Dobrý deň prajem,
rada by som sa informovala.Dnes som absolvovala súdne pojednávanie,v ktorom vystupujem ako navrhovateľka-úprava rodič.práv a povinností.Na začiatku pojednávania sa ma p.sudca opýtal,či sa medzi časom niečo zmenilo,odpovedala som a hneď nahal k veci sa vyjadriť otca detí,ten mal takmer 20-minútový predslov počas ktorého viackrát p.sudcu ,,vytáčal nezmyslami,,napokon rozhodol súd odročiť a privolať znalcov.Už som nedostala priestor na vyjadrenie sa k rečiam otca detí,ani moja advokátka.Zaujíma ma o akých znalcov sa jedná,či je to dáke detailnejšie skúmanie mojej a jeho osoby alebo aj detí.Či sa navštevuje aj ZŠ,MŠ nakoľko obe deti navštevujú,alebo kontaktujú doktora..Ako to prebieha a približný čas,koľko to trvá,a ako to je s financovaním?Čakám totiž už pol roka a jediné,čo chcem je,aby deti boli zverené do starostlivosti mne,už len preto,že ich otec sa neustále vracia do ÚVTOS.Obávam sa však,či stihne proces prebehnúť ešte toho roku.ďakujem
Dobrý deň,
v zápisnici z pojednávania (ak ju máte Vy alebo Vaša advokátka k dispozícii) by ste mali mať uvedené, akých znalcov súd nariadil pribrať do konania. Vo väčšine prípadov to bude znalec z odboru psychológie, prípadne, si súd zadováži aj vyjadrenie lekára, prípadne ho bude zaujímať aj názor kolízneho opatrovníka. Pri rozhodovaní komu súd zverí maloleté deti do starostlivosti sa hľadí v prvom rade na záujem dieťaťa, a ak má dostatočný vek, súd môže prihliadnuť aj na jeho názor, do koho starostlivosti by chcelo byť dieťa zverené. Rozhodujúce budú teda tak okolnosti na strane dieťaťa, ako napr. jeho vek, zdravotný stav, vzťah k rodičovi, ktorý ho nemá vo výchove, denný režim, najmä so zreteľom na školské povinnosti, ako aj okolnosti na strane rodičov, ich vzájomný vzťah, hospodárske a časové možnosti, rodinné pomery, vzdialenosť medzi bydliskom dieťaťa a rodiča, ktorý ho nemá vo výchove, atď.
Pokiaľ ide o to, dokedy by mal znalec vypracovať posudok, tak nedá sa presne povedať aká tam je lehota, to závisí aj od jeho pracovnej zaneprázdnenosti, Vám by malo prísť predvolanie dostaviť sa k znalcovi. Pokiaľ ide o financovanie, tak súd na konci súdneho konania vyčísli trovy a tiež určí, kto a v akom pomere ich bude mať zaplatiť. Zásadne ale platí, že účastníkovi, ktorý mal vo veci plný úspech, súd prizná náhradu trov potrebných na účelné uplatňovanie alebo bránenie práva proti účastníkovi, ktorý vo veci úspech nemal. Ak mal účastník vo veci úspech len čiastočný, súd náhradu trov pomerne rozdelí, prípadne vysloví, že žiadny z účastníkov nemá na náhradu trov právo.
Aj keď mal účastník vo veci úspech len čiastočný, môže mu súd priznať plnú náhradu trov konania, ak mal neúspech v pomerne nepatrnej časti alebo ak rozhodnutie o výške plnenia záviselo od znaleckého posudku alebo od úvahy súdu.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte