reklama

zrušenie podmienky

Pridal/a casiopea72 dňa 31. 10. 2013 - 23:33

reklama

Otázka používateľa
casiopea72

Dobrý večer,prosím o radu či je možné zrušiť podmienku uloženú súdom ohladom výživného ak dlžník vyplatí celú čiastku dlhu skorej a aký je potom postup.Či treba čakať do dalšieho vyzvania súdu na vypočutie alebo sa môže požiadať súd respektíve prokuratúra o zrušenie podmienky a aké sú možnosti neskôr získania zbrojného preukazu ohladom práce? Ďakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

podľa toho, čo píšete vo svojej otázke predpokladám, že vo Vašom prípade sa jedná o prípad, keď ste podali trestné oznámenie pre trestný čin Zanedbania povinnej výživy podľa § 207 TZ, pričom došlo k odsúdeniu páchateľa a súd využil svoje právo, ktoré mu vyplýva z § 49 TZ, podľa ktorého môže podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho dva roky (pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy môže súd uložiť trest odňatia slobody až na dva roky) ak:
- vzhľadom na osobu páchateľa, najmä s prihliadnutím na jeho doterajší život a prostredie, v ktorom žije a pracuje, a na okolnosti prípadu, má dôvodne za to, že na zabezpečenie ochrany spoločnosti a nápravu páchateľa výkon trestu odňatia slobody nie je nevyhnutný, alebo
- prijme záruku za nápravu páchateľa a ak vzhľadom na výchovný vplyv toho, kto záruku ponúkol, má za to, že výkon trestu odňatia slobody nie je nevyhnutný.

Pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody určí súd skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov, ktorá začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti (súd mu zrejme uložil povinnosť zaplatiť v skúšobnej dobe zameškané výživné) súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby.

Takže z vyššie uvedeného vyplýva, že o osvedčení páchateľa rozhoduje súd, a Vy nemôžete, ako píšete v otázke, požiadať o zrušenie podmienky, nakoľko došlo k právoplatnému odsúdeniu páchateľa, a po uplynutí skúšobnej doby rozhodne v danom prípade len súd. Naopak, už počas plynutia tejto skúšobnej doby súd môže rozhodnúť o tom, že sa odsúdený neosvedčil, kedy spravidla aj nariadi výkon trestu. Ak by si teda páchateľ nesplnil svoju povinnosť a nedoplatil výživné, súd by mu mohol nariadiť reálne vykonanie trestu odňatia slobody, čiže stručne povedané, by ho poslal do väzenia.

Pokiaľ ide o získanie zbrojeného preukazu kvôli výkonu povolania, tak zamestnávateľ si môže interne stanovovať podmienky k získaniu pracovného miesta, takže odporúčam sa informovať u konkrétneho zamestnávateľa. Čo sa týka získania samotného zbrojného preukazu bude treba podať žiadosť na príslušnom oddelení policajného zboru, mať potvrdenie od lekára, že ste zdravotne spôsobilý, vrátane psychickej spôsobilosti, že ste bezúhonný a spoľahlivý.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama