Blíži sa leto, čas prázdnin a dovoleniek. V tomto období nastáva „dovolenková horúčka“ s presunmi ľudí do oblastí kúpalísk, vodných nádrží a mora. V súčasnosti sa stáva už samozrejmosťou cestovať i s mladými deťmi a dokonca i dojčatami do ďalekých prímorských oblastí, do subtrópov a trópov. V tomto čase sa častejšie vyskytujú, ako v iných sezónach, hnačkové ochorenia a je potrebné na ne myslieť ešte pred odchodom na dovolenku.
Kedy hovoríme o hnačke? Hnačka je časté vyprázdňovanie (viac ako 3 x za deň, u dojčiat častejšie ako 5x) riedkej stolice. Sú často sprevádzané vracaním, bolesťami brucha a spôsobené vírusmi, baktériami, parazitmi, niekedy aj jedlom.
Čo sledovať na dovolenke keď už k hnačke prišlo? Pri hnačke je dôležité sledovať náhle zmeny frekvencie, farby ako aj konzistencie stolice. U dojčiat je potrebné vážiť aj plienky s vodnatou stolicou. Akútne hnačkové ochorenie je síce len prechodným ochorením, ktorého najväčším rizikom je dehydratácia so stratami vody a solí, hlavne ak sú riedke stolice sprevádzané aj vracaním.
Dehydratácia je hlavnou indikáciou k návšteve lekára. Ľahká dehydratácia sa prejavuje iba suchými perami, keď dieťa pije a nevracia, k úprave môže prísť i v domácom prostredí.
Znaky dehydratácie:
• nedostatočné močenie, moč je tmavší ako obyčajne. Pri hnačke prebaľujeme dieťa každé 3 hodiny, tak sledujeme
čí má dostatočne mokré plienky
• ak dieťa nemočí - závažná ťažká dehydratácia
• smäd (dieťa je smädné, keď vidí vodu kričí, je dráždivé, dychtí po tekutine)
• vysoká horúčka
• odmieta jesť
• pokles váhy (hmotnosti)
• suché pery, povlečený jazyk
• pri plači nemá slzy, oči sú zapadlé až halonované
• suchá koža – nepotí sa
• u mladých dojčiat je vpadnutá fontanela
Pri tomto stave je nevyhnutné podať dieťaťu infúziu.
Jednoduchšie hnačkové ochorenie, bez dehydratácie, alebo s ľahkou dehydratáciou, zvládneme aj doma, alebo v hoteli. Dieťa nemá horúčky, pije, nevracia, močí pri podávaní tekutín výdatne, moč je číry, dieťa je kľudné. Prvou pomocou je potrebné zabezpečiť dostatok tekutín a podávať v
prvej fáze adsorbenciá. U dieťaťa s hnačkou dávame piť rehydratačné roztoky
(ORS, WHO roztok) spolu s adsorbenciami – diosmectitom (Smecta), ktoré sú v lekárni bežne dostupné. Rehydratačný roztok podávame vždy chladený a nikdy ho nedochucujeme šťavami ani džúsmi.
Adsorbenciá – diosmectit (Smecta), podstatne znižujú počet stolíc a trvanie hnačky. Diosmectit (Smecta) ovplyvňuje počet stolíc nezávisle od ich pôvodcu, možno ju použiť pri bakteriálnych, vírusových infekciách alebo pri diétnej chybe. Diosmectit je schopný viazať toxické látky, ktoré produkuje infekčný pôvodca ochorenia. Nevstrebáva sa, ale naopak sa vylučuje stolicou, ktorú robí hutnejšou. Neobsahuje mliečny cukor. Podáva sa do l roku v dávke 2 vrecká denne, ktoré rozdelíme do 3 až 4 dávok a podávame v malom množstve (50ml) rehydratačného roztoku alebo vo vode. Od 1 roku podávame 4 vrecká denne rozdelené do 3 alebo 4 dávok. U dospelých 6 vreciek. Po zvládnutí hnačkového ochorenia, pri prvej nehnačkovej stolici diosmectit vynecháme a podávame probiotiká na obnovu normálnej črevnej flóry.
MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
špecializácia: gastroenterológia, hepatológia,
detská gastroenterológia
Kúpite výhradne v lekárni
Orientačná cena Smecty 10 vreciek 3€
30 vreciek 7€
Takúto dovolenkovú hnačku sme zažili minulý rok v Štúrove, teda moja dcéra, vtedy dvojročná. Boli horúčavy, no a takto to dopadlo, že malá prehnačkovala asi štyri dni. Pomohla nám aj spomínaná smecta. Tento rok ideme zase do Štúrova, tak dúfam, že to nedopadne ako minulý rok...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ja trochu od veci , mne sa hrozne lúbi ten obrázok, nemá chybu
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Super clanok, Kamila. Mne Lukas hnackoval asi pred mesiacom a veru som v zufalstve ako prvu otvorila nanic mamu, aby som nasla nejake rady. A aj vtedy som nasla - kola a slane tycinky, pomohlo.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Len nech vas zrak neklame, ja som clanok nepisala, len pridala.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
A ja by som k odporucaniam rozhodne pridala uzivanie probiotik, napr. Nutrolin B, ktory okrem kvalitneho bakterialneho osidlenia crevnej steny Laktobacilom obsahuje cely rad vitaminov skupiny B potrebnych pre metabolizmus ako taky. Probiotikum, ako ziva mikroflora mi vo svetle sucasnych poznatkov v odporucaniach chyba.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
s probiotikami by som bola opatrna. moj syn z nich velmi hnackuje. skusili sme uz 3 druhy(isteze nie naraz, skor ako podporu pri ATB ci po hnacke), z blata do kaluze.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nuz, je pravda, ze po probiotiach boli opisane pripady hnaciek, ale velmi zriedkave v zmysle neziaduceho ucinku samotneho lieku. Prava pricina hnaciek po probiotikach spociva v nespravnom podavani, vacsinou sa nedodrzuje interval min. 3 hodiny pred, alebo po podani ATB, probiotika nalacno a nedostatok vlakniny. Alebo je prekrocena davka lieku. V kazdom pripade, existuje cela rada dokazov, ze probiotika su pre zdravie prospesne, ci uz pri akutnej hnacke, alebo trebars pri znizovani cholesterolu, pri onkologickych ochoreniach, castych urogenitalnych infekciach, napr. candidoz, ulceroznej kolitide, co je zapalove ochorenie hrubeho creva a aj prekanceroza zaroven, pri atopickom ekzeme a inych poruchach imunity a pod. Pri uzivani probiotik sa celkovo zlepsuje vstrebavanie mineralov, stop. prvkov. Rozhodne nech si to kazdy vyskusa sam na sebe, nie je dobre sa hned vzdat. Skuste vylucit, to, coho by ste sa mali vyvarovat. Ma tvoj syncek hnacky aj po pravej Slovenskej nepasterizovanej bryndzi, alebo Acidofilnom mlieku?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
acidko, bryndzu - zivu, probiotcke jogurty jedava kazdy den. nekombinujem, skor obmienam
vylucujem aj moznost zleho davkovania - na lieky davam pozor, je to prve a jedine dieta, nedovolim si to len tak odhadom, nemam na to skusenosti.
bol kedysi ekzematik, potravinove alergie su vsak vylucene vysetreniami - takze lactobacilus acidofilus by mu nemal sposobovat problemy. podavane probiotika rozneho druhu boli s dost velkym casovym odstupom - niekolko mesiacov. nemm pocit, ze by bol syn nejaky iny - s nejakou zdravotnou komplikaciou. skusila som tri krat rozne formy, vlakninu v strave sledujem - to je moja uchylka(uchylka rovnaka ako s tou bryndzou a zivymi kulturami). syn totizto potrebuje vela pohybu a vlakniny - takto predchadzam problemom so stolicou.
dakujem za rady, prispela som skusenostou.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no, to som cela ja, najprv som si precitala nazov "tvojho" clanku a potom otvorila clanok lydush s tym, ze citam o hnackach a ona tam pisala, ze stupila dva krat do psieho stastia a furt rozmyslam, ze co to ma spolocne s akutnymi hnackami
, prepracovanost, asi to pojdem zalomit, lebo sa mi od unavy vyhladzuje mozog
prepzc za komentar od veci, ale nedalo mi
bigmama
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Rada som ta citala, sladko sa vyspi.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
kami, vdaka, s tym spankom, tlaci sa ta druha horna jednotka, zatial bez teploty, ale s revom zo spanku , takze umelec nasackovany so mnou v posteli, ale aspon nachvilu zaspi a zajtra budem potrebovat
, lebo vyzeram ako panda
odkedy mu vysla ta prva horna "lopata" strasne rad skripe so zubami, az mi voda z toho zvuku tecie zo zubov
ale inak poho, drzime sa hesla: co nas nezabije to nas posilni!!!!
aj tebe dobru noc
bigmama
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
super clanok na leto. dakujem
(najvacsia sranda, ze u nas doma prckovi doznieva hnacka, uz je ok. keby clanok prisiel pred tyzdnom pokladala by som ta za vesticu, nevadi, prezili sme bez vacsej ujmy
)