reklama

Rozvod a zrusenie trvaleho pobytu

Pridal/a mandy dňa 04. 12. 2013 - 12:13

reklama

Otázka používateľa
mandy

Dobry den pan advokat,
moja sestra zije v byte, ktorý ma prenajaty od mesta. Ziadost o pridelenie mestkeho bytu si podavala este ako slobodna. Byt jej bol prideleny uz ked bola vydata a zije v nom so svojim manzelom a s detmi. Najomna zmluva je pisana na jej meno. Jej manzel je alkoholik, tyra ju a ona chce aby zo spolocnej domacnosti odišiel. Je mozne odhlasit ho z trvaleho pobytu? Nejako dosiahnut, aby byt opustil a nemohol ich viac tyrat?
Zaroven Vas prosim o radu ohladne samotneho rozvodu. Sestra ma nedostatok financnych prostriedkov, a tak by potrebovala vediet, kolko ju samotny rozvod bude stat a ci potrebuje aj pravne zastupenie.
Velmi pekne dakujem za odpoved.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v prvom rade by som poradil Vašej sestre, aby v prípade, ak ju manžel napadne, neváhala zavolať na políciu a ohlásiť to, nakoľko podľa zákona o Policajnom zbore majú zasahujúci policajti právo vykázať takúto násilnú osobu z domu či bytu a zakázať jej vstup do tohto obydlia až po dobu 48 hodín. Hneď potom by mohla podať na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia na zákaz vstupu násilníka, teda jej manžela, do bytu. Samozrejme platí, že tento návrh na vydanie predbežného opatrenia môžete podať aj v takom prípade, ak policajti násilníka z bytu nevykážu, prípadne, ak by políciu vôbec nevolala. Súd je povinný podľa Občianskeho súdneho poriadku vydať takéto predbežné opatrenie do 48 hodín od doručenia návrhu.

Pokiaľ ide o odhlásenie z trvalého pobytu, tak podľa § 7 ods. 1 písm. f) zák. č. 496/2008 Z.z., ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka alebo nájomcu. Z uvedeného teda vyplýva, že aj keď je síce nájomná zmluva písaná len na Vašu sestru, ona nemôže podať žiadosť o zrušenie trvalého pobytu pre svojho manžela. Preto by som Vám, resp. Vašej sestre skôr odporučil podať návrh na vydanie predbežného opatrenia, tak ako som to spomínal vyššie.

Čo sa týka rozvodu, povedať nejakú konkrétnu sumu je veľmi ťažké a takto dopredu sa to ani určiť nedá. Ak by sa s manželom vedeli dohodnúť, to by bol ten jednoduchší prípad, zaplatila by iba za návrh na rozvod (ak by sa rozhodla dať ho vypracovať advokátovi, pričom cena závisí od dohody s konkrétnym advokátom, alebo si ho môže spísať aj sama), súdny poplatok v hodnote 66,- Eur, prípadne trovy právneho zastúpenia, teda odmena pre advokáta. Ďalšie poplatky navyše by mohli byť za prípadné ďalšie konania (ak sa manželia nedohodnú), či znalecké dokazovanie, avšak to by sa skôr zrejme využilo, napr. keby z manželstva pochádzali maloleté deti a niektorý z manželov by žiadal o osobnú striedavú starostlivosť.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama