Dobrý deň prajem.
Sme 4 súrodenci, otec nám zomrel. Mama sa rozhodla, že dom, v ktorom spolu s ňou bývam prepíše na mňa. A to tak, že polku teraz za jej života a zvyšok mi pripadne po jej smrti. Akým úkonom je vhodné tento krok ošetriť?
Súrodenci boli vyplatený z predaja iných nehnuteľností, ktoré vlastnil otec. Z týchto peňazí som ja nič nedostala - pretože mne ostane rodičovský dom.
Súrodenci nemajú nijaké potvrdenie, že tieto peniaze obdržali. Chcem sa spýtať, či v prípade ak mi mama daruje dom, môžu súrodenci tento krok nejako napadnúť.
Teraz s tým všetci súhlasia a tvrdia, že sme vysporiadaný. Keby náhodou však k niečomu došlo, môžu nejak napadnúť mamine rozhodnutie po jej smrti?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Dobrý deň,
pokiaľ ide o darovanie polovice domu, môže tak Vaša matka urobiť, ale musím Vás upozorniť na to, že v prípade jej smrti, ak bude dedičské konanie, ako dediči budete účastníkmi konania nielen Vy, ale aj Vaši súrodenci a dediť budú aj oni, podľa zákona. Ak by Vaša matka zanechala závet, v ktorom by chcela polovicu domu zanechať len Vám, musela by svoje ostané deti vydediť, nakoľko oni sú neopomenuteľnými dedičmi. Pri vydedení však je potrebné, aby bol naplnený jeden zo zákonných dôvodov uvedených v § 469a Občianskeho zákonníka. Preto by bolo pre Vás vhodnejšie, keby Vám Vaša mama dom darovala celý, pričom by ste jej mohli v ňom zriadiť vecné bremeno doživotného bývania a užívania. Ešte čo sa darovania týka, keďže ide o nehnuteľnosť, takáto darovacia zmluva musí byť písomná a zavkladovaná na katastri nehnuteľnosti, rovnako tak aj vecné bremeno musí byť zapísané v katastri nehnuteľností. Darca, teda Vaša mama by sa mohla domáhať vrátenia daru, len keby ste sa Vy ako obdarovaná správala k nej alebo členom jej rodiny tak, že by ste tým hrubo porušovala dobré mravy. Aby Vaši súrodenci nejakým spôsobom mohli napadnúť platnosť darovacej zmluvy, museli by napr. vedieť preukázať, že ste svojím prípadným konaním naozaj porušila dobré mravy, prípadne, že napr. Vaša mama podpísala darovaciu zmluvu pod nátlakom.
Ešte by som však spomenul možnosť, že v prípade, ak by bolo dedičské konanie po Vašej matke, že pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania. Z uvedeného teda vyplýva, že Váš podiel z dedičstva by bol menší ako u Vašich súrodencov, nakoľko by sa zobrala do úvahy hodnota domu, ktorý by ste dostala od Vašej matky darovaním.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte