reklama

Výživné

Pridal/a Lujzika dňa 06. 02. 2014 - 12:54

reklama

Otázka používateľa
Lujzika

Dobry den.
Potrebovala by som poradit ohladom platenia manzelovho vyzivneho na jeho dceru z prveho manzelstva, ktora je v poslednom rocniku VS. Chcela by som vediet kedy a akym sposobom moze ukoncit posielanie vyzivneho na nu. Ked ona zostatnicuje alebo az ked spromuje? Akym sposobom sa to moze dozvediet, ked nie su spolu v kontakte? Je potrebne, aby na sud podal Navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti?
Dakujem Vam velmi pekne za radu a prajem pekny den.
Lujza

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ bola vyživovacia povinnosť určená súdnym rozhodnutím, tak je potrebné podať na súd návrh na jej zrušenie. Manžel nemôže svojvoľne prestať platiť výživné, nakoľko by sa mohol dopustiť jednak trestného činu zanedbania povinnej výživy a jednak by si následne dcéra mohla vymáhať dlžné výživné cez exekútora. Ak nebolo výživné určené súdnym rozhodnutím, môže ho prestať platiť, potom by dcéra musela sama, nakoľko je už plnoletá, podať na súd návrh na určenie vyživovacej povinnosti a tu už v rámci dokazovania by súd skúmal, či naozaj spĺňa podmienky na to, aby súd určil výživné, resp. že dcéra nie je schopná sama sa živiť. Študent prestáva byť študentom už v deň zloženia štátnej záverečnej skúšky, teda nie v deň promócie, avšak to neznamená, že musí automaticky zaniknúť aj vyživovacia povinnosť zo strany rodiča, nakoľko tá trvá až do času, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Pokiaľ ide o to, akým spôsobom by sa manžel mohol dozvedieť o tom, že dcéra ukončila štúdium, tak jedine tak, že bude komunikovať s ňou, prípadne s jej matkou.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama