Môj problém je nasledovný, z manželom sme sa rozviedli v roku 2009, po rozvode som zistila o jeho pôžičkách medzi súrodencami o ktorých som ja ani naše deti nevedeli. Dnes je to exekúcia a jedná sa o veľkosť sumy prevyšujúcu aj 50.000 eur.
BSM čaká, kedže si exmanžel vymenil právnika (ktorý už odrazu trvá na vyporiadaní BSM), kedže jeho predchádzajúci právnici sa nechceli dohodnúť.(ja som vždy trvala na vyporiadaní BSM, mimo súd).
Vy ste mi poradil, aby som požiadala exmanželového právnika o čestné prehlásenie, kedže exmanželovy narastajú stále dlhy, či už v poisťovni, nezaplatené mobilné faktúry atď... Za čo Vám veľmi ďakujem .
Jeho právnik na to síce nereagoval, ale keď by bol súd BSM budem to žiadať.
Jeho právnik napriek všetkému však stále tvrdí, že dlhy a pôžičky sú treťoradé a naďalej čaká na moje návrhy ohľadom vyporiadania BSM. Inak to oznámi súdu.
Lenže pre mňa sú tie dlhy a pôžičky od exmanžela dôležité, kedže spolu vlastníme byt (má ťarchu) aj pozemok, pričom pozemok je už v dražbe. (exekúcia súrodencov + nezaplatené dcérine výživné exekúcia, zároveň sú to ťarchy aj na byte aj pozemku, vlastníme pol na pol )
Celé mi to pripadá, iba ako fraška a jeho právnik stále nechce odpovedať a priamo sa vyjadriť k exmanželovými dlhom a ani pôžičkám. Stále má len napáda, že odo mňa nedostal návrhy a stále mu vysvetlujem, že chcem vedieť stanovisko ohľadom dlhov exmanžela, a ako by sme to vyriešili. Je to stále dookola.
Čo by ste robili na mojom mieste, prípadne je lepšie to oznámiť súdu?
Ďakujem veľmi, veľmi za odpoveď.
Pekný deň.
Komentáre
Áno ďakujem, aj ja som Vám odpísala
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň,
tak, ako som Vám napísal už v predchádzajúcej odpovedi, aj počas manželstva môžu vzniknúť dlhy len jednému z manželov. Tieto dlhy potom nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a nemôžu byť predmetom vyporiadania BSM. Pre Vás je určite výhodnejšie vyporiadať sa k spoločnému majetku patriacemu do BSM tak, aby ste nadobudli nehnuteľnosť(resp. nehnuteľnosti), ktorá nie je zaťažená záložnými právami zabezpečujúcim dlh Vášho exmanžela.
Právnik exmanžela možno zastupuje Vášho manžela len v časti vyporiadania BSM a nie jeho dlhov, ktoré nepatria do BSM, preto nerieši aj jeho dlhy. Preto by bolo dobré obrátiť sa priamo na exmanžela a požiadať ho o stanovisko, ako si predstavuje vyriešenie problému s jeho dlhmi. Pokiaľ exmanžel a ani jeho právnik nebude reagovať, budete musieť uvedený problém vyriešiť tak, že BSM vysporiadate spôsobom, aby sa Vás jeho dlhy pri tomto vyporiadaní nedotkli. Nie vždy je to jednoduché a niekedy to nie je ani možné, najmä v prípadoch zriadených záložných práv.
Pokiaľ Váš exmanžel nechce dlhy riešiť spoločne s vyporiadaním BSM, bude pre Vás výhodné mať jeho čestné prehlásenie, že dlhy nepatria do BSM a všetky finančné prostriedky, ktoré si požičal, nikdy nepoužil v rámci BSM.
Je potrebné si zvážiť, či ponuka jeho právnika je pre Vás výhodná, resp. spravodlivá pre oboch, pokiaľ by ste nebrali do úvahy dlhy exmanžela. Pokiaľ sa nedohodnete, vec sa bude riešiť súdnou cestou. V súdnom konaní sa platia vysoké trovy konania (1% resp. 3 % z hodnoty majetku patriaceho do BSM). Trovy platí ten z účastníkov, ktorý prehrá súdny spor. Ak ich ponuka je spravodlivá a takto by rozhodol aj súd, keby vyporiadaval Vaše BSM, potom súdne konanie môžete prehrať. Súd pri vyporiadaní BSM nebude vyporiadavať aj dlhy manžela, nakoľko tieto nepatria do BSM. Vopred sa dá odhadnúť, ako by rozhodol súd, preto Vám odporúčam poradiť sa s advokátom vo svojom okolí, ktorý Vám povie, či sa máte radšej dohodnúť, alebo sa púšťať do súdneho sporu. Neodporúčam za každú cenu sa súdiť.
JUDr. Milan Ficek, Bratislava advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Angel, poslala som ti mail, prosím ťa, pozri sa, či dorazil.