reklama

Ako vysťahovať ex-manželku z bytu

Pridal/a Martina21 dňa 17. 05. 2012 - 19:15

reklama

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.Môj priateľ sa rozviedol minulého roku v októbri,na súde sa zo svojou teraz už ex-manželkou dohodol kedy sa ona odsťahuje z bytu(keďže vlastníkom bytu je on) a na sume ktorú jej on má vyplatiť.Ona sa na súde vyjadrila že sa vysťahuje do jari čo sa nestalo Smútok a teraz je problém ju vysťahovať.Ona tvrdí že si niečo hľadá aj priateľ sa jej snaží pomôcť a dohovoriť ale bezvýsledne a nechce odísť,vďaka tomu sa my nemôžme pohnúť ďalej.Bohužiaľ ich dohoda bola len ústna a nevieme aké kroky môžme podniknúť a čo robiť aby odišla. Ďakujem Úsmev

Komentáre

JUDr. Milan Ficek, Ne, 20. 05. 2012 - 18:03

Dobrý deň,
vysťahovať ex-manžela /ex-manželku z bytu (ďalej budem používať len pojem ex-manžel), v ktorom má bydlisko po rozvode nie je vždy jednoduché a to aj v prípade, keď byt patrí len jednému z bývalých manželov. Násilné vysťahovanie resp. výmena zámku v byte nie je riešením, nakoľko to môže priniesť ďalšie problémy. Pokiaľ chce vlastník bytu vysťahovať ex-manžela z bytu právnou cestou a nie je to možné dobrovoľne, bude musieť využiť súdnu cestu.
Podanie návrhu na vypratanie nehnuteľnosti však môže byť spojené s povinnosťou manžela, ktorý je vlastníkom bytu, zabezpečiť bytovú náhradu. Povinnosť zabezpečiť bytovú náhradu pri rozvode manželstva nie je v zákone priamo definovaná, nakoľko v Občianskom zákonníku sa uvádza povinnosť zabezpečiť bytovú náhradu iba pri nájomných vzťahoch. Vzťah bývalého manžela- (ne-vlastníka bytu) k samotnému bytu nie je vzťahom nájomným. Za použitia ustanovenia § 853 Občianskeho zákonníka je však možné požadovať od bývalého manžela zabezpečiť bytovú náhradu.
V ustanovení § 853 Občianskeho zákonníka sa uvádza: "Občianskoprávne vzťahy, pokiaľ nie sú osobitne upravené ani týmto ani iným zákonom, sa spravujú ustanoveniami tohto zákona, ktoré upravujú vzťahy obsahom aj účelom im najbližšie".
Uvedenú problematiku riešil už aj Najvyšší súd SR (judikátom), ktorý uviedol, že bývalý manžel má nárok na zabezpečenie bytovej náhrady aj keď byt, z ktorého sa má vypratať nevlastnil.
Je potrebné tiež uviesť, že v Slovenskej republike judikáty nie sú právne záväzné a kým sa súd dopracoval k tomuto judikátu, nižší súd rozhodol opačne (t.j. že bývalý manžel nemá nárok na bytovú náhradu). Závisí teda od argumentov a Vašej šikovnosti v súdnom spore. Často sa stáva, že druhá strana sa po rozsudku Okresného súdu neodvolá a rozsudok o vyprataní sa stane právoplatným aj bez povinnosti zabezpečiť bytovú náhradu.
Pokiaľ by súd rozhodol o povinnosti zabezpečiť bytovú náhradu, rozhodnutie je formulované tak, že prikazuje bývalému manželovi sa z bytu vysťahovať po tom, ako mu bude zabezpečená bytová náhrada. Bývalý manžel sa teda nebude musieť vysťahovať, pokiaľ sa mu nezabezpečí bytová náhrada.

JUDr. Milan Ficek, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama