reklama

Právna poradňa

Pridal/a Eva1411 dňa 04. 05. 2012 - 16:09

reklama

Prosím poraďte mi ako postupovať. Ak je muž alkoholik, požičiava si peniaze a vyhráža sa že zadĺži rodinu. Už aj viackrát musela manželka za neho
vyplatiť dlhy a má obavy aby ich takýmto spôsobom
nepripravil o byt, ktorý je vo vlastníctve oboch.
Je nejaká možnosť vybaviť, aby ostatní rodinní príslušníci a hlavne manželka nebola zodpovedná za jeho dlhy?

Ďakujem za pomoc.

Ďakujem za Vašu odpoveď. Je mi riešenie tohto problému jasnejšie.

Chcela by som Vás poprosiť
aj o vzor žiadosti na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Čo by v takomto prípade bolo potrebné do žiadosti uviesť, aby táto bola pred súdom právne platná?

Ďakujem a prajem pekný deň.

Komentáre

Klaudia17, Pi, 04. 05. 2012 - 18:26

Zrušiť BSM,ale muž s tým musí súhlasiť.

dulka, Pi, 04. 05. 2012 - 20:40

Muž s tým súhlasiť nemusí. Ak dá návrh na súd manželka o zrušenie BSM z dôvodov, ktoré sú tu napísané, sudca môže zrušiť BSM, aj keby s tým nesúhlasil manžel. Dôvodom na zrušenie BSM je aj to, že jeden z manželov sa chová k spoločnému majetku nezodpovedne.

dasa_, Pi, 04. 05. 2012 - 19:23

ak by bol jeden podnikateľ, tak súhlas netreba. Možno by sa dalo uvažovať o založení živnosti presne za týmto účelom

dulka, Pi, 04. 05. 2012 - 20:42

V takomto prípade vôbec nie je nutné zbytočne komplikovať situáciu zakladaním ŽL. Ako som uviedla vyššie, podmienkou zrušenia BSM môžu byť aj iné dôvody. A tie, ktoré sú tu popísané by stačiť mohli.

advokát BÁNOS, Pi, 04. 05. 2012 - 21:58

Dobrý večer,

plne súhlasím s tým, čo Vám napísala Dulka Áno

Vo všeobecnosti Vám môžem poradiť toľko, že pokiaľ ide o zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) počas trvania manželstva, zákon aj súdy poznajú len dva spôsoby, ako toto BSM zrušiť:
a) podľa § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka súd môže zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva (napríklad ak by jeden z manželov bol gamblerom a na tento svoj ,,koníček“ by míňal peniaze zo spoločného alebo manžel alkoholik by celú svoju výplatu míňal na alkohol a o potreby rodiny - nájomné, strava, starostlivosť o deti - by sa vôbec nestaral), čo by sa dalo aplikovať presne na Váš prípad;
b) podľa § 148 a ods. 2 Občianskeho zákonníka súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť, pričom tento návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikanie (ak by však toto oprávnenie získali obaja manželia, návrh na zrušenie BSM by mohol podať ktorýkoľvek z nich).

Rozdiel medzi prípadmi a) a b) je ten, že v prípade a) súd ,,môže zrušiť BSM", ak sú splnené podmienky stanovené zákonom (je to voľnejšie ustanovenie a závisí od pohľadu sudcu, ako sa pozerá na odporovanie dobrým mravom) a v prípade b) súd ,,zruší BSM", ak je splnená zákonná podmienka (musí ho zrušiť).

Na základe Vami opísaného nevidím dôvod, prečo by súd nemal BSM týchto manželov zrušiť, ak by však manžel podnikal, tak by som na súde použil možnosť b), to by bola ľahšia a schodnejšia cesta, netreba tam nejaké extra dokazovanie o tom, či sú splnené podmienky na zrušenie BSM.

Pekný večer prajem Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama