reklama

kúpa ojazdeného auta

Pridal/a kartmann dňa 13. 11. 2013 - 13:09

reklama

Otázka používateľa
kartmann

Dobrý deň.Chcem radu.Dňa 5.11.2013 som zareagoval na inzerat na internete ohľadom predaja auta škoda fábia. Dohodol som telefonicky na obhliadké vozidla.Obhliadka vozidla prebehla pred obchodným domom kaufland, kde prišla s autom pani, ktorá sa predstavila ako manželka majiteľa auta. Auto som po obhliadke kupil, o čom sme s dotyčnou aj spísali kúpno predajnú zmluvu.Pri podpisovaní bol pritomný môj otec, ktorý mi je svedkom. Už po príchode domov som však zistil nezrovnalosti. Ročník auta na inzeráte bol 2002, no v skutočnosti je 2001, STK a EK mali byť platné do 2015, no sú iba do roku 2014. Bolo mi sľúbené, že auto bude do 08.11.2013 odhlasené a technický preukaz aj s náhradnými kľúčmi mi bude doručený majiteľom vozidla do konca týždňa t.j. do 10.11.2013. Keď ma však nikto nekontaktoval zavolal som na tel. č. z ktorého mi predajca volal,aby som zistil čo sa deje. Bolo mi povedané, že to nestihol a že s autom budem musieť prísť na obhliadku do Partizánskeho, nakoľko sa tam vyskytol dáky problém. Nedalo mi to a zisťoval som, kde je pes zakopaný. Nakoniec som zistil, že predávajúci auto kúpil pred cca 3 týždňami od jedného pána doktora, za ktorého sa po celý čas vydával, auto má údajne najazdených 121000km, čo mi dotyčná pani uviedla aj v kúpnej zmluve, no originál km je 306000. Chcel som späť svoje peniaze, no predávajúci ma zahrnul spŕškou urážok, že čo chcem atď. Peniaze mi vrátiť odmietol a už mi nezdvíha ani MT. Auto sa prihlásiť na moje meno nedá, nakoľko veľký tech. preukaz má predošlí kupujúci a auto je už odhlásené na jeho meno. Ako sa mám domôcť svojho práva?

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

podľa § 596 Občianskeho zákonníka platí, že ,,ak má vec vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť“. Podľa § 597 ods. 1 ,,ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Podľa ods. 2 toho istého zákonného ustanovenia ,,právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.“

Pokiaľ ide o skutočnosti, ktoré boli uvedené v inzeráte, najmä čo sa týka roku výroby auta a platnosti STK a EK, tak podľa rozsudku Krajského súdu Nitra (7Co/80/2011) ,,Z hľadiska ust. § 597 ods. 1 a 2 Občianskeho zákonníka je rozhodujúce, čo bolo dojednané v kúpnej zmluve a nie to, či vec zodpovedala stavu uvádzanom v pôvodnej ponuke (inzeráte) predávajúceho.“

Pokiaľ však ide o najazdené kilometre, tak tu bude rozhodujúce to, čo máte uvedené v kúpnej zmluve ( i keď nepíšete, akým spôsobom ste sa dozvedeli o tom, že najazdených km je viac ako sa uvádza v zmluve, či ste mali možnosť sa s tým oboznámiť pri obhliadke auta), avšak treba vychádzať z toho, čo máte uvedené v kúpnej zmluve, a v takom prípade, keďže vec nemá vlastnosti Vami ako kupujúcim vymienené (v zmluve je jeden údaj o najazdených km, avšak skutočnosť je iná), v takom prípade máte právo od zmluvy odstúpiť, prípadne, ak by ste chceli, mohli by ste sa s predávajúcim dohodnúť na nejakej zľave z kúpnej ceny. Ešte by som k tým kilometrom možno dodal toľko, že ak došlo k tzv. pretočeniu tachometra, síce nepôjde o trestný čin neautorizovanej a nedovolenej činnosti falšovania a pozmeňovania počítadiel najazdených kilometrov, ktorý mal byť zakotvený v novele trestného zákona, k prijatiu ktorej však nedošlo, avšak ak predávajúci vedel, o tejto skutočnosti, tak mal povinnosť Vás na to upozorniť, (avšak táto skutočnosť by sa v prípadnom súdnom konaní zrejme dosť ťažko preukazovala), prípadne, by možno mohla byť za určitých skutočností naplnená skutková podstata trestného činu podvodu podľa § 221 TZ ,,Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

Preto by som Vám poradil, aby ste predávajúcemu adresovali písomnú výzvu na doručenku, v ktorej by ste buď uviedli, že ste ochotný dohodnúť sa na zľave z kúpnej ceny, ktorú vo výzve uveďte, a taktiež predávajúceho vyzvite, aby Vám zaslal aj veľký technický preukaz. Alebo môžete využiť svoje právo a od zmluvy odstúpiť. Ak predávajúci nebude reagovať na Vašu výzvu, potom Vám neostáva nič iné, len obrátiť sa na súd.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama