reklama

nároky z neplatného skončenia PP

Pridal/a Jašo dňa 23. 10. 2013 - 23:56

reklama

Otázka používateľa
Jašo

Dobrý deň, prosím Vás o radu týkajúcu sa mzdových nárokov z neplatného skončenia prac.pomeru. Súd rozsudkom určil, že skončenie PP je neplatné a pracovný pomer u zamestnávateľa mi naďalej trvá. Zaplatenie náhrady mzdy súd žalobu zamietol preto, lebo od dňa kedy mi mal skončiť pracovný pomer t.j. od 31.8.2012 som bola práceneschopná až do 21.4.2013. Zamestnávateľovi som písomne oznámila, že skončenie PP považujem za neplatné a trvám na ďalšom zamestnávaní po skončení práceneschopnosti. Korešpondenciu zamestnávateľ neprevzal. Súd o žalobe rozhodol 23.5.2013 a rozsudok sa stal právoplatným od 26.7.2013. Zamestnávateľ ma k nástupu do práce nevyzval a moju korešpondenciu nepreberá a ignoruje.Prosím o radu ako mám postupovať ďalej a ako sa domáhať svojich nárokov...
V r. 2012 pri skončení pracovného pomeru mi nevyplatil nevyčerpanú dovolenku.
Môžem ho na základe rozsudku vyzvať o zaplatenie náhrady mzdy vo výške priemerného zárobku t.j. od 22.4.2013 od kedy som bola práceschopná až do doby pokým mi neumožní pracovať?? Čo v prípade, keď mi neumožní nastúpiť do práce, resp. mi nevyplatí náhradu mzdy a ostatné nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru - odvody do soc. a zdr. poisťovni? Ako mám ďalej postupovať a aké kroky môžem podniknúť voči zamestnávateľovi? Jedná sa o chránenú dielňu.
Ďakujem.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ ide o prideľovanie práce, v zmysle Zákonníka práce nie ste Vy ako zamestnanec povinná žiadať o prideľovanie práce, to je povinnosť zamestnávateľa, ktorá mu vyplýva z § 47 ods. 1 písm. a, avšak to, že ste mu písomne oznámila, že trváte na ďalšom zamestnávaní, je len vo Vašom záujme. Ak Vám korešpondenciu nepreberá, skúste mu písomnú výzvu dať osobne, na pracovisku, kde ste dovtedy pracovali, resp. sa pokúste informovať, či firma ešte stále existuje, alebo z akého dôvodu Vám poštu zamestnávateľ nepreberá. Ešte by som chcel poukázať na to, že v zmysle Zákonníka práce na strane zamestnávateľa nastali prekážky v práci, pre ktoré Vám patrí náhrada mzdy v sume Vášho priemerného zárobku, a to za obdobie od skončenia pracovnej neschopnosti až dovtedy, pokiaľ Vám zamestnávateľ nezačne opäť prideľovať prácu. V zmysle uvedeného teda platí, že počas doby, ako Vám zamestnávateľ neprideľuje prácu podľa pracovnej zmluvy, máte nárok na náhradu mzdy, avšak vymôcť ju nemôžete na základe rozsudku, ktorý uvádzate, pretože na základe neho bolo len určené, že pracovný pomer trvá a že Vám nebola priznaná náhrada mzdy. Ak by ste mali záujem o právne zastupovanie, môžete sa na mňa obrátiť.

Pokiaľ ide o odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, skúste sa informovať priamo na príslušných pobočkách, či Vás zamestnávateľ odhlásil alebo stále za Vás odvody platí, či sú tam nejaké nedoplatky a ak zistíte, že ste bola zo sociálnej a zdravotnej poisťovne odhlásená, vyzvite zamestnávateľa na doplatenie aj týchto odvodov, prípadne, predložte v poisťovni fotokópiu právoplatného rozsudku, na základe ktorého súd rozhodol, že Váš pracovný pomer naďalej trvá a požiadajte ich, aby oni zamestnávateľa vyzvali na zaplatenie nedoplatkov, ak tam teda nejaké vznikli.

Pokiaľ ide o nevyčerpanú dovolenku, tak v zmysle Zákonníka práce platí, pokiaľ ide o jej preplatenie, že zamestnávateľ je povinný ju preplatiť v prípadoch, a to keď zamestnanec nemohol vyčerpať časť dovolenky, ktorá prevyšuje štyri týždne základnej výmery dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka a taktiež aj v prípade, ak zamestnanec nemohol dovolenku vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru (dôvod skončenia nie je podstatný). Teda primárne by ste mala dovolenku z roku 2012 vyčerpať do konca roku 2013 a dovolenku z roku 2013 vyčerpať do konca roku 2014.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama