Dobrý večer, pred nejakým časom som sa na Vás obrátila s prosbou o radu, ako ukončiť nájom pred uplynutím dohodnutého temínu. S nájomcom sme sa nakoniec dohodli na ukončení nájmu k 31.10.2013. Dohodu mám podpísanú. Chcem sa opýtať, či mi ako prenajímateľovi ešte vyplývajú nejaké povinnosti. Niekde som čítala, že je potrebné zaslať upozornenie o ukončení nájmu a výzvu na vypratanie bytu. Myslím, že to bolo v lehote 5 dní pred termínom, určeným v dohode o ukončení nájmu. Ak je to nutné, ako mám postupovať? Uvažujem, že by som upozornenie zaslala doporučene poštou, nakoľko som si nie istá, či by mi prevzatie osobne podpísali v stanovenej lehote. Prechodný, ani trvalý pobyt u mňa nájomca s rodinou nemá,na schránke nie je uvedené ich meno. Adresovať upozornenie na adresu, ktorú má uvedenú v občianskom preukaze? Čo také upozornenie musí obsahovať?
A mám ešte dve otázky. Nájomca už má exekútora, pre neplatenie pôžičky, môže to ovplyvniť ukončenie nájmu a vysťahovanie?
A druhá. V uvedenom byte mám trvalé bydlisko. V mojej poštovej schránke som našla úverovú kartu z Providentu na meno manželky nájomcu s adresou môjho bydliska a číslom môjho bytu. Zmiatlo ma to. Môže sa stať, že bez môjho povolenia vydá mesto potvrdenie o prechodnom pobyte? Alebo Provident neskúma správnosť údajov a nekontroluje občiansky preukaz?
Ďakujem za odpovede na moje otázky. Prajem Vám pekné dni. Ľuba
Dobrý deň,
pokiaľ ste sa dohodli na skončení nájmu, nemusíte nájomcovi posielať ešte upozornenie o ukončení nájmu. Píšete, že nájom mal skončiť k 31.10.2013, ak nájomca ešte stále býva v byte, pošlite mu písomnú výzvu na vypratanie nehnuteľnosti, pričom v nej uveďte, že ak v lehote, ktorú v nej uvediete, napr. 10 dní od doručenia, nevyprace nehnuteľnosť, obrátite sa na súd. Výzvu mu môžete zaslať na adresu, na ktorej momentálne býva, alebo mu ju môžete dať osobne, pričom podpíšete obidvaja prevzatie, ale ak si myslíte, žeby Vám ju nájomca neprevzal, vezmite si so sebou dvoch svedkov, ktorí podpíšu, že nájomca výzvu neprevzal.
Pokiaľ ide o exekúciu, tá s ukončením nájmu nemá nič spoločné, nanajvýš, ak by exekúcia už začala, a nájomcovi bolo doručená na Vašu adresu upovedomenie o začatí exekúcie, žeby exekútor mohol uspokojiť pohľadávku veriteľa predajom hnuteľných vecí, ktorých súpis by mohol vykonať v byte nájomcu, preto by bolo vhodné, aby ste pri tomto súpise vecí boli prítomná aj Vy, nakoľko by sa mohlo stať, žeby exekútor spísal aj veci, ktoré nie sú vo vlastníctve nájomcu.
Pokiaľ ide o prechodný pobyt, tak ten si občan môže nahlásiť do 10 dní od ubytovania v mieste prechodného pobytu v ohlasovni, ktorou je mestský alebo obecný úrad. K tomu je potrebné predložiť platný občiansky preukaz a doklad o oprávnení užívať nehnuteľnosť, ktorým je:
- nájomná zmluva na neurčitú dobu s listom vlastníctva (nevyžaduje sa súhlas vlastníkov nehnuteľnosti), v prípade, že prihlasovateľ je užívateľom alebo nájomcom bytu alebo domu; nájomná zmluva musí obsahovať overené podpisy; list vlastníctva musí byť použiteľný na právne úkony nie starší ako 3 mesiace,
- nájomná zmluva na určitú dobu s listom vlastníctva spolu so súhlasom všetkých vlastníkov nehnuteľnosti, ktorí:
1. svojimi podpismi na prihlasovacom lístku pred pracovníčkami ohlasovne potvrdia svoj súhlas s prihlásením (všetci vlastníci domu alebo bytu a nájomca predkladajú pri súhlase list vlastníctva použiteľný na právne úkony nie starší ako 3 mesiace a nájomnú zmluvu), alebo
2. písomne vyjadria súhlas s prihlásením na prechodný pobyt s overeným podpisom v prípade, že sa vlastník alebo všetci spoluvlastníci a nájomca nemôžu dostaviť osobne (k prihláseniu je potrebné doložiť zároveň list vlastníctva použiteľný na právne úkony nie starší ako 3 mesiace a nájomnú zmluvu).
Záleží teda, aké dokumenty boli predložené v ohlasovni.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
Komentáre
Dobrý deň,
vychádzam z toho, čo ste uviedli aj vo svojej predošlej otázke, že ste sa na skončení nájmu dohodli, tak ako to umožňuje § 710 ods.1 Občianskeho zákonníka, teda, že nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou. V takom prípade nájom bytu zanikne dňom, na ktorom ste sa obidvaja, tak prenajímateľ ako aj nájomca dohodli. Ak by došlo k zániku nájmu výpoveďou z Vašej strany ako prenajímateľa, z dôvodov, ktoré sú taxatívne vymenované v § 711 OZ, tak v takom prípade zákon dokonca hovorí o tom, že jednak nájom možno vypovedať len z dôvodov v ňom určených a dokonca je potrebné zabezpečiť zo strany prenajímateľa bytovú náhradu pre nájomcu. Avšak toto nie je Váš prípad, a ako som už vyššie spomenul, nájom skončí dňom, na ktorom ste sa dohodli. Čo sa týka výmeny zámkov, tak to predpokladám, že máte na mysli potom, čo by sa nájomcovia z bytu vysťahovali. V takom prípade, Vy ako vlastník bytu s ňou môžete nakladať podľa svojho uváženia a to, či pristúpite k výmene zámkov je len na Vás.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Áno, dohodli sme sa na ukončení nájmu, dohodu mám podpísanú. Nie je to výpoveď, je to vzájomná dohoda. Len neviem, čo keď napriek tej podpísanej dohode, nájomca z bytu k dohodnutému dátumu neodíde. V čase podpísania dohody dobrovoľne súhlasili, že sa z bytu k dohodnutému dátumu odsťahujú, teraz tvrdia, že nemajú kam ísť.
Výmenu zámku som mala na mysli v tomto prípade. Že ak sa nájomca z bytu nevysťahuje k 30.11., ako je uvedené v dohode o ukončení nájmu a ja ako prenajímateľ a vlastník bytu 1.12. vymením zámku, aké to môže mať dôsledky.
Ďakujem za trpezlivosť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň,
pokiaľ sa skončí nájom na základe dohody, ktorú ste uzatvorili s nájomcom, po uplynutí tejto lehoty už nájomca nemá právo v byte bývať a vzniká mu povinnosť vysťahovať sa. Ak si túto povinnosť nesplní, máte právo obrátiť sa na súd. V záujme urýchlenia konania, keďže v prípade, žeby ste podali klasickú žalobu na vypratania nehnuteľnosti, môže tento súdny spor trvať pomerne dlho, mesiace, prípadne roky, by som Vám odporučil, aby ste podali návrh na rozkaz na plnenie, čo je niečo podobné ako platobný rozkaz, ktorý však znie na zaplatenie peňažnej sumy, v prípade rozkazu na plnenie navrhovateľ žiada plnenie inej povinnosti ako zaplatenie peňažnej sumy, v tomto prípade by išlo o vypratanie Vášho bytu. Pokiaľ sa budú chcieť nájomníci vyhnúť zbytočným problémom, budú plniť tento rozkaz. Inak môže podať v zákonnej lehote odôvodnený odpor. Ak ho nepodá, môžete podať návrh na vykonanie exekúcie, teda dôjde k vyprataniu nehnuteľnosti a okrem toho sa budete môcť ešte aj domáhať zaplatenia za užívanie bytu, po dobu ktorú ho budú nájomníci užívať bez nájomnej zmluvy, teda na základe bezdôvodného obohatenia.
Takže po 30.11., kedy ste sa dohodli na skončení nájmu, adresujte nájomcom písomnú výzvu na vysťahovanie, ak ju nebudú rešpektovať, obráťte sa na súd, tak ako som to napísal vyššie. Pokiaľ máte záujem, môžete sa so spisovaním dokumentov obrátiť na mňa. Pokiaľ ide o výmenu zámku, to by som skôr odporúčal ako krajné riešenie.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem Vám veľmi pekne. V prípade potreby zvážim Vašu pomoc. Prajem pekný večer.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prepáčte... aj ja ďakujem za pár rád, ktore som si našla v tomto príspevku.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem za odpoveď. Ospravedlňujem sa, v dátume dohodnutého ukončenia nájmu mám preklep. Dohodli sme sa na 30.11.2013.
Ešte, ak sa môžem opýtať. Nájomca mi telefonoval, že nemôžu zohnať iný nájom, že sa nemá kam vysťahovať. Je to rodina s dvomi malými deťmi. Povedala som mu, že nech idú na miesto trvalého bydliska, tam žijú jeho rodičia. Tí ich všaj vraj nechcú. Môže toto ešte zmeniť situáciu?
A aké dôsledky môže mať výmena zámku po uplynutí dátumu ukončenia nájmu dohodou? Predpokladám, že súdnou cestou sa to môže natiahnuť na niekoľko týždňov, mesiacov.