Ja si myslím že niet nad osobný kontakt,ale neviem vysvetliť prečo mám s niektorých slov,viet fakt zlý dojem/pocit/ - neviem posúdiť či si to iba namýšlam alebo je to tak.Ano mohla by som si to vysvetliť v tom lepšom svetle,ale kedže ja tiež počúvam srdcom /aj ked sa to možno nezdá /,dám väčšinou nan a trúfam si povedať že to funguje aj v reálnom svete,nie iba v tomto našom virtuálnom...Snažím sa vidieť v tom pozitívum,ale niekedy by som išla sama proti sebe a to určite nechcem...klamať sa,to nie...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zaujala ma debata dievčat v jednom z príspevkov. Dilema bola na tému, či tóny, podtóny písanému textu pridáva pisateľ, alebo si ich vkladá čitateľ. Párkrát sa tu rozoberalo, že diskusia na internete je oklieštená o mimiku, postoj tela, tón hlasu, prostredie ..., smailikova miestami niečo suplujú ale len veľmi málo.
Už som vám spomínala tréning, kurz, ktorý som absolvovala minulý týždeň. Tam som sa práve dozvedela, že význam samotných slov, ich obsahu, vrámci komunikácie tvorí len smiešnych 7%.
Zvyšok ovplyvňuje hlas a reč tela, hrôzostrašné zistenie, ak nám dôjde o čo sme pri písanej diskusii ochudobnení. Keď som sa začala s mojou úžasnou školiteľkou Evou Čaniovou baviť o tom, ako sa dá ten zvyšok suplovať, poradila mi zopár jednoduchých trikov aspoň pre mailovú komunikácii (oslovenie menom, nejaké potešene v úvode, prianie dobrého v závere ....)Jasné, to sú finty odborníkov, ale majú svoju silu. Toľko teória.
Moja osobná skúsenosť je taká, že som sa dlho vyhlasovala za expertku na vnímanie tónov a podtónov ľudí okolo mňa. Ja som to ešte dotiahla do extrémnej dokonalosti, hľadala som, kde som spravila chybu, že daná osoba sa cíti práve takto .... U mňa to platí aj pre písanú a hovorenú formu. To sú tie moje chápadlá, ktoré ma robia zraniteľnou, ale zároveň mi umožnili vytvoriť Naničmamu. Podľa mojich skúseností tóny komunikácie pridáva aj pisateľ, ale na druhej strane si ich pridáva aj čitateľ, poslucháč, keď sa komunikácia, dotkne boľavého miesta. Ja som hľadala vinu v sebe, niekto iný možno v tom druhom. Toť moje dojmy.
A ešte jedna záležitosť je podľa mňa dôležitá. Z teórie odborníkov vyplýva, že ak k písomnej formulácii pridáme zopár čarovných formuliek, zmení svoj tón a druhá strana bude prístupnejšia informácii, ktorú chceme podať. Na druhej strane, ja som presvedčená, že so slovami, hovorenými i písanými vieme odoslať aj energiu, to neuchopiteľné, nepopísateľné "eterično", ktoré tu spomínala Svetlana. Mnohé ste čítali príspevok v diskusii od Klódik, to pozitívno o ktorom písala, tam bolo intenzívne cítiť, už pri prvej vete.
Na záver ešte trochu k teorii. Aj keď sa samotná výmena názorov môže zdať úplne jednoduchá, nie je taká. Jednosmerné odoslanie informácie ma podľa odborníkov sedem etáp:
1. vznik myšlienky
2. kódovanie myšlienky (dáme jej primeranú formu, či už hovorenú, písanú ....)možný šum: nezvolíme najvhodnejšie slová, lebo máme málo času, dieťa plače, blíži sa šéf, máme zlú náladu ..., nechtiac stlačíme Caps Look a už "kričíme" ...)
3. vysielanie zakodovanej správy (na prvýkrát sa nám komentár, niekde stratil...., píšeme ešte raz)
4. prenos myšlienky (podarí sa nám príspevok odoslať 5 krát)
5. príjem správy príjemcom (internet je pomalý, stránky sú pomalé, strácame trpezlivosť ...)
6. dekódovanei správy príjemcom (to isté, manžel je hladný, šéf sa dnes zle vyspal, máme PMS ...)
7. pochopenie myšlienky (došlo k nám niečo, čo pôvodne bolo myslené trochu inak)
V každej z týchto fáz dochádza ku komunikačným šumom, rušivým elementom Aj keď vynecháme z tohto zoznamu, možno dve časti, príjem a vysielanie, ktoré pri debate na nete možno nie sú dôležité, stále je veľa možností, že na niektorej z fáz môže dôjsť k skresleniu informácie.
Pokus o krátke zhrnutie: Káždá z nás je iná, čo do temperamentu, momentálnej sitácie, či už životnej alebo v danej chvíľi ... (aj keď možno sme všetcí rovnakí, vo svojej prvotnej podstate). Snáď som vás presvedčila o kvante rušivých činiteľov v "prenosovej sústave", chýbajúcej neverbálnej komunikácii, ktorá v bežnej debate tvorí podľa odborníkov až 93% .... Vychadádza mi z toho, že jedine nadhľad a pokoj v duši, nám umožnia nenechať sa vtiahnúť tam kde nechceme. Nemám na mysli konfrontácie, lebo tie sú určite dôležité, ale zbytočné žabomyššie vojny o vedierko na piesočku.
PS: Skoro som zabudla na otázku v úvode. Rada by som poznala váš názor. Pridáva odosieľateľ k svojej správe aj energiu, takú nehmatateľnú, nie v slovami formulovanú?