Dobry den, chcela by som sa opytat, ako treba postupovat, ak chceme s manzelom prepisat nehnutelnost (byt) kupovany na hypoteku iba na mna a takisto ak chcem poziadat o zrusenie BSM.
Dakujem za odpoved.
Dobrý deň,
najskôr by som uviedol, že ak ste byt kupovali počas manželstva spoločne, zo spoločných prostriedkov, tak bude predmetom BSM, v takom prípade nie je možné, aby došlo k prepisu, resp. k darovaniu či predaju bytu jedným manželom na druhého, nakoľko byt nie je vo výlučnom vlastníctve ani jedného z Vás, keďže vlastnícke právo k celému bytu máte obidvaja a to tak, že práva jedného manžela sú obmedzené rovnakými právami druhého. Ak teda máte Vy vlastnícke právo k celému bytu, obmedzené rovnakým právom Vášho manžela, potom nemôže jeden z Vás toto svoje právo previesť na druhého, a to ani darovacou zmluvou či kúpnou zmluvou.
Pokiaľ ide o zrušenie BSM, tak Občiansky zákonník pozná dva prípady, kedy môže dôjsť k zániku BSM počas trvania manželstva, a síce: zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva a druhý prípad je vtedy, ak by jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.
V prípade, ak spĺňate jeden z týchto dôvodov, podáte návrh na súd na zrušenie BSM, odporučil by som Vám ho však dobre odôvodniť, aby sa nestalo že Vám súd takýto návrh zamietne a ak Vám súd vyhovie, následne by malo dôjsť k jeho vyporiadaniu, kde sa môžete dohodnúť, že napr. byt si ponecháte Vy a manžela by ste vyplatili určitou sumou, na ktorej sa dohodnete. Dodal by som však, že banka s takouto Vašou dohodou nebude musieť súhlasiť, bude pre ňu rozhodujúce zrejme to, či ak by ste sa dohodli, napr. že hypotéku bude naďalej splácať len Váš manžel, tak banka bude musieť posúdiť schopnosť splácať úver len výlučne ním.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte