Dobrý deň,
chcem sa spýtať ohľadne podnájmu v byte. Máme podnájom jednej izby v 4-izb. byte na dobu neurčitú s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Majiteľovi sme asi niečo pred mesaicom hovorili, že sa chceme odsťahovať, pretože do vedľajšej izby nasťahoval osoby, s ktorými si nevychádzame a jednoducho to na byte už s nimi nevieme vydržať. V zmluve je jedna veta formulovaná takto: "Prenajímateľ je povinný zabezpečiť nájomcovi pokojné a nerušené užívanie prenajatých priestorov a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu."
Chcem sa spýtať či je táto formula napadnuteľná pri vypovedaní zmluvy v ku koncu mesiaca, pretože "pokojné a nerušené užívanie pren. priestorov" nie je splnené. Máme za seba aj náhradu,takže majiteľ nebude mať ušlý zisk.
Avšak reagoval na naše odsťahovanie tak, že výpovednú lehotu registruje až od dnes a musíme platiť nájom do konca roka.
Nemáme na byte prechodné bydlisko a všetky platby boli uhradené na čas. Vieme zistiť, či je prenajímateľ vôbec platiteľom dane z prenájmu?
Ďakujem vopred za odpoveď
Dobrý deň,
najskôr by som uviedol niekoľko informácií k skončeniu nájmu bytu. Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou. Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Čiže vzhľadom k uvedenému výpovedná lehota musí byť aspoň tri mesiace, ak sa nedohodnete na dlhšej lehote, ale ak si v zmluve určíte kratšiu lehotu, tak sa bude aplikovať zákonná úprava, v zmysle ktorej je výpovedná lehota tri mesiace. Pokiaľ ide o problém so spolubývajúcimi, bližšie ho nešpecifikujete, predpokladám, že dohovor s nimi nie je možný. Prenajímateľ zrejme nijakým spôsobom, teda aspoň tak mi to vyplýva z Vašej otázky, sa nesnažil vzniknutú situáciu riešiť.
Občiansky zákonník v § 698 ods. 1 hovorí, že nájomca má právo na primeranú zľavu z nájomného, dokiaľ prenajímateľ napriek jeho upozorneniu neodstráni v byte alebo v dome závadu, ktorá podstatne alebo po dlhší čas zhoršuje ich užívanie. Aplikácia tohto ustanovenia sa však skôr podľa môjho názoru vzťahuje na závady, či problémy v súvislosti s užívaním bytu, a nie na osoby, ktoré v tomto byte bývajú spoločne, avšak mohli by ste skúsiť napísať výzvu prenajímateľovi, v ktorej opíšete vzniknutú situáciu a v prípade, ak nedôjde k zlepšeniu, budete požadovať zľavu z nájomného, alebo že by ste navrhovali, aby ste nájom skončili dohodou k určitému dňu, a že keďže máte aj za seba náhradu do bytu, že hneď po skončení Vášho nájmu, by sa nasťahovali títo nájomcovia, teda po podpise nájomnej zmluvy s týmito novými nájomcami.
Prípadne ešte by som spomenul krajnú možnosť, obrátiť sa na políciu v prípade, ak by spolubývajúci nejakým vážnym spôsobom zasahovali do výkonu Vášho práva nerušene užívať prenajaté priestory, ak by ich konanie mohlo napĺňať priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, či proti verejnému poriadku, pričom by im mohla byť za toto konanie uložená pokuta.
Pokiaľ ide o platenie dane z nájmu bytu, dalo by sa to zistiť z daňového priznania prenajímateľa, či v ňom priznal tento príjem, avšak Vy sa k nemu nebudete mať ako dostať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte