reklama

osamelé polosiroty alebo siroty ?

Pridal/a zuziekrasna dňa 17. 11. 2013 - 23:12

reklama

Otázka používateľa
zuziekrasna

Dobrý večer, som teta detí o ktoré sa nestará vlastný otec už 7 rokov. Situácia je veľmi smutná, po rozvode manželstva boli detičky zverené do starostlivosti matky,mamička žiaľ po 3 rokoch po rozvode zomrela.Súd zveril deti do opatery otca žiaľ.... ten sa o ne nestará už 4 roky, bývajú u starých rodičov otca. Ten žije už 7 rokov v zahraničí, má vlastný život do ktorého jeho deti nepatria, len keď treba poberať prídavky sa k nim prizná. Kto je právne zodpovedný za deti, sú vo veku 10 a 17 rokov. Starí rodičia sa hanbia za vlastné dieťa ale vzorne sa starajú o vnúčatá. Je možné im ich zveriť? A ako prinútime otca detí aby platil aspoň nejaké výživné, lebo ich živia dôchodcovia, ktorí nemajú na deti ani len prídavky.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ ide o právnu zodpovednosť za deti, tú majú v prvom rade rodičia (v tomto prípade teda už len otec detí), Zákon o rodine však umožňuje, aby v prípade, ak rodičia nezabezpečujú alebo nemôžu zabezpečiť osobnú starostlivosť o deti, aby bola zabezpečená starostlivosť náhradná, ktorou sa podľa zákona rozumie zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča (ďalej len "náhradná osobná starostlivosť"), pestúnska starostlivosť alebo ústavná starostlivosť.

V tomto prípade, keďže ako píšete sa o deti starajú ich starí rodičia, môžu podať na príslušný súd, ktorým bude súd, v obvode ktorého majú deti trvalé bydlisko, návrh, aby im deti boli zverené do osobnej starostlivosti. Zákon ustanovuje predpoklady, ktoré musí osoba spĺňať, aby jej dieťa bolo zverené do osobnej starostlivosti, ktorými sú : musí ísť o fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR, je spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu, má osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že bude náhradnú osobnú starostlivosť vykonávať v záujme maloletého dieťaťa. Súd pri rozhodovaní, komu dieťa zverí do opatery, uprednostňuje v prvom rade príbuzných, ak spĺňajú tieto podmienky. V rozhodnutí súd vymedzí osobe, ktorej bolo maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, jej rozsah práv a povinností k maloletému dieťaťu. Dôležité však je podotknúť to, že týmto zverením detí do osobnej starostlivosti starých rodičov, nezanikne vyživovacia povinnosť otca voči nim, nakoľko súd určí v rozhodnutí aj výšku výživného a súčasne mu uloží povinnosť, aby výživné poukazoval osobe, ktorej bolo maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, teda starým rodičom detí. V prípade záujmu spísania dokumentov sa môžete na mňa obrátiť.

Ešte by som spomenul aj možnosť podať trestné oznámenie pre trestný čin zanedbania povinnej výživy, nakoľko ako píšete, otec žije v zahraničí, nestará sa o deti a ani si neplní svoju vyživovaciu povinnosť, teda sa domnievam, že bude naplnená skutková podstata tohto trestného činu: ,,Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama