reklama

dedičstvo

Pridal/a martanka dňa 14. 11. 2013 - 20:18

reklama

Otázka používateľa
martanka

Dobrý deň pán Bános

chcela by som poprosiť o radu ako postupovať pri vymáhaní dedičstva.Moja babka mala 5 detí z ktorých je žijúca už len jej dcéra. Všetci dediči (vnučatá) sme za predaj nehnuteľností okrem jednej dcéri ktorá ešte žije.Minulý rok sme mali možnosť nehnuteľnosť predať cez realitnú kanceláriu, keďže sa predával predný dom, ktorý je na spoločnom pozemku s naším domom.
Moja teta s tým samozrejme nesúhlasila, ale nechce a ani nemá z čoho nás zvyšných dedičov vyplatiť.Dom používa, aj keď v ňom fyzicky nebýva,má v ňom zložený nejaký nábytok.Keďže dom je v katastri mesta Trnava a ja som z Košíc nemám veľkú možnosť dom navštevovať ani s tetou komunikovať.
Chcem sa opýtať ako dostať svoj podiel dedičstva, či je potrebné dať to na súd alebo mám najprv kontaktovať tetu s návrhom aby mi vyplatila môj podiel dedičstva.Je potrebné preukázať pred súdom doklad, že som ju kontaktovala alebo ako mám ďalej postupovať.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

ak Vaša teta nesúhlasí s predajom nehnuteľnosti, môžete ju osloviť Vy, teda s písomnou výzvou na doručenku, s návrhom na odkúpenie jej spoluvlastníckeho podielu, keďže píšete, že ona jednak ani nechce a ani nemá Vás ostatných dedičov z čoho vyplatiť. Alebo sa môžete dohodnúť s ostatnými spoluvlastníkmi, že spoločne od Vašej tety jej spoluvlastnícky podiel odkúpite.

Alebo sa môžete dohodnúť na zrušení podielového spoluvlastníctva (jeho predpokladom je však súhlas všetkých spoluvlastníkov) a jeho následnom vyporiadaní. Právny poriadok tento spôsob zrušenia uprednostňuje pred zrušením podielového spoluvlastníctva súdnym rozhodnutím. Dôležité však je povedať, že dohoda o zrušení spoluvlastníctva by mala upraviť všetky vzájomné práva, povinnosti a nároky, a to najmä, akým spôsobom sa podielové spoluvlastníctvo ruší a akým spôsobom sa majetok vysporiadava. Okrem toho, dohoda, predmetom ktorej je nehnuteľnosť, musí spĺňať všetky zákonnom stanovené náležitosti, musí byť vyhotovená v písomnej forme a zavkladovaná na katastri.

Ak sa vám nepodarí dospieť k dohode o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníckeho práva, môžete podať buď Vy alebo ktorýkoľvek z ostatných spoluvlastníkov návrh na súd, aby vyporiadanie urobil on, pričom môže rozhodnúť nasledovne:

- prikáže nehnuteľnosť jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za primeranú náhradu – ak rozdelenie veci nie je dobre možné. Komu bude vec prikázaná, záleží od rozhodnutia súdu. Súdna prax ale nasvedčuje tomu, že nie vždy je veľkosť podielu kľúčovým kritériom pre posúdenie, kto nadobudne vec do svojho výlučného vlastníctva.
- predá nehnuteľnosť tretej osobe a rozdelí výťažok podľa veľkostí spoluvlastníckych podielov – ak žiadny so spoluvlastníkov nemá záujem vec vlastniť.

Takže teraz bude na Vás, či sa rozhodnete že od tety jej spoluvlastnícky podiel odkúpite a následne dom predáte, ak s tým budú ostatní spoluvlastníci súhlasiť, alebo sa dohodnete všetci na zrušení podielového spoluvlastníctva, prípadne, ak dohoda nebude možná, tak podáte na súd návrh na jeho vyporiadanie. Ak budete mať záujem o spísanie dohody o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva, resp. zaslania písomnej predžalobnej výzvy, alebo zastupovania na súde, môžete ma kontaktovať.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama