reklama

Nadcasy

Pridal/a Maria-Anna dňa 23. 10. 2013 - 21:17

reklama

Otázka používateľa
Maria-Anna

Dobry vecer

chcela by som sa spytat ci mi moze zamestnavatel nariadit nadcasy ak som slobodna matka so 7 rocnou dcerou, lebo som sa docitala ze udajne nie, ale potrebovala by som vediet, ci k tomu je potrebne dolozit aj nejaky dokument alebo ako mam postupovat aby som sa stale koli tomu nemusela hadat.
Dakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

najskôr by som uviedol stručne niekoľko informácií ohľadom práce nadčas. Podľa § 97 ods. 1 ZP o práci nadčas platí, že práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín, výnimkou sú zdravotnícki pracovníci, ktorým možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť ešte okrem vyššie uvedenej práce nadčas, ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku. Pokiaľ ide o celkovú prácu nadčas za kalendárny rok, tak tá môže byť najviac v rozsahu 400 hodín, z toho teda vyplýva, že zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu 150 hodín a zamestnávateľ sa môže so zamestnancom ešte dohodnúť na vykonávaní práce nadčas v rozsahu 250 hodín v kalendárnom roku.

Teraz konkrétne k Vašej otázke, kde platí, že podľa § 164 ods. 3 ZP: ,,Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom.“ Teda v zmysle uvedeného, ste Vy ako slobodná matka chránená Zákonníkom práce a zamestnávateľ Vám prácu nadčas nariadiť nemôže, ale môžete sa s ním dohodnúť na jej vykonaní.

Pokiaľ ide o dokumenty, ktoré spomínate vo svojej otázke, tak neviem, či ste do zamestnania nastúpila už ako slobodná matka, v takom prípade ste o tom zrejme zamestnávateľa informovali, resp. asi mal o tom vedomosť, ak ste sa stali slobodnou matkou v priebehu zamestnania, tak ak zamestnávateľovi by nestačilo to, že ho o tom informujete, môžete mu predložiť napr. kópiu rozsudku o rozvode, či úmrtného listu, ktoré by preukazovali Vami tvrdené skutočnosti.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama