Dobrý deň, chcela by som poradiť ohľadne delenia BSM. S manželom sme sa rozviedli v r. 2011. Manžel je majiteľom firmy ako fyzická osoba v 1/3, kde majú 20 zamestnancov a majiteľom s.r.o., v ktorej má 50% podiel. Každá firma vlastní budovu a sú to prosperujúce firmy už 20 rokov. Ja vo firme pracujem 13 rokov.Podnikať začal od ,,nuly",postupne a to zo spoločných prostriedkov. Po rozvode sme dali spoločne ohodnotiť nehnuteľnosti. Ja som sa chcela s manželom dohodnúť, tak som žiadala od neho len polovičnú hodnotu nehnuteľností z jeho podielov. Manžel tvrdí, že nemám nárok na vyplatenie z firiem, lebo on podnikal nie ja. Aj keď si myslím, že by ma mal vyplatiť aj nielen z nehnuteľností, ale aj zo ziskov firmy.
Možete mi poradiť ako to vlastne je s delením firiem v BSM. A ako to je so súdnym poplatkom z hodnoty majetku či 3% platíme každý, alebo spolu. Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
pri vyporiadaní BSM je potrebné rozlišovať, či ide o živnostníka alebo obchodnú spoločnosť (s.r.o.). Pokiaľ ide o živnostníka, pokiaľ by ste sa s manželom nedohodli, súd by postupoval tak, že by ustanovil znalca, ktorý by ohodnotil manželovu živnosť (súčet aktív a pasív). Pokiaľ by prevážili aktíva, čo sa deje najmä vtedy, ak sú v živnosti zariadenia alebo nehnuteľnosti, potom by súd prikázal, aby Vám manžel vyplatil 1/2 hodnoty aktív svojej živnosti.
Pokiaľ ide o s.r.o., resp. podiel v s.r.o., ktorý je predmetom vyporiadania (teda patrí do BSM) súd postupuje nasledovne:
Súd najskôr musí ustáliť, že podiel s.r.o. patrí do BSM. Je tomu tak vtedy, ak s.r.o vznikla počas manželstva z prostriedkov patriacich do BSM. Ak je to tak, potom postup je taký, že súd ustanoví znalca, ktorý ohodnotí, akú hodnotu má tento obchodný podiel. Súd potom rozhodne, akú sumu Vám manžel má vyplatiť. Zároveň aj rozhodne, že mu obchodný podiel pripadne vrámci vyporiadania.
Pokiaľ ide o súdny poplatok, 3 % z hodnoty vecí patriacich do BSM sa platí vtedy, ak sa nedohodnete a súd rozhodne rozsudkom. Obyčajne súd rozhodne, že tieto 3 % platí každý v polovici. Ak by ste sa dohodli, platí sa 1%. Je však možné požadovať uhradiť tento súdny poplatok protistranou, ak zapríčinila súdne konanie, resp. bola v konaní neúspešná. Ak správne sformulujete žalobu (ako aj výzvu na vyporiadanie) a súd rozhodne v súlade s Vaším návrhom, máte vysoký predpoklad, že súd Vám prizná aj náhradu trov súdneho konania a ak si zvolíte advokáta aj náhradu trov právneho zastupovania.
Manželovo tvrdenie, že nemáte nárok na jeho firmy, lebo on podnikal a Vy nie, nie je vôbec právne podložený a na súde by neobstál.
JUDr. Milan Ficek, advokát
Advokátska kancelária Bratislava
Ficek & Ficeková
Komentáre
Dobrý deň,
pokiaľ by si niekoho takého zohnal, táto osoba by to musela dosvedčiť pred súdom. Klamanie pred súdom je trestným činom. Nebudeme si však nahovárať, že sa to nedeje. Potom by ste museli preukázať opak, napríklad výpismi z účtov o uhradení základného imania, pripadne svedeckou výpoveďou niekoho, kto si to pamätá, ako to bolo v skutočnosti.
JUDr. Milan Ficek, advokát
Advokátska kancelária Bratislava
Ficek & Ficeková
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem za odpoveď
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, čo by sa stalo v prípade, že manžel si dodatočne zoženie niekoho, kto mu podpíše, že mu požičal peniaze na založenie s.r.o. Mohol by si počas manželstva požičať väčšiu sumu bez mojho súhlasu.Ako by to posudzoval v tomto prípade súd aj keď by to z jeho strany bol podvod. Ďakujem.