reklama

BPM manželov po rozvode do 3. r.

Pridal/a kavita dňa 09. 11. 2011 - 23:53

reklama

S bývalým manželom sme rozvedení 2 roky. On nebýva v spoločnej domácnosti 5 rokov. Pôvodne sme chceli byt, ktorý vlastníme obaja v 1/1 (nie on 1/2, ja 1/2) prepísať na dieťa. Moje otázky znejú: Najskôr sa musíme dohodnúť o vysporiadaní BPM a Dohodu spolu s návrhom na vklad odniesť na kataster a zaplatiť 66 € kolok? Aké sú možnosti dohody? Napr. že sa dohodneme tak, že vlastníctvo nadobúda 1 z bývalých manželov? Nedá sa dohodnúť, že obaja budeme súhlasiť s prevodom vlastníctva na naše dieťa? Potom by sme však museli znovu požiadať o vklad kupnej, alebo darovacej zmluvy a zaplatiť KN 66 € kolok?! Viem, že je potrebné v dohode vysporiadať aj hnuteľné veci. čo ak k dohode nedôjde do troch rokov? Hnuteľné veci automaticky pripadnú osobe,ktorá tieto veci užíva, alebo ostávajú v mojom užívaní už aj teraz, kedže exmanžel ich neužíva už 5 rokov? Nehnuteľnosť po 3.rokoch pri nevysporiadaní sa zmení zo zákona na podielové, kedy každý z manželov sa stane vlastníkom v 1/2 a do KN sa zapíše na základe požiadania o Zápis do KN, o ktorú požiadajú obaja ex manželia s overenými podpismi? Ten zápis čo by mal obsahovať?
Posledná otázka znie: Ako zákon rieší situáciu ak jeden z bývalých manželov zomrie do 3-roch rokov, pričom písomne neuskutočnili dohodu o BPM?
Ďakujem

Komentáre

VieraB, Pi, 11. 11. 2011 - 11:43

držím palčeky - ja si len robím poznámočku, aby som vedela príspevok hned nájsť, ked bude odpoved...

advokát BÁNOS, Št, 17. 11. 2011 - 18:47

Dobrý večer,

máte pravdu v tom, že pokiaľ chcete Váš spoločný byt prepísať na Vaše dieťa, najskôr treba vyporiadať Vaše a exmanželovo BSM a až následne sa dá prepísať byt na dieťa...teoreticky by sa vyporiadanie BSM-ka dalo obísť, ale keďže predpokladám, že Vaše dieťa je ešte maloleté, tak to v žiadnom prípade nepôjde...ak je totiž dieťa maloleté, schválenie darovacej zmluvy v jej mene si vyžaduje rozhodnutie súdu, ktorý tento právny úkon v mene maloletého schváli...bohužiaľ, aj pokiaľ dôjde k vyporiadaniu BSM (napr. byt by sa prepísal na 1/2 a 1/2), súdne konanie o schválenie právneho úkonu v mene maloletého (prijatie daru) bude nevyhnutné...veľa z toho, čo Vám píšem, platí len za predpokladu, že Vaše dieťa je maloleté...ked predpokladám to, že Váš exmanžel tento byt už neužíva a ani oň nemá záujem, poradil by som Vám presvedčiť ho, aby sa byt neprepisoval na 1/2 a 1/2, ale 1/1 na Vás, s tým, že následne Vy sama tento byt darujete (prepíšete) Vášmu dieťaťu...hoc aj podpíšte bývalému nejaké čestné prehlásenie o tom...

Pokiaľ ide o hnuteľné veci, je jedno, či niektoré z nich už Vás bývalý nepožíva 5 rokov, dôležité je zákonné ustanovenie (§ 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka), a to že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké, t.j. jedno či ich užíval 5 rokov, hlavne je, že ich užíval v čase vyporiadania BSM zo zákona (3. rok po zániku BSM).

Na Vašu poslednú otázku, čo by sa stalo, keby jeden z bývalých manželov zomrel ešte pred vyporiadaním BSM sú dve možnosti: a) ak by zomrel ešte pred začatím súdneho konania o vyporiadaní BSM - v tomto prípade sa BSM vyporiada v zmysle § 175l OSP v konaní o dedičstve (podľa ust. § 150 Občianskeho zákonníka), b) ak by zomrel po začatí súdneho konania - v tomto prípade by súd dokončil konanie (podľa § 107 ods. 3 OSP) s dedičmi zomretého bezpodielového spoluvlastníka.

Vyčerpávajúce, ale dúfam že pomôže aj ostatným Úsmev

Prajem pekný večer Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama