Dobrý deň pán advokát,
môj problém je dost komplikovaný a kedže chcem chránit svoju rodinu, chcem sa spýtať, ako mám postupovať.
S priateľom spolu žijeme 4 roky a máme spolu 1 ročného syna. Bohužiaľ som sa pred pol rokom dozvedela, že ma priateľ podvádzal a nezostalo to bez následkov, pretože sa mu pred nedávnom narodil syn.
Priateľ to oľutoval, ja som mu odpustila a zostali sme spolu. S tou ženou sa dohodli, že od neho nebude nič chcieť, ale dalo sa čakať, že to tak nezostane. Žiada výživné na dieťa.
Ako máme postupovať? On to dieťa neuznal za svoje, nefiguruje na jeho rodnom liste. Máme to riešiť súdnou cestou? Ak sa preukáže, že je otcom, môže súd prihliadať na okolnosti, že priateľ sa stará o nás? Že tá žena napriek tomu, že vedela, že je priateľ zadaný a so záväzkami, rozbila rodinu...priateľa samozrejme neospravedlňujem.
Ako sa bude posudzovať, to že nie sme zosobášení, ale žijeme spolu v jednej domácnosti, že platíme hypotéku a peňazí nazvyš nie je. Ja som momentálne na materskej a väčšina výdavkov je na priateľovi. Máme sa dohodnúť mimosúdnou cestou? A ešte jedna vec, ona je Češka, čiže ak by podala návrh na výživné, súd by sa konal v ČR, podľa ich platných zákonov?
Ďakujem za odpoveď.
Nie je to môj štýl, ale zostanem radšej v anonymite.
Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné určiť otcovstvo k dieťaťu, ktoré sa určuje na základe troch domnienok otcovstva určených v zákone o rodine. Otcovstvo manžela, súhlasné vyhlásenie rodičov, rozhodnutie súdu o určení otcovstva. Súhlasným vyhlásením rodičov možno určiť otcovstvo aj k dieťaťu ešte nenarodenému, ak je už počaté. Pokiaľ by nebolo možné určiť otcovstvo na základe druhej domnienky, teda súhlasným vyhlásením buď pred matrikou alebo súdom, pričom ak by došlo k vyhláseniu pred matrikou, nie je jej úlohou skúmať a preskúmavať pravdivosť tvrdení ale je jej povinnosťou zápis vykonať. Ak by nebolo možné urobiť súhlasné vyhlásenie pred matrikou, či súdom, potom by sa musela domáhať matka dieťaťa žalobou o určenie otcovstva, aby súd Vášho priateľa uznal za otca dieťaťa.
Ak bude určené otcovstvo Vášho priateľa, môže sa riešiť otázka výživného, na ktorom sa môže Váš priateľ s matkou dieťaťa dohodnúť mimosúdne, spíšu si dohodu o určení výživného, ktorá aj keď nepodlieha schváleniu súdom, bez neho nie je vykonateľná. To znamená, že ak by Váš priateľ na dieťa neplatil, nebude sa môcť domáhať matka dieťaťa výživného prostredníctvom exekútora, ak by táto rodičovská dohoda o určení výživného nebola schválená súdom. Samozrejme, ak sa nebudú vedieť dohodnúť na výške výživného, potom sa matka bude musieť obrátiť na súd, ktorý ju určí, s tým, že prihliadne na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného rodiča, teda Vášho priateľa, ako aj na odôvodnené potreby dieťaťa a samozrejme vezme do úvahy aj to, že Vy s ním žijete v spoločnej domácnosti, súd bude zisťovať aj výšku Vášho príjmu, ako aj prihliadne na to, že Váš priateľ má vyživovaciu povinnosť k ďalšiemu dieťaťu. Vyššie uvedené sa vzťahuje na prípad, ak by sa predmetná vec riešila slovenským právnym poriadkom, pokiaľ však matka dieťaťa a aj dieťa majú bydlisko v Českej republike, vec sa bude riadiť českým právnym poriadkom.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte