reklama

výživné pre rozvedenú manželku

Pridal/a ankaa1 dňa 14. 01. 2014 - 09:49

reklama

Otázka používateľa
ankaa1

Dobrý deň,
prosím Vás o radu: súd zamietol môj návrh o výživné pre rozvedenú manželku z dôvodu nesplnenia hmotnoprávnej podmienky - nebol vykonaný pokus o dohodu s bývalým manželom.Preto je návrh na začatie konania o určenie rozsahu príspevku na výživu predčasný a z dôvodu nesplnenia tejto hmotnoprávnej podmienky súd návrh navrhovateľky zamietol.Vzhľadom na uvedné súd neskúmal odôvodnené potreby oprávneného ani schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného.
Neznalosť zákonov ma neospravedlňuje, ale je toto zákonnou podmienkou pre rozhodnutie súdu? Ako sa dá dohodnúť s bývalým manželom o výživnom pre manželku,keď z jeho strany sú iba ponižovania a výsmechy, komunikácia o mojom živote neexistuje?Na takéto situácie súd neprihliada. Aj na syna nesúhlasil platiť výživné vo výške, ako mu určil súd.Ja som sama napísala a podala návrh na súd,lebo takto mi poradili na ÚPSVaR,pritom mi túto podmienku nespomenuli.
Je opodstatnené podať odvolanie,ak je takýto rozsudok?
Alebo znova sa mám dohodnúť s bývalým manželom a znovu podať nový návrh na súd?
Vopred ďakujem za odpoveď

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

všeobecne platí, že každý súd dáva prednosť tomu, že skôr ako podáte návrh na súd, napr. ako vo Vašom prípade na určenie výživného, že sa „pokúsite“ o mimosúdnu dohodu. Nemal som možnosť oboznámiť sa s predmetným uznesením, ktorým sa návrh zamietol, preto všeobecne uvediem len zákonnú úpravu a síce § 72 zákona o rodine: ,,Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.“

Na súde ste teda mali preukázať, že ste sa pokúsili dohodnúť a nie, že ste sa dohodli. Na takéto preukázanie by stačilo, ak by ste bývalému manželovi zaslali list na doručenku (ktorá sa Vám vráti a Vy by ste mali dôkaz), v ktorom by ste sa pokúsili o dohodu. V zákone je uvedené: „Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd.“ Súd teda nemohol rozhodnúť, pretože ste pravdepodobne nijako nepreukázali, že ste sa snažili dohodnúť.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám

Komentáre


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama