reklama

darovacia zmluva

Pridal/a AnnaK dňa 17. 02. 2011 - 12:47

reklama

spolu so sestrou vlastnime nas dom..jednu polovicu sme ziskali dedicstvom po otcovi a druhu nam darovali stari rodicia (predtym boli vlastnici stari rodicia a otec)..mama tiez ziskala nejaku ciastku dedicstvom..v darovacej zmluve je uvedene,ze sa moze kedykolvek zrusit (spisana bola asi pred 10timi rokmi)..stary otec uz zomrel,starka este zije..ma ona teraz pravo nadalej zrusit tu darovaciu zmluvu?

Komentáre

AnnaK, Št, 17. 02. 2011 - 15:38

dakujem krasne..presne toto som potrebovala vediet

dulka, Št, 17. 02. 2011 - 17:04

Ak boli darcami obidvaja starí rodičia, tak zrušiť zmluvu, resp. domáhať sa daru späť môže aj stará mama - ja som z príspevku pochopila, že darovali obaja starí rodičia, nie len starý otec, ktorý zomrel.

AnnaK, Št, 17. 02. 2011 - 17:13

tak,obaja stari rodicia darovali..takze stara mama moze ziadat dar naspat - ale len tu jej cast? po starom otcovi to je uz uzavrete,nie?

dulka, Št, 17. 02. 2011 - 17:23

Myslím, že len tú svoju časť, ale to všetko závisí aj od toho, ako je to špecifikované v tej zmluve. Dar sa dá žiadať naspäť len v tom prípade, ak darca jasne preukáže, že obdarovaný sa k nemu nespráva v súlade s dobrými mravmi. Takže ani s vrátením daru to nie je také jednoduché. Keď je aj v zmluve napísané, že darca môže kedykoľvek žiadať dar naspäť, nie som si istá, či by to akceptoval súd.

dulka, Št, 17. 02. 2011 - 17:34

Manžel vraví, že tá časť, kde je napísané, že darca si môžu kedykoľvek žiadať dar nazad, je neplatná a musia byť zákonné dôvody na vrátenie daru. A ak sú tieto podmienky naplnené, tak si môže stará mama nárokovať na vrátenie celého daru, t. j. aj po svojom manželovi - Tvojom starom ocovi, lebo to darovali spolu, vcelku.

AnnaK, Št, 17. 02. 2011 - 17:34

presne tak to pisu aj v tom clanku..tak snad to bude pravda a vsetko bude ok..ale dufam,ze radsej to ani nebudem musiet riesit

dulka, Št, 17. 02. 2011 - 17:36

To by bolo najideálnejšie ÚsmevSlnko

AnnaK, Št, 17. 02. 2011 - 17:45

dakujem dulka za rady..trochu som sa upokojila ..a ked sa tvoj manzel vyzna,tak sa ho,prosim,opytaj,ci este nahodou nevie,ci by sa dal dom predat,ked je cast nadobudnuta darovacou zmluvou..lebo aj nad tym rozmyslame,ale v suvislosti s dlhmi,co narobil moj svagor..uz je v exekucnom konani a bojime sa,ze by nam mohli zobrat dom..to by bolo este horsie ako stratit ho ako dar..

dulka, Št, 17. 02. 2011 - 17:53

Ak je vedená exekúcia voči švagrovi a on nemá žiadne vlastnícke právo voči domu, tak exekútor Vám dom vziať nemôže. Dom, ktorý je darovaný a ste výlučnými vlastníčkami, môžete predať. Švagor má nejaké vlastnícke právo voči domu? To je manžel sestry, ktorá s Tebou vlastní dom?

AnnaK, Št, 17. 02. 2011 - 17:59

ty si fakt poklad..aj tvoj manzel..nie,svagor tu ma len trvaly pobyt,ale aj ten mu asi zrusime..nema ziadne vlastnicke pravo,je to manzel mojej sestry..a pokial viem,ani tak rozvodom nic neziska,kedze sestra bola majitelkou este pred manzelstvom..takze fajn,niet sa coho bat..

dulka, Št, 17. 02. 2011 - 18:07

Presne tak, keď tam nemá žiadne vlastnícke práva, niet sa čoho báť. Inak, aj keby sa sestra stala spoluvlastníčkou aj po svadbe, na základe darovacej zmluvy, v ktorej je jasne špecifikované, že darca dar daruje VÝHRADNE sestre a Tebe, aj tak by na dom nemal ani po rozvode žiadny nárok a ani exekútor by naň nemohol siahnuť (kvôli švagrovi). Keď sa niečo daruje výhradne jednému z manželov, je to v podstate tak ako pri dedičstve - nepatrí to do BSM Úsmev Slnko

JUDr. Milan Ficek, So, 19. 02. 2011 - 11:29

Dobrý deň,

Nemusíte sa obávať, zrušenie darovacej zmluvy nie je také jednoduché. Podľa občianskeho zákonníka platí, že darca (v tomto prípade starí rodičia) môžu žiadať vrátenie daru, ale to však iba za splnenia zakonnej podmienky. Podľa § 630 Občianskeho zákonníka: Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Majetok nadobudnutý dedičstvom alebo darom nepatrí do bzepodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pokiaľ nedošlo o rozšíreniu BSM počas mannželstva aj o veci nadobudnuté darom alebo dedičstvom. Preto pokiaľ manžel niektorého zo spoluvlastnikov má dlhy a je voči nemu vedené exekučné konanie, exekútor by nemal siahnuť na spoluvlastnícky podiel. Pokiaľ nemáte záujem zotrvať v podielovom spoluvlastníctve, máte právo sa vyporiadať. Tu si môžete prečítať viac: zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
JUDr. Milan Ficek, ADVOKÁT BRATISLAVA

AnnaK, So, 19. 02. 2011 - 13:10

dakujem vam velmi pekne za odpoved


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama