reklama

Vyzivne

Pridal/a Mima12 dňa 12. 12. 2013 - 11:28

reklama

Otázka používateľa
Mima12

Dobrý den chcem sa opýtať či možem po 6 rokoch od rozvodu reagovať na skutočnosť ze exmanžel pri rozvode zatajil ze okrem príjmu z prace poberá aj výsluhový dôchodkoch od armády ktorý neuviedol? Alebo či možem žiadať o zvýšenie s tým aby bral sud do úvahy aj to ze žije s matkou v jednej domácnosti ktorá ma tiež slušný dôchodok ?pretoze on stále uvádza len to co ma na živnosti a ja neviem ako dokázať aj ten výsluhový dôchodok aj ten co ma jeho mama. Dakujem za odpoved

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

o aký druh výživného by sa malo jednať? Ak ide o príspevok na výživu pre rozvedeného manžela, podľa § 72 ods.1 Zákona o rodine: ,, rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.“ Podľa ods. 3 toho istého zákonného ustanovenia však ,, príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.“

Ak ide o výživné na dieťa, ktoré nie je schopné samo sa živiť a jeho výška bola určená rozhodnutím súdu, môžete požiadať príslušný súd o jeho zvýšenie, ak sa zmenili pomery na strane maloletého dieťaťa. Takýto návrh je potrebné dobre odôvodniť a samozrejme podoprieť aj relevantnými dôkazmi, aby mu súd vyhovel.

Pokiaľ ide o dokázanie skutočnosti, že Váš exmanžel poberá výsluhový dôchodok, ktorý predtým zatajil, tak môžete navrhnúť súdu aby v rámci spolupráce s príslušnými orgánmi túto skutočnosť preveril, napr. že by sa súd s podnetom obrátil na príslušné štátne orgány.

Pokiaľ Váš exmanžel žije v spoločnej domácnosti so svojou matkou, tak súd by mal zohľadniť aj jej príjem, resp. dôchodok, aby vedel rozhodnúť, či výška výživného by nebola napr. pre exmanžela privysoká, aby mal z čoho pokryť svoje ďalšie náklady, životné potreby, atď., alebo naopak, či vzhľadom k tomu, že žije v spoločnej domácnosti s ďalšou osobou, teda sa o náklady na domácnosť delia spoločne, ostáva mu viac peňazí na jeho iné výdavky, a preto by bolo zvýšenie výživného odôvodnené.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama