Po schodoch ... v Heidelbergu

Pracovne som sa ocitla v Heidelbergu, historickom meste na juhozápade Nemecka. Po nabitom týždni strávenom v Berlíne som mala pred sebou voľný víkend.

Heidlberg

V sobotu sa mi teda vôbec nechcelo do sychravého studeného počasia.  Ale potrebovala som vybrať peniaze, zmeniť ich, ideálne na kávičke, a nájsť práčovňu ...

Cestou som sa však nechala zlákať schodmi  ... Netušila som kam vedú, ani že ich bude 300 ... Možno ani nie prekvapivo som došla k Heidelbergskému hradu, týčiacemu sa nad mestom.

heidlbergský zámok

Zrúcanina hradu vraj patrí medzi najvýznamnejšie renesančné stavby severne od Álp. Prvé časti hradu boli postavené okolo roku 1200, neskôr rozšírene v 16. stroročí. Hrad bol čiastočne zničený po dvoch úderoch blesku, vojnách a požiaroch.... Malá časť je dnes udržiavaná, väčšina však ostala ako ruiny.

Heidlbergský hrad 03Bol odtiaľ nádherný, aj keď zamračený, výhľad na mesto.

Heidlberg 02Heidelberg je okrem hradu známy aj svojim historickým centrom a univerzitou. Patrí vraj medzi najobľúbenejšie mestá zahraničných turistov v Nemecku.  

Heidlberg 04Aj v zime bolo centrum plné turistov.

Heidlberg centrumA ešte pohľad na rieku Neckar a Starý most

Heidlberg - Starý most

A možno cez týždeň zasvieti slnko a mesto sa ukáže v celej svojej kráse.

Mapa: 

Komentáre

Keď sa človek pozerá s otvorenými očami (a otvoreným srdcom), nájde krásne a zaujímavé miesta všade.

Mňa pri návštevách takýchto miest vždy veľmi baví pozorovať ľudí. Ako sa správajú, ako sa obliekajú.... Len to obliekanie sa v zime pozoruje dosť blbo.

 

Pekný výlet ÁnoÁno

Ja keď pozerám na tie obrázky, stále rozmýšľam, prečo ten hrad či zrúcaninu nezreštaurujú. Vždy vyzerá lepšie ako mnohé naše zrúcaniny ...Úsmev , alee asi je to dosť rozľahlé, takže by to bolo nákladné a možno zaujímavé tým, že je také aké je?

No, to je správna otázka - treba uchovať každú zrúcaninu? Nech to stojí, čo to stojí? Aké bude jej využitie? Je vlastne pre ňu využitie. Alebo je normálny beh času, že niektoré stavby zaniknú. A nové zase vzniknú? Ale to je asi skôr filozofická otázka

No nááádhera. Ten hrad, teda jeho pozostatky je tak škaredý, až je krásny. Perfektne  je na ňom vidieť rozmanitosť slohu oproti tomu, čo sa stavalo u nás.

Mám rada také - išiel a zrazu našiel. Len málo tak veru chodím, málo.

Mám v horoskope na tento rok, že mám viac spontánne cestovať a poznávať.

Nemecko a Rakúsko mám rada - ani neviem prečo, nejak sú mi blízke. Relatívne často chodíme na služobky, ale to nie je nikdy čas sa poprechádzať takto "sťaby turista".

Či to Rakúsko nebude historická pamäť Veľký úsmevVeľký úsmev Niekde v kostiach tá monarchia ešte...

Rakúsko mám v pamäti od mojich 16-17tich, kedy som tam týždeň bola v auguste. Týždeň hnusné, sychravé, studené počasie a predsa sa zamiluješ do toho kraja. Boli sme pri Salzburgu.

Keď sme aj s Kamilkou a jej rodinou - OMG! už tuším 9 rokov dozadu to bude boli len toť kúsok od hraníc, tak tiež sa mi duša tetelila blahom.

Možno to bude fakt niečo s DNA Chichocem sa

Viedeň bola mojim prvým cestovateľským úletom, vtedy od troch malých detí, zamilovala som sa do nej. Alpy to isté, aj tie menšie , aj väčšie ... Len decká po veľmi dobrodružnej turistickej skúsenosti, odmietajú spolupracovať na ďalšom poznávaní krajiny. Najmladšia by už možno aj dlhšie jazdy autom ustála ... Úsmev

Navrhujem cestu vlakom. Vezmem aj bicykel a psa. Dobrodružstvo ešte len čaká na nás Chichocem sa

Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe, skoda ze vlaky maju drahe ...

Očuj, ty máš rovnaký horoskop, že máš vypadnúť s priateľmi za hranicu všedných dní. Tak šup šup googliť vlakové lístky - kde je kefara, nech nám nejaké zľavy vybaví? Úsmev

Dievčatá z BA do Parndorfu za dve hoďky a neuveritelné výlety okolo Neusiedl am See až do Maďarska, perfektné cyklistické trate, veľa histórie, veľa viníc a pivničiek Chichocem sa, paráda. Ale už aj z BA za 9 hod. do Zurichu za 39 € spiatočka( berú aj bicykel) a ste vo švajčiarskych Alpách ako na dlani. Autá bčas treba aj doma nechať

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok