. Mmch, tá cesta slúži dodnes, budovali ju totiž kvalitne, dokonca má klopené všetky zákruty.

V tom čase prišli partizáni za mojim pradedom a známili mu, že v našej obce vystrieľajú nemcov. Ten ich zrušil a vyhlásil, že keď ich chcú strieľať, tak nech to urobia vo vlastnej dedine. Tam stavali cestu tiež. Zjavne nepochodili ani tam, lebo žiadne strieľanie sa nedialo.

No a ja teraz rozmýšľam o celej tejto udalosti. Môj prvý pohľad na to je, že to bol dobrý čin. Zabránilo sa zbytočnému strieľaniu a zomieraniu. Pravdepodobne by na to bola doplatila celá obec. Z tohto pohľadu je to fajn. Každý jeden ľudský život, ktorý je zachránený sa počíta.

Je tu samozrejme aj pohľad z druhej strany - žiadne hrdinstvo, možno skôr zbabelosť?? Fakt neviem.

Komentáre

Takýchto rodinných príbehov sa nájde určite veľmi veľa.

Vojny vždy priniesli "spravodlivých" a tých "nespravodlivých" rovnako "hrdinov" ako "zbabelcov". Ide len o uhol pohľadu.  Skutočne však neexistuje vojna spravodlivá ani vojna nespravodlivá. Je len VOJNA.... zbytočná......ako vždy dokáže čas.  A napriek tomu sa ľudstvo nepoučí Smútok

vždy je to aj o uhle pohľadu. Ak sa na to pozerám ako obyvateľ obce, ktorej sa to týka, tak to beriem inak ako keď si myslím, že som na strane viťazov.

mmch, rovnako išlo o ľudí na oboch stranách. A na oboch stranách boli aj dobrí ľudia aj beštie. Každý ten jeden príbeh je individuálny. Aj z pohľadu jednotlivca, rodiny, štátu...

Však toto, všetko je to o ľudoch ..., a vojna je ozaj jedno veľké šialenstvo ....Ber to to tak, že možno ak by súhlasíl, dnes tu možno nebudeš ..., lebo nik nevie aká by bola odveta ... Ale inak, ani prišiť ani zaplatať ... Inak je fajn po toľkých rokoch sa dozvedieť voľačo z rodinnej histórie.

Akože by to nebolo hrdinstvo? Ja sa na to pozerám presne naopak.

Predsa zobrať rozum do vlastných rúk, vzoprieť sa tme, čo mlžila úsudok vyvraždiť z nenávisti a pomsty iný národ, veď to JE hrdinstvo.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.