reklama

Odblokovanie nehnutelnosti

Pridal/a oooo dňa 12. 11. 2013 - 22:01

reklama

Otázka používateľa
oooo

Dobry vecer p.advokat Banos, chcem Vas poprosit o radu v mojom situacii.
Mal som exekuciu za nepl.vyziv., a aj zalozne pravo na nehnutelnost kvoli vyzivnemu.Dlzne vyz., som vyplatil ako aj trovy exekucie 2.2013.,Pisal som list exekutorovi nech vymaze zalozne pravo z listu vlastnictva ,nakolko som celu sumu vyplatil a pravidelne platim bezne vyz.
Po niekolkych telefonatov este sa vo veci nestal nic ( odbyje ma stym ze caka rozhodnutie zo sudu), len tolko ze exekutor poslal mi list 8.2013, ze nehnut.bude odblokovany ked konci exekucne konanie.
Tak to uz nechapem vobec, preco teda nie je exekucia ukoncena ked uz vsetko mam vyplatene???
Dakujem Vam za odpoved!

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

najprv niekoľko informácií k exekúcií predajom nehnuteľnosti. Na nehnuteľnosť, ktorá je zapísaná v katastri nehnuteľností sa zriadi exekučné záložné právo zexekvovaním nehnuteľnosti zápisom zriadenia exekučného záložného práva do katastra nehnuteľností, kde sa uvedie, pre akú pohľadávku sa nehnuteľnosť zexekvováva, pričom toto exekučné záložné právo možno zriadiť len na návrh oprávneného. Exekútor poverený vykonaním exekúcie je povinný zastavenie exekúcie oznámiť príslušnej správe katastra, zrušenie exekučného záložného práva. Exekučné záložné právo môže byť zrušené len ak sa preukáže že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

Pokiaľ ide o ukončenie exekučného konania, tak úplným vymožením pohľadávky, jej príslušenstva a trov exekúcie dochádza k jeho ukončeniu (okrem toho dochádza k ukončeniu exekúcie upustením súdneho exekútora od vykonania exekúcie, v prípade ak povinný hneď na začiatku konania uhradí vymáhanú pohľadávku, alebo súd rozhodne podľa § 57 EP o zastavení exekúcie). Súdny exekútor je povinný vrátiť poverenie na vykonanie exekúcie späť exekučnému súdu, ktorý ho vydal. O tomto úkone informuje povinného aj oprávneného (vrátenie poverenia na vykonanie exekúcie), ako aj všetky orgány a osoby, ktoré vo svojej evidencii vedú poznámky o prebiehajúcej exekúcii, alebo ktorým bola v rámci exekúcie uložená nejaká povinnosť.

Súdny exekútor by Vám mal skončenie exekúcie oznámiť. Vy ako povinný sa však o ukončení exekúcie dozviete okamihom zrušenia príkazu na začatie exekúcie, napr. odblokovaním účtu, upustením od zrážok zo mzdy, alebo vo Vašom prípade výmazom záložného práva.

Avšak, tu by som rád poukázal na novelu exekučného poriadku, účinnú od 01.11.2013, podľa ktorej: ,, Pred vrátením poverenia, ak exekúcia bola zastavená alebo ukončená uhradením, je súdny exekútor povinný zaslať účastníkom konania konečné vyúčtovanie exekučného konania, v ktorom uvedie najmä výšku vymoženej pohľadávky oprávneného, výšku vymožených trov oprávneného, výšku vymožených trov exekúcie exekútora v členení odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov, náhrada za stratu času a daň z pridanej hodnoty, ak je exekútor platiteľom dane z pridanej hodnoty. Konečné vyúčtovanie exekučného konania podľa predchádzajúcej vety zasiela súdny exekútor spolu s vrátením poverenia aj súdu. Predmetné ustanovenie sa použije aj na konania začaté pred 01.11.2013.“

Vo Vašej veci by som Vám poradil, aby ste, ak teda máte pocit, že exekútor je vo Vašej veci nečinný, adresovali súdu, ktorý mu udelil poverenie na vykonanie exekúcie, písomný návrh na doručenku, na ukončenie exekučného konania, nakoľko ste dlh splatili, ako aj ste zaplatili trovy exekúcie, a výživné naďalej platíte, s tým, že k tomuto návrhu pripojte k tomu prislúchajúce dôkazy ( napr. výpis z banky, že ste dlžné výživné zaplatili) a z toho dôvodu žiadate súd, aby nariadili exekútorovi jednak ukončiť exekúciu a jednak aby došlo k výmazu záložného práva na nehnuteľnosť.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama