Dobry den prajem, moj manzel je alkoholik,nedavno som sa dozvedela,ze ma velke dlhy o ktorych som nic nevedela, nemoze si najst pracu, kedze aj po niekolkych lieceniach neprestal pit. Mame byt v BSM, mam strach ze ked prestane splacat svoje dlhy, nasledovat moze jedine exekucia. Mame malolete dieta a 21 rocnu dceru. Predali sme chalupu, cize manzel ma este peniaze asi na pol roka na dlhy. Neviem ako lepsie riesit situaciu.Chcela som, aby sme darovali byt dcere, aby som ja a moje deti vinou manzela nezostali na ulici. Nie je mozne napadnut zo strany veritelov darovanie bytu, ak dojde k situacii, ze manzel prestane splacat svoje dlhy? Alebo je lepsie riesenie poziadat o zrusenie BSM na sude? Dakujem velmi pekne za radu.
Dobrý deň,
tak ako ste už sama načrtla vo svojej otázke, ak by ste byt darovali svojej dcére, mohlo by sa stať, že by veritelia Vášho manžela, nakoľko je byt v BSM, sa mohli na súde domáhať odporovateľnosti tohto právneho úkonu, teda môžu sa domáhať žalobou na súde, aby súd vyslovil, že určitý právny úkon, ktorý urobil ich dlžník (napríklad uzavrel darovaciu zmluvu s treťou osobou a pod.) je voči veriteľom právne neúčinný. Takáto žaloba sa volá odporovacia žaloba. Takže takýto krok by som Vám veľmi neodporúčal.
Pri takýchto problémoch, ako je problém s alkoholom, z dôvodu obavy. že dotyčná osoba bude robiť dlhy, brať pôžičky, prípadne, žeby mohla začať rozpredávať majetok, máte ešte možnosť podať na súd návrh na obmedzenie alebo pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Môžete podať návrh na súd, v ktorom však musíte určiť, koho navrhujete súdu, aby ustanovil Vášmu manželovi ako opatrovníka, pričom môžete navrhnúť aj seba. Následne, ak Vás súd ustanoví za opatrovníčku, môžete konať len v medziach a rozsahu, v ktorom bude Vášmu manželovi chýbať spôsobilosť na právne úkony. Pri právnych úkonoch, ktoré nebude možné považovať za bežné, ako napr. prevod majetku, budete potrebovať schválenie súdu, inak by nesplnenie tejto povinnosti malo za následok neplatnosť právneho úkonu, a v prípade, že by ste tým spôsobili svojmu manželovi škodu, budete povinná mu ju nahradiť.
Alebo potom poslednou možnosťou, ktorú ste tiež spomenula vo svojej otázke, je podať na súd návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva. Zákon upravuje dve možnosti, kedy je možné i za trvania manželstva požiadať o zrušenie spoločného bezpodielového spoluvlastníctva. V oboch prípadoch tak môže učiniť súd, na základe podaného návrhu jedného z manželov. Bližšie rozpíšem len ten prvý prípad, keďže ten sa týka Vášho problému.
V prvom prípade vtedy, ak jeden z manželov dlhodobo a sústavne koná tak, že jeho správanie, kroky a počínanie možno nazvať ako nehospodárne nakladanie so spoločným majetkom, ktoré vedie k postupnému zmenšovaniu majetku na úkor rodiny, ak jeden z manželov sa svojou mierou nepričiňuje o vytváranie a nadobúdanie spoločného majetku, ak nejaví záujem o nakladanie s majetkom, o rodinu, ak jeden z manželov podľahol hazardným hrám a na tento účel míňa spoločne nadobudnutý majetok manželov, ak jeden z manželov ničí spoločný majetok, v prípade, že holduje alkoholu alebo iným omamným či psychotropným látkam, ak jeden z manželov postupne rozpredáva spoločný majetok bez vedomia druhého manžela a na úkor rodiny, ak sa jeden z manželov neustále zadlžuje. Skúmanie týchto dôvodov a ich mieru závažnosti a vplyv na spoluvlastníctvo manželov a pomery v manželstve, je vecou súdu. V prípade ak by ste potrebovali spísať dokument pre niektorý z vyššie uvedených spôsobov, môžete ma kontaktovať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte