Dobrý deň,
31.12.2012 som dostal výpoveď dohodou pre nadbytočnosť. Proces môjho prepustenia prebehol štandartne, všetky veci som riadne odovzdal, ale pre neodovzdanie 1 ks kľúča si môj priamy nadriadený vyžiadal záznam. Vo výstupnom liste všetci zainteresovaní sa vyjadrili, že všetko bolo riadne vysporiadané. A teraz môj problém, pre ktorý Vás prosím o radu. V októbri 2013 mi z uvedenej spoločnosti, kde už 3/4 roka nepracujem poslali list, nazvaný Pokus o zmier, s tým, že im za neodovzdaný kľúč a následnú výmenu celej bezpečnostnej vložky dlhujem 238,54 €. Hneď obratom som ich e-mailom kontaktoval, že to bude nejaký omyl. Potom nastalo nekonečné dopisovanie s tým, že podajú na mňa súdnu žalobu a takto si budú vymáhať uvedenú sumu. Mám termín na zaplatenie do 13.1.2014, alebo im mám oznámiť splatkový kalendár. Ja som sa odvolával na § 188 Zákonníka práce a oni že si to budú uplatňovať podľa § 179 ZP. Potom som sa ešte odvolával na § 191 ZP, ale na to nijako nereagovali. Ako sa môžem brániť? Vždy som im odpísal, že chcem uvedenú vec riešiť, ale vidí sa mi to priveľa za jeden kľúč. Nič so mnou neprerokovali, na ničom sme sa doposiaľ nedohodli, oni nič nemajú len môj zázman o neodovzdaní kľúča s prehlásením, že som ho úmyselne z budovy nevyniesol a pravdepodobne som ho omylom vyhodil pri upratovaní veci zo stola. Od 18.12.2012 som už na pracovisku nebol, čerpal som dovolenku a uvedenú výmenu realizovali 9.1.2013. Mám aj kompletnú dokumentáciu ohľadne výmeny a servisu, od požiadavky až po faktúru. Ďakujem za právnu radu. Martin
Dobrý deň,
§ 179 Zákonníka práce hovorí, že ,,zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.“ Zamestnávateľ nie je povinný dokazovať zamestnancovi vznik škody, ide teda o objektívnu zodpovednosť, čo znamená, že zamestnanec zodpovedá za škodu bez ohľadu na zavinenie, ak s ním uzatvoril buď dohodu o hmotnej zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať alebo dohodu o hmotnej zodpovednosti zamestnanca za stratu zverených predmetov.
Pokiaľ ide o to, že bývalý zamestnávateľ od Vás škodu vymáha až teraz, je to trochu zvláštne, najmä preto, že o strate kľúča vedel hneď ako Vám dal výpoveď a odovzdával ste veci. Mohli by ste sa ešte raz pokúsiť kontaktovať bývalého zamestnávateľa a požiadať ho o vysvetlenie, prečo Vás nekontaktoval ešte predtým, ako došlo k výmene bezpečnostnej vložky, prečo Vás nepožiadal, aby ste napr. na svoje náklady výmenu zabezpečili Vy, pričom by ste zrejme mohli zabezpečiť výmenu aj lacnejšie, ako to urobil bývalý zamestnávateľ s tým, že ste ochotný im určitú časť z realizovanej výmeny zaplatiť, avšak suma ktorú od Vás žiadajú nahradiť sa Vám zdá privysoká a neadekvátna a toľko nie ste ochotný zaplatiť. Ak by sa zamestnávateľ obrátil na súd, musel by preukazovať len výšku škody, ktorá mu vznikla, nakoľko stratenie kľúču ste písomne priznali. Musel by preukázať, či nemal náhradný kľúč, koľko stála výmena bezpečnostnej vložky atď.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte