Dobry den,prosim Vas,poradte nam, má manžel nárok na odstupné? Manzel pracuje 5rokov v automobilke,je teraz na PNke s chrbticou.Nakolko je praca na linke narocna a doktori mu doporucili ju zmenit,ako ma postupovat?Zamestnavatel mu poslal papier na posudenie zdravotneho stavu,ktory sa odovzdava kazdy rok a obvodna mu napisala nesposobivy.Co bude teraz,ma cakat,ci sa mu zamestnavatel ozve,aj ked je stale PN a chodi na rehabilitacie,ci ho preradi na inu pracu,alebo poziadat o preradenie pisomne?Nakolko ma obavu stretnut sa so zamestnavatelom osobne kvoli psychickemmu natlaku,moze poslat vypoved postou a podla akeho paragrafu,aby dostal odstupne?Ma zmluvu na neurcito.Tie peniaze by sme potrebovali,kym si manzel nenajde inu pracu primeranu jeho zdravotnemu stavu.Moc dakujem za odpoved,ktorou nam velmi pomozete.Pekny den.
Dobrý deň,
v prípade Vášho manžela, pokiaľ on podá sám výpoveď, nevznikne mu nárok na odstupné. Má však nárok na podanie okamžitého skočenia pracovného pomeru.
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť aj vtedy, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Pre úplnosť dodávam, že zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.
Podmienkou teda bude aj lekársky posudok, podľa ktorého nemôže vykonávať ďalej svoju prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia. Tento lekársky posudok je potrebné zaslať zamestnávateľovi poštou spolu so žiadosťou o preradenie na inú pre neho vhodnú prácu. Ak tak zamestnávateľ neurobí do 15 dní odo dňa predloženia posudku, potom je potrebné zamestnávateľovi poslať okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ods. 1 písm. a/ Zákonníka práce.
JUDr. Milan Ficek, Bratislava,
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte