Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom predaja nehnuteľnosti. V januári 2012 sme s manželom kúpili byt v Bratislave od jeho tety za výhodnú cenu 55 tis. €, ktorá je aj v kúpno predajnej zmluve. Teraz manžel dostal prácu v Trenčíne, kam by sme sa chceli presťahovať. Byt v Bratislave by sme chceli predať. Vôbec sme si vtedy neuvedomili, že budeme musieť platiť daň, resp. sme si mysleli, že ešte stále platí zákon, kde stačí mať v nehnuteľnosti trvalý pobyt dva roky. Teraz som zistila, že takisto budeme musieť 14% zo zisku zaplatiť aj zdravotné odvody. Keďže ide o trojizbový byt, základ dane, je dosť veľký. Môžme si ho znížiť o rekonštrukčné práce o pár tisíc eur, ale stále je to strašne veľa. Celkové platby (zdravotné odvody+daň z predaja) by vychádzali okolo 10 tis. €. Existuje pre nás nejaké riešenie? Ďakujem vopred veľmi pekne za radu.
Dobrý deň,
tak ako uvádzate vo svojej otázke, od 1. januára 2011 platí, že ak predáte nehnuteľnosť, ktorej ste vlastníkom obdobie kratšie ako päť rokov, ste povinný zaplatiť daň z príjmu (lehota sa začína počítať od vkladu do katastra nehnuteľností). Daň vo výške 19% (pri fyzických osobách - nepodnikateľoch) zaplatíte z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli, samozrejme, za predpokladu, že vznikne kladný rozdiel (na stratu sa neprihliada). Tento rozdiel však môžete znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky (napr. výdavky súvisiace s rekonštrukciou, odmenu znalca, advokáta, províziu realitnej kancelárie a pod.).
Daňovník, ktorému vznikla povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľností a podať daňové priznanie je povinný tak urobiť v lehote do 31. marca nasledujúceho roka. V rovnakej lehote musí vypočítanú daň aj zaplatiť. V daňovom priznaní potom uvedie všetky príjmy vrátane príjmov zo závislej činnosti, teda príjmov zo zamestnania. Pokiaľ by bola ním vyčíslená daň natoľko vysoká, že by nepriaznivo vplývala na zabezpečenie základných životných potrieb (ohrozenie výživy), môže požiadať správcu dane o odklad platenia dane, prípadne sa s ním dohodnúť o zaplatení dane v splátkach.
Takže podľa toho čo som uviedol bohužiaľ nemáte inú možnosť ako daň zaplatiť, resp. môžete sa pokúsiť požiadať správcu dane o splátkový kalendár.
Mgr. Róbert Bános, advokát
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte