Dobrý večer pán advokát,
bývame s manželom v dome, ktorého vlastníkom je stále moja svokra. Dom nám nechce prepísať, neskôr ho vraj zdedíme.
Radi by sme dom zrekonštruovali, ale bojím sa investovať peniaze do "cudzieho".
Prosím o radu, ako by sme vedeli tento krok právne ošetriť, okrem prepisu, ktorý nie je v tomto momente žiaľ možný.
V prípade neočakávanej situácie by som nerada prišla o investované peniaze do prerábky (rozvod,...), prípadne, že dom predsa nezdedíme, nerada vyplácala manželových súrodencov z toho, čo som do domu investovala na prerábku.
Manžel má ešte troch súrodencov.
Ďakujem.
Dobrý deň,
najľahšie riešenie vo Vašom prípade by bolo, keby naozaj Vaša svokra Vám dom darovala, s tým že by ste jej zriadili vecné bremeno doživotného bývania a užívania a v prípade dedenia by došlo k započítaniu daru, teda Váš manžel ako dedič by dostal z dedičstva menší podiel, vzhľadom k tomu, že by sa mu už započítalo do dedičstva to, čo za života bezplatne dostal od poručiteľa, teda Vašej svokry, keďže by nešlo o obvyklé darovanie. Alebo by ste od nej dom mohli odkúpiť, tiež jej v ňom zriadiť vecné bremeno doživotného bývania a užívania a prípadne, ak by chcela, by mohla peniaze z predaja domu rozdeliť medzi svoje deti, teda súrodencov Vášho manžela.
Ak však naozaj vo Vašom prípade nie je možné dohodou vyriešiť vlastníctvo domu jedným z týchto spôsobov, tak jedine, čo by som Vám možno poradil, aby ste so svokrou spísali zmluvu o pôžičke, predmetom ktorej by boli peniaze ktoré investujete do prerábania domu ( ak napr. beriete úver, tak výšku pôžičky dajte vo výške úveru), pričom si určite ponechajte faktúry, bloky, aby ste vedeli relevantným spôsobom preukázať, že peniaze ste naozaj využili na prerábanie domu. Ak by ste mali záujem o vypracovanie dokumentov, môžete ma kontaktovať.
V prípade budúceho dedičského konania, by ste Vy mohli túto zmluvu o pôžičke zahrnúť do dedičského konania ako poručiteľov dlh a mohli by ste sa domáhať týchto peňazí z celkovej hodnoty dedičstva, teda zrejme by ste to potom požadovali, keby sa stalo, že dom nezdedíte Vy, resp. Váš manžel, ale by ste sa dohodli, že si ho ponechá niektorý z manželových súrodencov.
Ak by bola situácia taká, že by ste sa na budúcom dedičskom konaní dohodli, teda Váš manžel, že dôjde k zrušeniu a vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva (pretože pri dedičskom konaní by dom bol v podielovom spoluvlastníctve všetkých poručiteľových potomkov), a dohodli by ste sa tak, že dom si ponechá Váš manžel, tak ostatných súrodencov by samozrejme musel vyplatiť podľa ich podielov, ak by sa ale nevzdali svojho podielu na dome v prospech Vášho manžela bezodplatne, teda by ste ich z domu nemuseli vyplácať.
Avšak, podľa môjho názoru by najvhodnejšie riešenie bolo, keby ste sa so svokrou skúsili porozprávať a dohodnúť, že by Vám dom darovala, zriadili by ste jej vecné bremeno doživotného bývania a užívania a následne potom pri dedičskom konaní by sa tento Váš dar započítal do dedičstva a tým by sa dedičský podiel Vášho manžela zmenšil o hodnotu tohto domu.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte