reklama

Otazka

Pridal/a janor123 dňa 10. 02. 2014 - 08:18

reklama

Otázka používateľa
janor123

Dobry den, buduci mesiac mam 18 rokov. Po rozvode som bol zvereny do starostlivosti otca, ktory avsak sa rozhodol ze ma chce poslat k mame byvat. Má na to právo bez sudneho rozhodnutia? Ako to je so starostlivosťou po 18 roku života?

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ bol súdnym rozhodnutím stanovený, upravený styk rodičov, v tomto prípade matky s maloletým dieťaťom, je potrebné tento styk upraviť znova súdnym rozhodnutím, teda podať návrh na jeho úpravu. To však platí v prípade, ak je dieťa maloleté, teda ešte nedosiahlo vek 18 rokov. Dosiahnutím plnoletosti, dovŕšením 18 roku veku, dieťa nadobúda spôsobilosť samostatne konať, rozhodovať sa, preberá zodpovednosť za svoje konanie. Teda z toho vyplýva, že je potom na Vás, či budete bývať s otcom alebo s matkou. Pokiaľ však ide o výživné, to bude potom zrejme potrebné upraviť podľa toho, u koho budete bývať (samozrejme ak dôvody vyživovacej povinnosti pretrvávajú), pretože keďže ste bol zverený do starostlivosti otca, predpokladám, že súd určil výživné, ktoré má na Vás platiť Vaša matka. Ak by ste išli bývať k matke, potom by mal výživné na Vás začať platiť otec, preto by bolo vhodné podať na súd návrh na zmenu úpravy vyživovacej povinnosti.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama