reklama

pomoc...

Pridal/a bobo5554 dňa 19. 01. 2014 - 20:05

reklama

Otázka používateľa
bobo5554

Dobrý večer prajem.Chcem sa Vás spýtať pár otázok.Môj otec je gambler a alkoholik a zistili sme že má isté pôžičky( je to cca 15 000 e od spoločností typu Proficredit...)Chcem sa týmto spýtať ako sa postupuje v prípade že otec nemá pôžičky z čoho splácať?sme povinný to uhrádzať my?ako sa to rieši keď náhodou zomrie? bývame v 2 izbovom byte ktorý nemáme odkúpený ( je to drúžstevný byt) môžu nás odtialto vyhodiť? Môžu nám na niečo siahnúť? Chcem sa ešte spýtať či sa to dá všetko toto obísť či už rozvodom a vzdať sa že sme jeho deti a byt predáme alebo nejak inak...prosím Vás o pomoc...veľmi pekne ďakujem...

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ ide o dlhy vzniknuté počas manželstva, teda za trvania BSM, platí, že pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Teda, aj keď by dlhy spôsobil len Váš otec, ten voči komu tieto dlhy má, si môže nárokovať ich uspokojenie z majetku, ktorý je predmetom BSM, teda z majetku Vašich rodičov. Ak by náhodou zomrel, potom by v rámci dedičského konania sa skúmalo, či mal nejaký majetok, ak áno, tak aký a ďalej aké dlhy zanechal. Ak by nastala situácia, že by dedičstvo bolo tzv. predĺžené, teda poručiteľ, tým sa myslí Váš otec, by zanechal viac pasív (dlhov) ako aktív, môžete sa rozhodnúť, že buď dedičstvo odmietate alebo potom je tu druhá možnosť a to, že sa s veriteľmi dohodnete, že im dedičstvo prenecháte na úhradu dlhov, pričom táto dohoda s veriteľmi podlieha schváleniu súdom, ktorý ju schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. Pokiaľ byt nemáte v osobnom vlastníctve, nemôžete ho predávať, nakoľko nie ste jeho vlastníkmi. Ak by došlo k vymáhaniu dlhov prostredníctvom exekútora, ten môže exekúciu vykonať napr. zrážkami zo mzdy, prikázaním iných pohľadávok, predajom hnuteľných vecí atď.

Vo Vašom prípade by momentálne bolo zrejme najvhodnejšie, aby Vaša mama podala na príslušný súd návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom. To je napríklad vtedy, ak jeden z manželov dlhodobo a sústavne koná tak, že jeho správanie, kroky a počínanie možno nazvať ako nehospodárne nakladanie so spoločným majetkom, čo míňanie peňazí na hazardné hry a alkohol určite takýmto konaním aj je.

Každý jeden prípad je však individuálny, bude to na uvážení súdu, preto by som Vám poradil, aby si Vaša mama na danom návrhu naozaj dala záležať a vypracovala ho čo najprecíznejšie, aby súd nemal žiadne pochybnosti a vyhovel jej. Poplatok za návrh na zrušenie BSM je v zmysle zákona o súdnych poplatkoch 165,50 €. Pokiaľ súd návrhu vyhovie, tak spoločné BSM zaniká ex nunc, teda odo dňa právoplatnosti rozsudku do budúcnosti. Následne bude potrebné vyporiadať BSM podľa zásad uvedených v § 150 OZ a to buď dohodou, súdnym rozhodnutím ale to je potrebné uskutočniť do 3 rokov od zániku manželstva, pretože uplynutím lehoty nastáva vyporiadanie priamo zo zákona.

Ešte by prichádzala do úvahy možnosť, aby súd obmedzil spôsobilosť na právne úkony Vášmu otcovi, avšak na to bude potrebné podať návrh, dobre ho odôvodniť a uviesť v návrhu aj koho odporúčate, aby súd ustanovil za opatrovníka pre Vášho otca (mohli by ste to napr. byť aj Vy alebo Vaša mama), ktorý bude za Vášho otca konať. Ak by následne, po obmedzení spôsobilosti na právne úkony súdom, Váš otec napr. uzatvoril zmluvu o pôžičke, takáto zmluva by bola neplatnou, z dôvodu že ju uzatvorila osoba ktorá nemá spôsobilosť na takýto právny úkon.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama