Dobry den pan advokat,
vase rady si velmi cenim, pomohli nam . Chcem sa vas opytat co mi poradite v tomto pripade:
-manzel sa s ex nevie dohodnut
- syn dosiahol plnoletost 01/2012
- chodi este stale na strednu skolu lebo opakuje druhy rocnik ktory teraz konci a od 09/2012 ide do III. rocnika
moja otazky by bola: manzel dlhuje ex vyzivne cca za 15mesiacov (od 04/2011 do 01/2012, a 02/2012 do 06/2012). predtym sa vedeli nejak dohodnut, avsak teraz jeho ex uz nechce cakat. je povinny zaplatit vsetko dlzne vyzivne jej k rukam, alebo dlzne vyzivne od 02/2012 kedy dosiahol plnoletost syn , moze aj jemu hoci chodi este na strednu. ????
dakujem vellmi pekne za odpoved
a krasny slnecny den
bezmocna77
Súvisiaci článok: Pravna rada - vyzivne a dospele dieta
Komentáre
Dobré ránko,
ako som Vám to už raz napísal, z právneho hľadiska sa na platenie výživného dieťaťu, ktoré dosiahlo plnoletosť, dá pozerať z dvoch uhľov pohľadov, pričom ak bude Váš manžel postupovať podľa ktoréhokoľvek z nich, urobí dobre...po prvé - ak bolo v rozsudku, v ktorom sa rozhodlo o výške výživného pre maloleté dieťa, uvedené, že otec je povinný platiť na výživu malol. dieťaťa sumu 100 EUR mesačne a to k rukám matky dieťaťa, tak potom by otec mal takto postupovať až dovtedy, pokiaľ súd nerozhodne o zrušení vyživovacej povinnosti alebo jej zmene...podľa tohto by Váš manžel mal platiť výživné naďalej k rukám jeho EX...ak by ich však začal platiť bežné výživné a aj to zaostalé výživné svojmu synovi, nestalo by sa vôbec nič (druhý uhoľ pohľadu), nakoľko po dosiahnutí plnoletosti len syn môže podať návrh na vykonanie exekúcie alebo aj trestné oznámenie vo svojom mene (a už nie matka, ako tomu bolo v čase neplnoletosti syna)...to výživné totiž patrí dieťaťu a nie jeho matke, tá vlastne teraz bez súhlasu dieťaťa nezmôže takmer nič...najdôležitejšie však bude začať to výživné platiť, to či už k rukám matky alebo dieťaťa, je v tomto prípade až druhoradé.
Pekný deň Vám prajem
Mgr. Róbert Bános, advokát
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dakujem a krasny den prajem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dovolim si odpovedat aj ked nie som advokat.

Ak dlži manžel vyzivne, je povinny doplatit celu sumu, moze byt este rad že byvala nepodala nanho trestne oznamenie, na co ma ona narok po nezaplateni za 3 mesiace.Dlžnu sumu do plnoletosti musi vyplatit na jej ucet.
Od dosiahnutia plnoletosti syna moze manžel poukazovat peniaze na jeho ucet.Od dovrsenia 18 roku uz moze trestne oznamenie na manzela za neplatenie vyzivneho podat len dospely syn. Avsak podotykam, že môže byt dohnany matkou k takemuto cinu,popripade dat matke plnu moc na zastupovanie v tejto veci atd, žial
Držim palce.