Prajem pekny den.
Potrebujem od Vas radu. Ideme sa s manzelom rozvadzat,mame 3 deti,pocas manzelstva sme zobrali hypoteku na dom a mame aj dost poziciek co splacame. Este sme sa nedohodli komu dom ostane ale podla toho ako sa ku mne sprava mam pocit ze tu chce ostat on. Chcem Vas poprosit kedze sa nevieme dohodnut co a ako dalej ked odide jeden z nas z domu spaca sa aj hypoteka na dom ktory sme si zobrali pocas manzelstva?
Neviem sa dalej pohnut mam aj priatela s ktorym by sme chceli spolocne byvat , ale brzdia ma splatky a neviem kto by mi pomohol.
Touto cestou Vas prosim o pomoc,ktoru naozaj velmi potrebujem.Dakujem
Komentáre
Ahoj, presne ako radi Betula - domnienky ti nepomozu. Ale celkom nerozumiem tvojej otazke, je predsa samozrejme, ze hypoteka sa musi splacat. Ste ju brali spolocne, banku nezaujima kto byva v dome, ak nebudete platit, pridete o dom. Najlepsia je dohoda v tom smere, ze kto ostane v dome, plati hypoteku. Ak dohoda nie je mozna, sud presne stanovi rozsah splatok a rozdelenie majetku medzi Vas dvoch - lenze DOVTEDY MUSITE PLATIT. Je jedno kto z Vas, ak odmieta manzel, odkladaj potvrdenia a plat zo svojho uctu, pomoze ti to neskor pri sudnom dokazovani. Najlepsi je otvoreny rozhovor - doteraz ste sa spolu rozpravali, snad to pojde aj teraz. Aby sa Vam nestalo, ze skor nez bude sud rozhodovat o rozdeleni majetku, budete mat na krku exekuciu. To plati o kazdej jednej pozicke, je jedno na ake je meno, ktoru ste brali pocas manzelstva. Drzim palce
Dobrý deň,
Vyporiadanie spoločného majetku ako i spoločných dlhov nastáva až po právoplatnosti rozsudku o rozvode. Dajte si pozor na to, čo bude súd považovať za dôvod rozvratu manželstva a čo bude uvedené v rozsudku. Pri vyporiadaní spoločného majetku sa totiž môže pozerať aj na to, kto spôsobil rozvrat manželstva, je tomu tak najmä v prípadoch, keď sa manželia nedokážu dohodnúť o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva.
Pokiaľ ide o spoločné dlhy, aj tieto sa vyporiadavajú. Obyčajne sa takéto prípady riešia tak, že ten kto nadobudne nehnuteľnosť (resp. iný majetok) si "ponechá" aj splácanie hypotéky. Táto suma sa mu započíta pri vyplácaní druhého z manželov. V banke, v ktorej ste si brali hypotéku si zistite, či by banka akceptovala zmenu úverovej zmluvy tak, aby jeden z Vás nebol po vyporiadaní vedený ako spoludlžník. Ak budete splácať splátky hypotéky aj po rozvode do vyporiadania, aj na túto sumu je potrebné prihliadať. Pokiaľ splácate hypotéku aj počas rozvodu Vy, z právneho hľadiska platí, ako by ste splácali hypotéku spoločne (pokiaľ nemáte zúžené BSM). Odporúčam Vám teda čo najskôr sa rozviesť a následne vyporiadať. Po rozvode sa najskôr pokúste o dohodu o vyporiadaní a ak to nepôjde, obráťte sa na súd.
JUDr. Milan Ficek, ADVOKÁT BRATISLAVA
Ahoj, nech Ti ktokolvek, cokolvek poradi......cim skor sa obrat na pravnika a on Ti povie co mas robit, respektive co je vhodne urobit.....aky mas dojem a co si myslis v tomto ...pravnickom svete...nema miesto.
Vela stastia Ti prajem