Dobrý deň, pracujem na dohodu v útulku pre týraných psíkov a stal sa mi taký problém, že prišla pani s dcéroou že si chce zobrať psíkov na venečenie. Jeden z nich však nechccel ísť s nimi tak sme ho chceli vrátiť naspäť. Ja som tam však bola v prvý deň, spanikárila som lebo som mala tých z kotercov krátko pustených už som nestíhala a povedala som jej dcére aby toho psíka vzala na ruky a preniesla ho aby som ich nemusela znovu zatvárať. No a vtedy sa ten psík ktorý bol vo výbehu pustil do toho čo bol na rukách a pokúsal tú slečnu. Jej mama sa teraz vyhráža žalobou za psychickú ujmu. Chcem sa spýtať aké následky to môže mať a či môže podať žalobu na mňa alebo na útulok. Pani podpísala aj papier že sa vzdáva nároku na odškodné ked si vezme psíka von avšak ten papier "záhadne" zmizol potom čo si bola pre očkovací preukaz.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
vo Vašom prípade by mohla na Vás dotyčná pani podať trestné oznámenie pre prečin ublíženia na zdraví podľa § 157 Trestného zákona: ,,Kto inému z nedbanlivosti spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky. Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) na chránenej osobe.
Aby sa však bola naplnená skutková podstata tohto trestného činu, musela by byť spôsobená ťažká ujma na zdraví, ktorá je definovaná v § 123 ods. 3 Trestného zákona: ,, Ťažkou ujmou na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je
a) zmrzačenie,
b) strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti,
c) ochromenie údu,
d) strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva,
e) poškodenie dôležitého orgánu,
f) zohyzdenie,
g) vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu,
h) mučivé útrapy, alebo
i) porucha zdravia trvajúca dlhší čas.“
V prípade, že by nešlo o vyššie uvedený trestný čin, policajt by tento skutok mohol vyriešiť ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a zrejme by to vyriešil blokovou pokutou. Ak by chcela podať podnet, musela by svoje tvrdenia v konaní aj preukázať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
slečnu už pustili z nemocnice a neprišla o žiadnu končatinu ani nič podobné takže si myslím že to až také hrozné nebude. Ďakujem za odpoveď