reklama

Vyživne

Pridal/a Adriena24 dňa 21. 01. 2014 - 10:37

reklama

Otázka používateľa
Adriena24

Dobrý deň, chcem sa vás spýtať ohľadom výživného ako to mam napísať ak chcem taký návrh dať na súd čo všetko ma byt v návrhu ? Mam v návrhu uviesť že som aj chorá mam problémy zo srdiečkom.. kedže som nebola z priateľom zosobašená a mame 6r. dceru nedáva mi na nu už 7 mesiacov ani cent možem tak pyta od sudu aby mi doplatil všetko čo dlží ? byvam u rodičov aj ked mam vlastne byvanie ... dakujem za akukolvek odpoved

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Návrh na výživné sa podáva na súde, v obvode ktorého má maloleté dieťa bydlisko. Toto konanie je zo zákona o súdnych poplatkoch oslobodené od súdneho poplatku. Súd pri určovaní výživného zohľadňuje schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného, ako aj odôvodnené potreby dieťaťa. Odporúčam Vám, aby ste si spísali nejaký zoznam, aké mesačné výdavky na dcéru máte, prípadne ak máte nejaké zvýšené výdavky, napr. ak by dcéra mala zhoršený zdravotný stav alebo ak by navštevovala nejaké krúžky v škole, ak je už školopovinná, aj to si dajte do návrhu, samozrejme toto všetko budete musieť súdu aj preukázať, preto si odkladajte všetky bloky čo máte. Súd bude zisťovať aj Vaše majetkové pomery, schopnosti a možnosti ako si zabezpečiť svoje potreby ako aj potreby Vašej dcéry, teda môžete v návrhu uviesť, napr. že kvôli vážnym zdravotným problémom sa nemôžete zamestnať, alebo nemôžete vykonávať určité druhy prác, ak je to samozrejme pravda. Pokiaľ ide o otázku odkedy možno priznať výživné, tak zákon o rodine hovorí, že ho možno priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa však možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Skôr ako by ste však podali návrh na súd by som Vám ešte poradil, aby ste priateľa písomne, na doručenku, vyzvala, aby Vám začal platiť na dcéru, prípadne ho požiadajte aj o doplatenie dlžného výživného, inak sa obrátite na súd.

Ešte tak okrajovo by som spomenul, že ak budete mať následne v rukách súdne rozhodnutie, budete môcť výživné vymáhať, ak priateľ prestane platiť, cez exekútora, ďalej budete môcť žiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o náhradné výživné, ako aj budete môcť podať trestné oznámenie pre prečin zanedbania povinnej výživy.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama