reklama

trestné oznámenie a právoplatný rozsudok súdu ?

Pridal/a jakubka9 dňa 13. 01. 2014 - 22:38

reklama

Otázka používateľa
jakubka9

Dobrý večer, prosím Vás potrebujem radu....som plnoletá,podala som najskôr predbežné opatrenie ohľadom určenia výživného na plnoletú osobu , pred.opatrenie bolo vydané (mal platiť 150 Eur ), odporca sa odvolal a začal platiť ( posiela 100 Eur) až keď rozhodol právoplatne odvolací súd. Ten rozhodlo o platbe 100 Eur. Otázka 1: mám nárok na výživné aj hneď po vydaní pred. opatrenia? ( a nie až od rozhodnutia odvolacieho súdu ). Otázka 2 : Nemal mi odporca od vydania pred. opatrenia platiť výšku výživného v sume 150 Eur ?
Potom prebehlo samotné pojednávanie ohľadom návrhu na platenie výživného. Rozhodlo sa - výška výživného na 160 Eur. Odporca sa opäť odvolal. Otázka 3 ? Musí byť toto rozhodnutie právoplatné aby som podala trestné oznámenie ? Ak ano, takto budem musieť čakať až kým rozhodne odvolací súd a nemusí mi odporca nič platiť ?
Veľmi pekne ďakujem ďakujem, j.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v prípade predbežných opatrení platí, že aj keď nie je právoplatné (teda ak sa voči nemu odporca odvolal), vykonateľnosť nadobúda už dňom vyhlásenia, resp. vyhotovenia. Teda odporca mal plniť výživné v takej výške aká bola určená predbežným opatrením. Tiež bolo možné, aby ste už na základe tohto prvostupňového rozhodnutia súdu podali návrh na vykonanie exekúcie, ak si povinný neplnil výživné vo výške v akej určil súd v predbežnom opatrení.

Pokiaľ ide o trestné oznámenie, to je možné tiež podať v prípade, ak by si povinný neplnil svoju vyživovaciu povinnosť a dopustil sa prečinu podľa § 207 Trestného zákona ,,Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.“ Neplnením vyživovacej povinnosti sa rozumie skutočnosť, že oprávnená osoba nedostane všetko, čo tvorí obsah vyživovacej povinnosti. Z hľadiska trestnej zodpovednosti nie je rozhodujúce, či sa oprávnenej osobe plní dobrovoľne, alebo na základe výkonu rozhodnutia. O neplnenie vyživovacej povinnosti pôjde aj vtedy, ak sa neplní v povinnom rozsahu, t.j. povinný odvádza nižšie peňažné sumy výživného ako boli určené alebo sú primerané, alebo neplní jednotlivé dávky. Čiže z uvedeného vyplýva, že ak v priebehu troch mesiacov, ktoré nemusia nasledovať za sebou, si povinný nesplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške, môžete podať trestné oznámenie.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama